Tydzień w sektorze OZE (3 – 7 marca 2025)

W minionym tygodniu na rynku odnawialnych źródeł energii miało miejsce szereg istotnych zdarzeń, transakcji fuzji i przejęć. Inwestorzy oraz firmy z branży intensyfikują swoje działania w obszarze energii wiatrowej, słonecznej oraz technologii magazynowania energii, co podkreśla rosnące znaczenie zielonej transformacji na światowych rynkach energetycznych.
Innowacje w magazynowaniu energii
Nasz przegląda rozpoczynamy od Holandii, gdzie start-up Moonwatt z Amsterdamu pozyskał 8 mln EUR na rozwój technologii sodowo-jonowych baterii dedykowanych współpracy z farmami fotowoltaicznymi. Tego typu rozwiązania stanowią alternatywę dla tradycyjnych litowo-jonowych systemów magazynowania energii, oferując potencjalnie niższe koszty produkcji oraz mniejsze uzależnienie od rzadkich surowców.
W tym samym czasie estońska firma Stargate Hydrogen zakończyła rundę finansowania serii A, pozyskując 11 mln EUR na rozwój ceramicznej technologii elektrolizy. To stosunkowo nowa metoda, która docelowo może zwiększyć efektywność produkcji zielonego wodoru.
Aktywa fotowoltaiczne i wiatrowe w Europie
Dużo działo się na rynkach energii słonecznej i wiatrowej na Starym Kontynencie. Hamburger Energiewerke nabyło 74,9% udziałów w dwóch naziemnych elektrowniach fotowoltaicznych o łącznej mocy 48 MWp. Austriacki deweloper Kraftfeld sprzedał projekt fotowoltaiczny o mocy 80 MW w Rumunii. Jego nabywcą jest szwajcarska spółka MET Group.
Europejskie inwestycje obejmują także transakcję European Energy, która sprzedała projekt wiatrowo-słoneczny o mocy 470 MW na Litwie izraelskiej firmie Energix Renewable Energies Ltd. Dynamiczny rozwój infrastruktury OZE w krajach bałtyckich świadczy o ich dążeniu do uniezależnienia się od importowanych paliw kopalnych i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym.
Rozwój rynku OZE w Ameryce Łacińskiej i USA
Co tam słychać po drugiej stronie oceanu? W Kolumbii firma Ecopetrol złożyła ofertę na zakup 205-MW farmy wiatrowej Windpeshi od Enel Colombia. To ważny ruch w sektorze wiatrowym tego kraju i jednocześnie potwierdzenie, jak koncerny naftowe mogą pomóc w rozwoju OZE.
Nie tak dawno pisaliśmy o modernizacji sieci energetycznej Portoryko. W minionym tygodniu doszło na tym rynku do ciekawej zmiany. Polaris Renewable Energy zakończyło zakup farmy wiatrowej o mocy 26 MW w Gmina Naguabo. Instalacja posiada obecnie 20-letnią umowę zakupu energii (PPA) z Puerto Rico Electric Power Authority (PREPA). Wygasa ona w marcu 2044 roku.
Ameryka Północna również zanotowała istotne inwestycje – Tandem PV, firma rozwijająca perowskitowe panele słoneczne, zebrała 50 mln USD na budowę zakładu produkcyjnego w USA. Aktualnie w ofercie spółki znajdują się moduły PV o sprawności do 28%, a do końca 2025 roku mają przekroczyć 30%.
Transakcje w Azji i Afryce
Skycorp Solar, chiński dostawca rozwiązań PV i magazynowania energii, ustalił cenę swojej pierwszej oferty publicznej (IPO). Spółka ogłosiła, że zamierza zaoferować 2 000 000 akcji zwykłych w cenie 4,00 USD za sztukę. Dzięki temu planuje pozyskać łącznie 8 000 000 USD brutto, zanim zostaną odliczone koszty związane z emisją, w tym prowizje subemisyjne. Akcje zwykłe uzyskały zgodę na debiut na rynku Nasdaq Capital Market, a ich notowania mają rozpocząć się 4 marca 2025 roku.
Także w tym tygodniu Indyjski gigant ONGC przejął PTC Energy za 106 mln USD. W ten sposób zyskał portfolio 290 MW wiatrowych farm lądowych. Również w tym regionie doszło do jednej z największych transakcji w sektorze odnawialnych źródeł energii. Brookfield Asset Management sprzedał 1,6 GW aktywów na rzecz Gentari Renewables India.
Z kolei w Johannesburgu Pele Energy Group pozyskało 31 mln USD na rozwój swojego portfela projektów OZE w Afryce. Region ten przyciąga coraz większe inwestycje w energię odnawialną ze względu na rosnące zapotrzebowanie na stabilne źródła energii oraz obfite zasoby słońca i wiatru.
Źródło: renewablesnow.com