Dotacje na przydomowe elektrownie wiatrowe ruszą w tym roku

NFOŚiGW ogłosił propozycje nowych programów priorytetowych. Wśród nich znalazł się projekt o nazwie „Moja elektrownia wiatrowa”. Inicjatywa ma wesprzeć instalację przydomowych siłowni wiatrowych oraz ich połączenie z magazynem energii elektrycznej.

Wysokość dofinansowań

Program, skierowany do osób fizycznych, przewiduje budżet w wysokości 400 mln zł na wsparcie prosumentów planujących zakup i instalację nowych mikroelektrowni wiatrowych. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji, obejmując 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie przekraczając 30 tys. zł na jedną instalację wiatrową oraz 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej.

Rodzaje dotowanych inwestycji

Osoby ubiegające się o wsparcie finansowe z programu mogą otrzymać środki na inwestycje w przydomowe wiatraki o maksymalnej mocy 20 kW i wysokości do 30 m. Warunkiem jest, aby wytwarzać energię na własne potrzeby. Dofinansowanie obejmuje również magazyn energii o minimalnej pojemności 2 kWh, współpracujący z turbiną wiatrową.

Ważne jest, aby urządzenia kwalifikujące się do dofinansowania były nowe, wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed datą montażu.

Dla kogo?

Osoba fizyczna, będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego, może ubiegać się o wsparcie w następujących przypadkach:

a) Jeśli wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby poprzez umowę kompleksową lub umowę sprzedaży regulującą wprowadzanie wytworzonej energii elektrycznej do sieci w mikroinstalacji zlokalizowanej na budynkach mieszkalnych lub na terenie działki, na której znajduje się budynek mieszkalny (dla instalacji on-grid).

b) Jeśli wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby w mikroinstalacji zlokalizowanej na budynkach mieszkalnych lub na terenie działki, na której znajduje się budynek mieszkalny (dla instalacji off-grid).

Wnioskodawca musi być wskazany jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym. W przypadku różnicy między osobą wnioskodawcy a nabywcą/odbiorcą, należy dołączyć stosowne oświadczenie. Możliwość złożenia takiego oświadczenia dotyczy współmałżonków lub osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe.

Wsparcie finansowe nie będzie dostępne dla inwestycji realizowanych na budynkach wykorzystywanych sezonowo, budynkach rekreacji indywidualnej, letniskach lub budynkach gospodarczych. Dodatkowo, dofinansowanie nie będzie przyznawane, jeśli więcej niż 20% powierzchni całkowitej budynku jest wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Program Moja Elektrownia Wiatrowa ma działać od 2024 do 2029 roku. Umowy będzie można podpisywać do końca 2028 roku.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE