Prosumenci od lipca będą mogli decydować o sposobie rozliczeń

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
prosumenci sposoby rozliczeń

Ministerstwo klimatu i środowiska zajęło się projektem zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii. Obejmować on ma cztery kluczowe według resortu obszary:
– zapewnienie zgodności prawa krajowego z prawem unijnym,
– przyspieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE,
– zmiany porządkujące w związku z wejściem w życie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE),
– zmiany w systemie rozliczeń net-billing.

To właśnie ostatni punkt, czyli bezpośrednie zmiany dla prosumentów, w dużej mierze wpłynąć ma na szybszy rozwój OZE. Proponowana zmiana będzie polegać na utrzymaniu po 1 lipca 2024 r. możliwości rozliczania się w systemie net-billing w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej, z możliwością zmiany (po złożeniu oświadczenia) na rozliczenie w oparciu o cenę rynkową godzinową. Zachętą do zmiany systemu rozliczenia będzie możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30%.

Jak czytamy na stronie kancelarii premiera, w przypadku gdy prosument zadecyduje o pozostaniu przy dotychczasowym sposobie rozliczeń, wysokość jego nadpłaty nie ulegnie podwyższeniu i tak jak dotychczas będzie wynosić do 20% wartości energii wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Przyspieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE

Aby zwiększyć tempo transformacji energetycznej ministerstwo zajmie się także uproszczeniem procedur legislacyjnych oraz skróceniem terminów wydawania zezwoleń dla montowanych na budynkach instalacjach OZE i położonych na tym samym terenie magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, pozostałych urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE, a także remontu, odbudowy, przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy istniejących instalacji.

Sprawniej ma odbywać się również wydawanie decyzji środowiskowych oraz warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz ciepłowniczej.

Projekt ma zostać przyjęty najpóźniej do końca czerwca br.

źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty