Iberdrola i Masdar planują wspólnie zainwestować do 15 mld euro w offshore i zielony wodór w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA

5 grudnia podczas COP28 w Dubaju światowi giganci energetyki odnawialnej – Iberdrola i Masdar, ogłosili zawarcie umowy o partnerstwie strategicznym o wartości 15 mld euro, mającym na celu ocenę możliwości wspólnego rozwoju projektów z obszaru morskiej energetyki wiatrowej i zielonego wodoru na kluczowych rynkach; w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA.

Po sukcesie wspólnej inwestycji partnerów – morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle w Niemczech, nowym kamieniem milowym partnerstwa firm będzie kolejna wspólna inwestycja – UK East Anglia 3 o mocy 1400 MW. Umowa ta jest negocjowana od kilku miesięcy i może zostać podpisana do końca I kwartału 2024 r. Udział Masdara w tej instalacji wiatrowej może wynieść 49%.

Morska farma wiatrowa East Anglia 3 jest obecnie w budowie. Jej pełne oddanie do użytku zaplanowano na IV kwartał 2026 r. Instalacja ma zabezpieczony powiązany z CPI 15-letni kontrakt różnicowy (CfD) przyznany przez rząd Wielkiej Brytanii w lipcu 2022 r. Farma będzie zasilać ponad 1,3 miliona brytyjskich domów i przyczyni się do powstania 2300 miejsc pracy.

Przyszłe projekty morskiej energetyki wiatrowej i zielonego wodoru

Poza East Anglia 3 obie firmy będą współpracować w celu pozyskania wspólnych inwestycji w przyszłe projekty morskiej energetyki wiatrowej i zielonego wodoru w Europie i na innych rynkach. Trwają już prace nad identyfikacją innych możliwości i przewiduje się, że łączna wartość wspólnych inwestycji w offshore i zielony wodór w ramach partnerstwa może sięgnąć 15 mld euro. Plany ogłoszone na konferencji klimatycznej ONZ COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pokazują zdecydowane zaangażowanie obu firm na rzecz przyspieszenia globalnej transformacji energetycznej.

Dr Sultan Al Jaber, Minister Przemysłu i Zaawansowanych Technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przewodniczący Masdar i prezydent COP28, powiedział: „Cieszymy się z tego partnerstwa, w ramach którego światowi pionierzy czystej energii, Masdar i Iberdrola, połączą siły, aby wykorzystać swoją wiedzę specjalistyczną i zasoby w celu rozwoju odnawialnych źródeł energii w Europie i na całym świecie. Uczestnicząc w COP28 wiemy, że świat musi potroić globalną zdolność wytwarzania energii odnawialnej do 2030 r., aby utrzymać temperaturę 1,5°C w zasięgu. Solidne partnerstwa, takie jak dzisiejsze między Masdarem i Iberdrolą, popchną nas w stronę tego celu.”

Prezes  Iberdrola, Ignacio Galán, powiedział: „Teraz, gdy 118 rządów zobowiązało się do potrojenia mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. podczas COP28, osiągnięcie tego celu będzie wymagało natychmiastowych działań ze strony tych rządów i sektora prywatnego. Innowacyjny sojusz Iberdrola z Masdar dzisiaj po raz kolejny pokazuje naszą determinację w osiąganiu ważnych celów. Jest on kontunuacją naszego wieloletniego zaangażowania w rozwój OZE, sieci i magazynowania energii.”

„Łącząc nasze doświadczenie w zakresie odnawialnych źródeł energii i siłę finansową z doświadczeniem Masdar, możemy szybciej dostarczać bezpieczniejszą, konkurencyjną i czystą energię. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozszerzenia naszego istniejącego partnerstwa z wiodącym długoterminowym partnerem, takim jak Masdar, z Niemiec, gdzie już instalujemy nowe morskie turbiny wiatrowe, na Wielką Brytanię i cały świat.”

Dyrektor generalny Masdar, Mohamed Jameel Al Ramahi, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni możliwością ponownej współpracy z naszymi partnerami strategicznymi, firmą Iberdrola, przy badaniu możliwości rozwoju jednej z największych morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii i innych perspektyw w Europie. Wielka Brytania i Europa, dzięki dużym zasobom energii wiatrowej, są głównymi rynkami dla Masdar. Ponieważ naszym celem jest osiągnięcie 100 GW do 2030 r., Masdar koncentruje się na opracowywaniu innowacyjnych projektów od bardzo wczesnych etapów, aby jeszcze bardziej wzmocnić naszą wiedzę specjalistyczną w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Działamy w Wielkiej Brytanii od ponad dziesięciu lat, realizując pionierskie, przełomowe projekty, w tym pierwszą na świecie pływającą morską farmę wiatrową. Podczas COP28, gdy świat pragnie potroić zdolność wytwarzania energii odnawialnej, aby zapewnić sobie bardziej ekologiczną przyszłość, projekty takie jak morska farma wiatrowa East Anglia 3 o mocy 1400 MW pokazują, jak możemy tworzyć miejsca pracy, zasilać domy i ograniczać emisje”.

Źródło: informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE