Startup SINN Power zbuduje swoją innowacyjną instalację PV w Bawarii

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
Źródło: sinnpower.com

SINN Power – niemiecki start-up założony w 2014 r. zaistniał na rynku odnawialnych źródeł energii dzięki nowatorskiemu podejściu do technologii wiatrowych i solarnych. Firma niedawno poinformowała o podpisaniu kontraktu na budowę pilotażowej pływającej elektrowni PV o mocy 1,8 MW, na terenie żwirowni w Gilching w Bawarii. Innowacyjne podejście SINN Power do instalacji fotowoltaicznych opiera się na wykorzystaniu autorskich, opatentowanych systemów montażowych modułów Floating-SKipp, ustawionych pionowo względem podłoża.

Projekt uzyskał silne wsparcie ze strony agencji regionalnej – gwt Starnberg GmbH (Towarzystwo Rozwoju Gospodarczego i Turystyki) oraz władz lokalnych. System fotowoltaiczny w Gilching składać ma się z 2500 modułów, rozmieszczonych w rzędach oddalonych od siebie o 3,9 m, w orientacji wschód-zachód. Taka orientacja przesunąć ma produkcję energii elektrycznej w kierunku godzin porannych i popołudniowych.

Skąd pomysł na pionowe panele PV?

Niemieckie prawo dość restrykcyjnie podchodzi do kwestii pokrywania instalacjami PV powierzchni zbiorników wodnych. Przepisy niemieckiej ustawy o energii odnawialnej (EEG) zezwalają na wykorzystanie jedynie 15% powierzchni danego zbiornika. Pionowa konstrukcja umożliwia zamontowanie większej liczby modułów, niż przy standardowym ustawieniu. SINN Power przekonuje też, że ich rozwiązanie nie tylko pozwala na dużo bardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale również optymalizuje samo przetwarzanie energii słonecznej.

„Ten projekt jest innowacyjny i stosunkowo łatwy do zrealizowania, ponieważ nie wymaga żadnych gruntów i doskonale dostosowuje się do naszego zakładu produkcyjnego, który działa w ciągu dnia, zwłaszcza w najbardziej słonecznych miesiącach od marca do grudnia, dzięki czemu może wykorzystać większość wytworzonej energii elektrycznej” – powiedział Gottfried Jais – dyrektor żwirowni Kies-und Quetschwerk Jais. „Z zainteresowaniem śledzimy też temat magazynowania i konwersji energii, z niecierpliwością czekając na to, czy wkrótce i w tym aspekcie pojawią się praktyczne i ekonomiczne rozwiązania” – dodał.

Prace związane z kotwiczeniem instalacji i przygotowaniem zbiornika mają rozpocząć się 1 sierpnia. Sama budowa ruszy we wrześniu. Ewentualna nadwyżka z produkcji energii trafi do sieci.

Źródło: pressebox.de

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
elektryfikacja floty

Coca-Cola w Polsce i krajach bałtyckich elektryfikuje firmową flotę przy wsparciu Elocity

Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne podejście do kwestii wpływu na środowiskoi redukcja emisji CO2 to tematy bliskie światowym koncernom. Jednym z narzędzi, które wspierają biznes w osiąganiu celów ESG jest elektryfikacja flot samochodowych. Służbowe samochody elektryczne w połączeniu z infrastrukturą ich ładowania…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
wodór

Green Cat zrealizuje innowacyjny projekt wodorowy w Szkocji

Green Cat Contracting, firma specjalizująca się w budowie ekologicznych instalacji, została wybrana przez prestiżowy James Hutton Institute do realizacji fazy budowlanej innowacyjnego projektu HydroGlen w Aberdeenshire. Przedsięwzięcie ma na celu zademonstrowanie rolniczym społecznościom, jak mogą stać się samowystarczalnymi producentami zielonej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty