Wodór we Włoszech przyspiesza

Włoski rząd przeznaczy 3,64 miliarda euro na stworzenie hubów wodorowych i  rozwój infrastruktury do przesyłu tego paliwa.

Kilka miesięcy temu włoskie ministerstwo środowiska i energetyki zaakceptowało do dofinansowania 54 projekty związane z rozwojem technologii wodorowych na łączną kwotę 724 milionów euro. Teraz, w ramach tamtejszego KPO, zamierza przeznaczyć kilkukrotnie większe kwoty na budowę instalacji do produkcji tego zielonego źródła energii.

W efekcie inwestycji mają powstać elektrolizery o łącznej mocy 124,5 MW, które mają pozwolić na produkcję 7 000 ton zielonego wodoru w skali roku.

Znaczący udział fotowoltaiki, zaskakująco niski węgla

Obecnie w produkcji energii elektrycznej dla tego kraju dominującą rolę odgrywa gaz (około połowa produkcji) oraz elektrownie wodne. Fotowoltaika, energetyka wiatrowa, biopaliwa, odpady i węgiel z ropą odpowiadają za pozostałą produkcję, w wyrównanym stopniu.

Źródło: Międzynarodowa Agencja Energetyczna, 2023.

Na szarym końcu zielonych inwestycji

Włochy znajdują się na ostatnim miejscu w Europie pod względem liczby projektów związanych z ekologicznym wodorem. Z 631 planowanych we Wspólnocie inwestycji wodorowych, tylko 24 będą realizowane na Półwyspie Apenińskim.

Jak donosi Corriere Della Serra, Włochy mogą szybko odmienić tę sytuację na swoją korzyść, nie tylko ze względu na planowane w ramach KPO inwestycje w instalacje zielonego wodoru. Jak wynika bowiem ze wspólnego badania Europejskiego Urzędu Patentowego (Epo) i Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) z 2022 roku, kraj ten znajduje się w czołówce (piąte miejsce w Europie) pod względem innowacyjnych patentów dotyczących wodoru, zwłaszcza zielonego lub pochodzącego ze źródeł niekopalnych.

Elektrownie jądrowe na europejskiej fali

Oprócz wodoru włoski rząd w ostatnim czasie stawia również mocno na rozwój biogazowni. Przez Włochy przetacza się także europejska fala wzrostu zainteresowania energetyką jądrową, zapoczątkowana, tak jak w Polsce, wojną na Ukrainie i związaną z nią niepewnością dostaw i wysokości cen paliw kopalnych. W związku z powyższym rozważana jest budowa pierwszych reaktorów modułowych SMR na terenie kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE