Europa gromadzi gaz i chińskie moduły fotowoltaiczne

Kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie spowodował zdecydowaną reakcję krajów europejskich. Gromadzenie zapasów gazu odbywa się w rekordowym tempie. Ponadto w europejskich magazynach zaczynają zalegać moduły fotowoltaiczne importowane z Chin.

Rekordowe zapasy gazu

StanChart poinformował, że europejskie zapasy gazu nadal rosną pomimo obecnej fali upałów i zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Według danych Gas Infrastructure zapasy gazu w UE wyniosły 16 lipca 94,52 mld m?, czyli o 21,73 mld m? więcej niż w zeszłym roku i 18,46 mld m? powyżej pięcioletniej średniej.

Średnia wartość gromadzonych zapasów w drugiej połowie sierpnia to 330 mln m? dziennie. Jest to ilość prawie o 100% wyższa niż pięcioletnia średnia w analogicznym okresie. Jeśli obecne tempo gromadzenia gazu zostanie utrzymane, bezpośrednio przed sezonem grzewczym będziemy mieli zmagazynowane  120 mld m? gazu, czyli ponad 10 mld m? powyżej rekordowego poziomu.

Chińskie moduły fotowoltaiczne zalegają w magazynach

Europejskie kraje podjęły analogiczną strategię względem importu modułów fotowoltaicznych. Według analizy Rystad Energy w europejskich magazynach zgromadzono chińskie moduły fotowoltaiczne o wartości około 7 miliardów euro lub 40 GWdc mocy. Według prognoz zapasy wzrosną do wartości 100 GWdc do końca 2023 roku.

Chiny są obecnie światowym liderem w inwestycjach w czystą energię, odpowiadając za prawie połowę z 1,1 biliona dolarów, które wpłynęły do sektora w zeszłym roku. Ponadto zainwestowały ponad 50 miliardów dolarów w linie produkcyjne modułów PV (10 razy więcej niż Europa), a także kontrolują około 95% światowych zasobów polikrzemu.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega

Międzynarodowa Agencja Energetyczna w zeszłym roku opublikowała komunikat, w którym jasno stwierdzono, że do 2025 roku świat będzie prawie całkowicie polegał na Chinach w zakresie dostaw kluczowych komponentów do produkcji modułów PV.

Specjaliści podkreślają analogię powyższej sytuacji do wieloletniego uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu.

Chiny vs. USA

Chiny planują zakazać eksportu kilku kluczowych technologii wykorzystywanych do produkcji modułów PV. Technologie stosowane w produkcji płytek zostaną umieszczone na liście kontroli wywozu.

The Wall Street Journal ostrzega, że ograniczenie eksportu kluczowych technologii zakłóci plany i ambicje USA. Według firmy badawczej TrendForce z siedzibą w Tajpej, tylko chińskie firmy są w stanie wytwarzać płytki 182 i 210 mm. Pozwalają one produkować tańsze i bardziej wydajne moduły słoneczne.

Źródło: oilprice.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE