Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 10 minut
Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Fotorelacja: Konferencja – Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”. 

Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz naukowców, by omówić przyszłość polskiego systemu energetycznego i sektora magazynowania energii. Konferencja stała się platformą do wymiany myśli oraz prezentacji rozwiązań w kontekście rosnących wyzwań klimatycznych i geopolitycznych. 

Dzień pierwszy: Strategie, bezpieczeństwo i finansowanie transformacji 

Konferencja rozpoczęła się uroczystym otwarciem. Redaktor naczelna naszego portalu – Katarzyna Wypychewicz, podczas przywitania uczestników podkreślała, w jak newralgicznym momencie transformacji się znajdujemy i jak ważny jest dialog międzysektorowy do jej przeprowadzenia.

Katarzyna Wypychewicz
Katarzyna Wypychewicz

Następnie mogliśmy wysłuchać interesującego wystąpienia wiceministra Konrada Wojnarowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który podkreślił znaczenie strategicznych inwestycji w sektorze energetycznym oraz kluczową rolę finansowania innowacyjnych rozwiązań. 

Inspirującym było wystąpienie keynote speakera Lewisa Pugh, który w swojej prelekcji „Achieving the Impossible” wskazał na globalne wyzwania klimatyczne oraz konieczność podjęcia odważnych decyzji w zakresie transformacji energetycznej. 

Wiceminister Konrad Wojnarowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
Wiceminister Konrad Wojnarowski
Lewis Pugh
Lewis Pugh

W kolejnym bloku tematycznym eksperci dyskutowali o miksie energetycznym Polski na kolejne dekady. Dr hab. Grzegorz Tchorek (prof. IEN) pytał przedstawicieli różnych sektorów o to, jak powinien zmieniać się udział poszczególnych źródeł w produkcji energii w naszym kraju. Zadbaliśmy o to, aby dyskusja odzwierciedlała realia polskiego systemu energetycznego, dlatego zaprosiliśmy do panelu przedstawicieli każdej składowej miksu – od OZE po węgiel. 

Miks energetyczny Polski za 10, 20 i 30 lat. Wyzwania, prognozy i ryzyka
Miks energetyczny Polski za 10, 20 i 30 lat. Wyzwania, prognozy i ryzyka
Miks energetyczny Polski za 10, 20 i 30 lat. Wyzwania, prognozy i ryzyka

Następnie przeszliśmy do jednego z najbardziej palących tematów ostatnich lat – bezpieczeństwa energetycznego. Do tematu swoim wystąpieniem wprowadził nas Michał Wypychewicz, który trafnie porównał bezpieczeństwo energetyczne do bezpieczeństwa osobistego każdego z nas. W panelu dyskusyjnym prof. Waldemar Skomudek wraz z ekspertami szukał odpowiedzi na kluczowe pytanie – jak zadbać o bezpieczeństwo energetyczne i tym samym o bezpieczeństwo narodowe Polski. 

Michał Wypychewicz
Michał Wypychewicz
Bezpieczeństwo energetyczne, geopolityczne i cybernetyczne w kontekście transformacji energetycznej
Bezpieczeństwo energetyczne, geopolityczne i cybernetyczne w kontekście transformacji energetycznej

Panel „Dekarbonizacja przemysłu/efektywność energetyczna firm a transformacja energetyczna i konkurencyjność przedsiębiorstw” koncentrował się na wyzwaniach i możliwościach związanych z redukcją emisji oraz poprawą efektywności energetycznej w przemyśle. Eksperci omówili strategie wspierające firmy w dostosowaniu się do transformacji energetycznej przy jednoczesnym wzmacnianiu ich konkurencyjności. Dyskusję poprowadził dr inż. Andrzej Firlit, który kierował rozmową na temat innowacyjnych technologii, regulacji i dobrych praktyk w tym obszarze.

Dekarbonizacja przemysłu/efektywność energetyczna firm a transformacja energetyczna i konkurencyjność przedsiębiorstw
Dekarbonizacja przemysłu/efektywność energetyczna firm a transformacja energetyczna i konkurencyjność przedsiębiorstw

Na półmetku pierwszego dnia konferencji mieliśmy przyjemność wysłuchać fascynującej prelekcji Marcina Popkiewicza pt. „Dekarbonizacja. Ale po co..? No i jak..?”. Energia dziennikarza i analityka megatrendów skutecznie pobudziła publikę, dostarczając ogrom wiedzy. W taki sposób przeszliśmy do kolejnego panelu pt. „Przyszłość energetyki rozproszonej: prosumenci, fleksumenci oraz społeczne inicjatywy energetyczne”. Dr inż. Grzegorz Hołdyński rozmawiał z panelistami o decentralizacji energetyki w Polsce, co jest wydarzeniem bez precedensu. 

Marcin Popkiewicz
Przyszłość energetyki rozproszonej: prosumenci, fleksumenci oraz społeczne inicjatywy energetyczne

Dzień zakończył się panelem prowadzonym przez Julię Cydejko na temat inwestycji i finansowania w sektorze OZE oraz systemów magazynowania energii, gdzie omówiono nowe modele biznesowe i możliwości finansowania innowacyjnych przedsięwzięć. 

Inwestycje i finansowanie w sektorze energii odnawialnej oraz magazynowania energii
Inwestycje i finansowanie w sektorze energii odnawialnej oraz magazynowania energii

Wieczorem odbyła się uroczysta gala, będąca okazją do nieformalnych rozmów i networkingu wśród uczestników. 

Dzień drugi: Technologie przyszłości i niezależność surowcowa 

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od omówienia scenariuszy transformacji energetycznej w UE i Polsce przez dr hab. Grzegorza Tchorka (prof. IEN), po czym nastąpił panel poświęcony cyfryzacji i digitalizacji w sektorze energetycznym. Prelegenci pod przewodnictwem Piotra Stanisławskiego przedstawili nowe modele zarządzania energią, podkreślając kluczową rolę technologii w optymalizacji procesów energetycznych. 

 dr hab. Grzegorza Tchorka (prof. IEN)
dr hab. Grzegorza Tchorka (prof. IEN)
Cyfryzacja i digitalizacja na rzecz transformacji energetycznej: nowe modele zarządzania energią
Cyfryzacja i digitalizacja na rzecz transformacji energetycznej: nowe modele zarządzania energią

Panel „Zrównoważone materiały oraz kluczowe surowce do produkcji baterii oraz systemów magazynowania energii” poprowadził Jacek Stężowski. Dyskusja skupiła się na wyzwaniach związanych z dostępnością i zrównoważonym wykorzystaniem surowców niezbędnych do rozwoju nowoczesnych technologii energetycznych. Poruszono również kwestie regulacji i kierunków rozwoju polityki surowcowej w kontekście rosnącego zapotrzebowania na technologie magazynowania energii. 

Panel „Mobilność jutra – od elektrycznych samochodów osobowych po niskoemisyjny transport ciężki i miejski” moderowała Katarzyna Sobótka. Dyskusja dotyczyła przyszłości transportu i rozwiązań mających na celu ograniczenie emisji w sektorze mobilności. Eksperci omówili innowacje w zakresie elektryfikacji transportu, rozwój infrastruktury ładowania oraz wyzwania związane z wdrażaniem niskoemisyjnych rozwiązań w transporcie miejskim i ciężkim. Wskazano również kluczowe bariery oraz potencjalne kierunki rozwoju polityki transportowej w kontekście globalnych trendów dekarbonizacji. 

Zrównoważone materiały oraz kluczowe surowce do produkcji baterii oraz systemów magazynowania energii
Zrównoważone materiały oraz kluczowe surowce do produkcji baterii oraz systemów magazynowania energii
Mobilność jutra – od elektrycznych samochodów osobowych po niskoemisyjny transport ciężki i miejski
Mobilność jutra – od elektrycznych samochodów osobowych po niskoemisyjny transport ciężki i miejski

Tego dnia uczestnicy mogli wysłuchać drugiej części wystąpienia Marcina Popkiewicza pt. „Dekarbonizacja. Ale po co..? No i jak..?” oraz prelekcji Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat wyzwań i szans związanych z odbudową Ukrainy. Na zakończenie konferencji mieliśmy przyjemność wysłuchać wystąpienia byłego ministra Skarbu Jacka Sochy oraz Adama Malinowskiego, którzy przybliżyli projekt deregulacyjny SprawdzaMy. 

Podsumowanie i wnioski 

Tegoroczna edycja „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii” podkreśliła, że transformacja sektora energetycznego jest nieunikniona i wymaga współpracy na wielu poziomach – od rządów i instytucji finansowych po sektor prywatny i naukowców. Wśród wniosków po wydarzeniu można wyróżnić: 

  • Zadbanie o bezpieczeństwo energetyczne Polski w dobie silnych zmian geopolitycznych jako kwestię bezpieczeństwa narodowego.  
  • Konieczność dalszego rozwoju magazynowania energii jako fundamentu stabilnego systemu elektroenergetycznego. 
  • Integrację nowych technologii i cyfryzację jako katalizatory efektywnej transformacji energetycznej. 
  • Potrzebę elastycznych i stabilnych mechanizmów finansowania dla inwestorów oraz przedsiębiorstw z sektora OZE. 

Konferencja zakończyła się w atmosferze intensywnych debat i nawiązywania nowych partnerstw, co zwiastuje dalszy rozwój polskiego sektora energetycznego w nadchodzących latach. 

Podziękowania 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom i moderatorom za ich zaangażowanie oraz merytoryczny wkład w dyskusję na temat przyszłości energetyki w Polsce i na świecie. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych partnerów i sponsorów, bez których organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa. Do zobaczenia na kolejnej edycji! 

Harmonogram Konferencji

Harmonogram Konferencji

18 marca 2025

Godzina Wydarzenie Prelegenci
08:00 – 09:00Rejestracja uczestników
09:00 – 09:10Otwarcie konferencji
09:15 – 09:30Wystąpienie wiceministra Konrada Wojnarowskiego Konrad Wojnarowski (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej)
09:30 – 10:15Achieving the Impossible Lewis Pugh (Keynote speaker)
10:15 – 11:15Miks energetyczny Polski za 10, 20 i 30 lat dr hab. Grzegorz Tchorek (IEN) – Moderator,
Paweł Konieczny (R.Power Development sp. z o.o.),
Sławomir Krenczyk (Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.),
Piotr Ostaszewski (Ekovoltis Sp. z o.o.),
Stanisław Pokora (Polskie Sieci Elektroenergetyczne),
Sławomir Żygowski (GE Vernova Inc.)
11:15 – 11:30Przerwa kawowa
11:30 – 11:50Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce Michał Wypychewicz
11:50 – 12:50Bezpieczeństwo energetyczne, geopolityczne i cybernetyczne prof. dr hab. inż. Waldemar Skomudek (Moderator),
Maciej Mróz (Tauron Dystrybucja S.A.),
Remigiusz Nowakowski (Qair Polska S.A.),
dr inż. Hanna Purzyńska (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny),
Łukasz Sosnowski (Stoen Operator Sp. z o.o.),
Michał Wypychewicz (ZPUE S.A.)
12:50 – 13:05Bezpieczeństwo i niezawodność systemów magazynowania energii Marcin Orlikowski (Impact Clean Power Technology S.A.)
13:05 – 14:15Dekarbonizacja przemysłu i efektywność energetyczna firm dr inż. Andrzej Firlit (Moderator),
Witold Bereszczyński (Weidmüller Sp. z o.o.),
Marcin Hajłasz (McKinsey & Company),
Piotr Mikusek (Grupa Azoty),
Monika Porębska (Cementownia Warta S.A.)
14:15 – 15:15Lunch
15:15 – 15:45Dekarbonizacja. Ale po co..? No i jak..? Marcin Popkiewicz (Keynote speaker)
15:45 – 16:00Energetyka rozproszona Karol Ilba (Unimot S.A.)
16:00 – 16:40Przyszłość energetyki rozproszonej: prosumenci, fleksumenci oraz społeczne inicjatywy energetyczne dr inż. Grzegorz Hołdyński (Moderator),
Barbara Adamska (Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii),
Mariusz Bednarski (Krajowa Izba Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii),
Wojciech Kubak (Danfoss Poland Sp. z o.o.)
16:40 – 16:55Aspekt finansowy projektów BESS Paweł Torbus (McKinsey & Company)
16:55 – 18:05Inwestycje i finansowanie w sektorze energii odnawialnej oraz magazynowania energii Julia Cydejko (Moderatorka),
Grzegorz Batko (Unimot Energia i Gaz),
Jacques Cikurel (RGreen Invest),
Agata Rakowska (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju),
Paweł Torbus (McKinsey & Company),
Łukasz Trzpil (Bank Gospodarstwa Krajowego),
Dominik Waligórski (Impact Clean Power Technology S.A.)
18:05 – 18:15Zakończenie I dnia konferencji
20:15 – 02:00Gala wieczorna
19 marca 2025

Harmonogram Konferencji – 19 marca 2025

Godzina Wydarzenie Prelegenci
09:30 – 09:50Otwarcie drugiego dnia konferencji
09:50 – 10:15Scenariusze transformacji energetycznej w UE i Polsce Dr hab. Grzegorz Tchorek
10:15 – 11:15Cyfryzacja i digitalizacja na rzecz transformacji energetycznej Piotr Stanisławski (Moderator),
dr inż. Michał Izdebski (Instytut Energetyki – PIB),
Bartłomiej Kalisiewicz (Ekovoltis Sp. z o.o.),
Michał Lasocki (EEC Ventures),
Piotr Obrycki (ELESTER Sp. z o.o.),
Krzysztof Wybrański (ZPUE S.A.)
11:15 – 11:30Zarządzanie obciążeniem w sieci i infrastrukturą eMobility Adrian Dałek (WAGO Polska)
11:30 – 11:45Przerwa kawowa
11:45 – 12:10Odbudowa systemu elektroenergetycznego Ukrainy dr Kamil Lipiński (Polski Instytut Ekonomiczny),
Marianna Sobkiewicz (Polski Instytut Ekonomiczny)
12:10 – 13:05Zrównoważone materiały i surowce do baterii Jacek Stężowski (Moderator),
prof. Krzysztof Galos (Ministerstwo Klimatu i Środowiska),
dr hab. inż. Damian Gąsiorek (Sieć Badawcza Łukasiewicz),
dr inż. Emil Hanc (IGSMiE PAN),
dr hab. Marcin Molenda (Uniwersytet Jagielloński)
13:05 – 13:30Dekarbonizacja – cz. 2 Marcin Popkiewicz
13:30 – 14:25Mobilność jutra Katarzyna Sobótka (Moderatorka),
Krzysztof Jamróz (ZPUE S.A),
Maciej Gis (Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności),
Katarzyna Pamuła (Olesiński i Wspólnicy),
Marcin Popkiewicz (Nauka o klimacie),
Piotr Wesołowski (Piotr Wesołowski Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o.)
13:30 – 14:25Deregulacja szansą na rozwój – SprawdzaMy Adam Malinowski (SprawdzaMy, Corporate Connections),
Jacek Socha (SprawdzaMy)
14:55 – 15:10Podsumowanie
15:10Lunch

Powiązane artykuły

bateria z uranu

Bateria z uranu – innowacja rodem z laboratorium science fiction?

Brzmi jak z filmów sci-fi? Być może. Ale to się naprawdę wydarzyło: naukowcy z Japońskiej Agencji Energii Atomowej (JAEA) opracowali działający prototyp baterii, w której wykorzystano zubożony uran – materiał, który do tej pory uchodził głównie za uciążliwy odpad po…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
agropv

Weasel Solar Farm – owce wypasane pomiędzy panelami PV

W samym sercu Tasmanii, zaledwie 9 km na północ od Bothwell (Australia), narodziła się inicjatywa, która może stać się ważnym wyznacznikiem dla dalszych poczynań w segmencie australijskiej energetyki odnawialnej. Projekt Weasel Solar Farm, zgłoszony do oceny zgodnie z australijską ustawą…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty