W Abu Zabi poszukują dewelopera dla systemu magazynowania energią

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
abu zabi magazyny energii
Źródło: Shutterstock

Emirates Water and Electricity Company (EWEC) poszukuje deweloperów do samodzielnego projektu magazynowania energii o mocy 400 MW/800 MWh budowanego od podstaw w Abu Zabi.

Zapytanie ofertowe rozesłane do wielu firm

EWEC, wiodąca firma zajmująca się zintegrowanym planowaniem, zakupem i dostawą wody i energii elektrycznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wystosowała zapytanie ofertowe do 27 firm i konsorcjów, które zostały wstępnie zakwalifikowane do realizacji projektu magazynowania energii (BESS) o mocy 400 megawatów (MW) w Abu Zabi, zapewniającego do 800 megawatogodzin (MWh) pojemności magazynowej. Warto odnotować, iż na etapie EOI spłynęły aż 93 oferty, a dogłębna ich analiza pozwoliła skupić się na najbardziej interesujących propozycjach. Spółka, będąca częścią Abu Dhabi Power Corporation, będzie oczekiwać na ostateczne odpowiedzi do końca 2024 roku.

Wybrany kandydat będzie miał za zadanie opracować, zapewnić finansowanie, wybudować, obsługiwać, i dokonywać konserwacji nowego systemu BESS oraz wszystkich powiązanych obiektów infrastrukturalnych. EWEC podpisze ze zwycięzcą długoterminową umowę.

Skoordynowane działania EWEC

Wdrożenie systemów BESS ma na celu zwiększenie elastyczności i stabilności sieci elektroenergetycznej Abu Zabi, umożliwiając skuteczne zarządzanie szczytowym zapotrzebowaniem i integrację rosnących ilości źródeł OZE. Dzięki temu strategicznemu projektowi EWEC dynamizuje proces transformacji w kierunku odnawialnych i czystych instalacji na dużą skalę. Przybliża to miasto do osiągnięcia celów energetycznych wyznaczonych przez Departament Energii Abu Zabi na 2035 rok i przyczynia się do realizacji szerszej strategii energetycznej ZEA do 2050 roku.

Technologia BESS zapewni również kluczowe usługi pomocnicze, takie jak regulacja częstotliwości sieci czy pojemność rezerwowa, dodatkowo wzmacniając bezpieczeństwo dostaw i wspierając EWEC w zwiększeniu mocy fotowoltaiki do 7,5 gigawata (GW) do 2030 roku. Przyspieszony rozwój odnawialnych źródeł energii przełoży się na zmniejszenie śladu węglowego organizacji z 330 kilogramów na megawatogodzinę (kg/MWh) w 2019 roku do szacowanych 190 kg/MWh do 2030 roku.

Othman Al Ali, Dyrektor Generalny EWEC, powiedział: „Projekt BESS o mocy 400 MW stanowi kluczowy kamień milowy w strategicznych wysiłkach EWEC na rzecz zwiększenia odporności i wydajności sieci energetycznej. Technologia BESS na skalę użyteczności publicznej ułatwi nam szybką integrację zwiększonych ilości energii odnawialnej z fotowoltaiki z systemem i umożliwi bardziej efektywne zarządzanie szczytowym zapotrzebowaniem. Dzięki temu strategicznemu projektowi wzmacniamy pozycję Abu Zabi i Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako liderów globalnej transformacji energetycznej i przyspieszamy realizację krajowych celów neutralności klimatycznej. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z najlepszymi w swojej klasie partnerami, aby urzeczywistnić tę wizję”.

Źródło: renewablesnow.com

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty