Polska firma przetestowała pionierski kocioł wodorowo-tlenowy 

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Źródło: seshydrogen.com

Firma SES Hydrogen Energy przeprowadziła testy funkcjonalne prototypu kotła wodorowo-tlenowego o mocy 0,5 MW w warunkach odwzorowujących pracę na rzeczywistej instalacji. Urządzenie ma być gotowe do komercyjnego wdrożenia na przełomie 2024/2025 roku. 

Firma należy do Grupy Kapitałowej Sescom, która w 2021 roku zintensyfikowała prace badawczo-rozwojowe w tym obszarze i kontynuuje je właśnie w ramach spółki SES Hydrogen Energy. Pierwsze koncepcje bezemisyjnych kotłów wodorowych w Sescom powstawały 12 lat temu. 

Kluczowe testy 

Testy dotyczyły przede wszystkim właściwości funkcjonalnych palnika. Ponadto obejmowały sprawdzenie zachowania płomienia oraz jego charakterystyki dla zadanych mocy z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. 

– Badania funkcjonalne potwierdziły prawidłowość i bezpieczeństwo pracy proponowanego rozwiązania. Wielomiesięczny wysiłek naszego zespołu umożliwił przeprowadzenie testów w warunkach kontrolowanych, odwzorowujących warunki rzeczywiste pracy instalacji. Potwierdziliśmy dobór komponentów, założeń konstrukcyjnych i koncepcyjnych kotła oraz udowodniliśmy, że spalanie wodoru w czystym tlenie jest bezpieczne – mówi Monika Kałdonek, Senior Project Manager w SES Hydrogen Energy. – Jest to krytyczne osiągnięcie, które pozwoli nam na udoskonalenie obecnej jednostki testowej oraz kontynuację prac rozwojowych skupionych na optymalizacji konstrukcji i procesów zachodzących w kotle. Aktualnie, zakończyliśmy wewnętrzne zestawienie wyników testów. Kolejnym krokiem jest rozbudowana praca analityczna nad szczegółowym podsumowaniem wykonanych prac i dalsze badania na otwartej komorze spalania oraz docelowo przejście do przeprowadzenia kluczowych badań w zamkniętym obiegu wtórnym. Równolegle do tych prac rozpoczniemy prace certyfikacyjne nad urządzeniem 

Innowacja na skalę światową 

Rozwijany kocioł wodorowo-tlenowy jest pierwszym w Europie i jednym z pionierskich w skali globu urządzeniem grzewczym dedykowanym do zastosowań przemysłowych, ciepłownictwa systemowego i węzłów ogrzewnictwa mieszkaniowego, które opierać się będzie na kontrolowanym spalaniu wodoru z czystym tlenem w specjalnie zaprojektowanej komorze spalania.  

– Przeprowadzone testy są wynikiem wielomiesięcznych prac nad projektowaniem i udoskonalaniem konstrukcji kotła wodorowego i kamieniem milowym na drodze do jego wdrożenia. Cieszymy się, że możemy się dziś podzielić tą informacją. Kolejnym wyzwaniem jakie stoi przed nami jest optymalizacja rozwiązania i przeprowadzenie testów na zamkniętej komorze spalania, co jest kluczowym punktem na drodze do certyfikacji.  – podkreśla Mateusz Sołtysiak, Prezes Zarządu SES Hydrogen Energy. – Dostajemy wiele zapytań z rynku, zarówno od przedsiębiorstw w Polsce, jak i z zagranicy, które już dziś są żywo zainteresowane technologią bezemisyjnego kotła wodorowego i ogrzewaniem z wykorzystaniem wodoru. Widzimy więc, że presja znalezienia alternatywnych rozwiązań w ogrzewnictwie jest duża i wraz ze wzmocnionymi regulacjami będzie dalej rosnąć. Tym bardziej cieszy, że pierwsze podmioty już świadomie decydują się na tego typu inwestycje. Pionierską w Polsce jest planowana budowa osiedla ogrzewanego wodorem w Śremie, realizowana przez Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jako partner w projekcie dostarczymy na ten cel nasz kocioł wodorowy. 

Źródło: Informacja prasowa 

Powiązane artykuły

podwodne data center

Chiny uruchomiły pierwszy na świecie podwodny data center zasilany energią wiatrową

U wybrzeży Szanghaju rozpoczęło pracę pierwsze na świecie podwodne centrum danych zasilane energią pochodzącą z morskiej farmy wiatrowej. Inwestycja stanowi kolejny krok Chin w kierunku budowy bardziej efektywnej energetycznie infrastruktury cyfrowej, która ma sprostać gwałtownie rosnącemu zapotrzebowaniu na moc obliczeniową…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
Zmień zgody