Startup SINN Power zbuduje swoją innowacyjną instalację PV w Bawarii
SINN Power – niemiecki start-up założony w 2014 r. zaistniał na rynku odnawialnych źródeł energii dzięki nowatorskiemu podejściu do technologii wiatrowych i solarnych. Firma niedawno poinformowała o podpisaniu kontraktu na budowę pilotażowej pływającej elektrowni PV o mocy 1,8 MW, na terenie żwirowni w Gilching w Bawarii. Innowacyjne podejście SINN Power do instalacji fotowoltaicznych opiera się na wykorzystaniu autorskich, opatentowanych systemów montażowych modułów Floating-SKipp, ustawionych pionowo względem podłoża.
Projekt uzyskał silne wsparcie ze strony agencji regionalnej – gwt Starnberg GmbH (Towarzystwo Rozwoju Gospodarczego i Turystyki) oraz władz lokalnych. System fotowoltaiczny w Gilching składać ma się z 2500 modułów, rozmieszczonych w rzędach oddalonych od siebie o 3,9 m, w orientacji wschód-zachód. Taka orientacja przesunąć ma produkcję energii elektrycznej w kierunku godzin porannych i popołudniowych.
Skąd pomysł na pionowe panele PV?
Niemieckie prawo dość restrykcyjnie podchodzi do kwestii pokrywania instalacjami PV powierzchni zbiorników wodnych. Przepisy niemieckiej ustawy o energii odnawialnej (EEG) zezwalają na wykorzystanie jedynie 15% powierzchni danego zbiornika. Pionowa konstrukcja umożliwia zamontowanie większej liczby modułów, niż przy standardowym ustawieniu. SINN Power przekonuje też, że ich rozwiązanie nie tylko pozwala na dużo bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale również optymalizuje samo przetwarzanie energii słonecznej.
„Ten projekt jest innowacyjny i stosunkowo łatwy do zrealizowania, ponieważ nie wymaga żadnych gruntów i doskonale dostosowuje się do naszego zakładu produkcyjnego, który działa w ciągu dnia, zwłaszcza w najbardziej słonecznych miesiącach od marca do grudnia, dzięki czemu może wykorzystać większość wytworzonej energii elektrycznej” – powiedział Gottfried Jais – dyrektor żwirowni Kies-und Quetschwerk Jais. „Z zainteresowaniem śledzimy też temat magazynowania i konwersji energii, z niecierpliwością czekając na to, czy wkrótce i w tym aspekcie pojawią się praktyczne i ekonomiczne rozwiązania” – dodał.
Prace związane z kotwiczeniem instalacji i przygotowaniem zbiornika mają rozpocząć się 1 sierpnia. Sama budowa ruszy we wrześniu. Ewentualna nadwyżka z produkcji energii trafi do sieci.
Źródło: pressebox.de