Nowa fabryka LEGO w Wietnamie. Będzie zasilana zieloną energią z magazynami energii

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
lego
Źródło: Shutterstock

LEGO Group, duński gigant w produkcji zabawek konstrukcyjnych, po raz kolejny udowadnia, że troska o środowisko naturalne może iść w parze z innowacyjnością przemysłową. Firma ogłosiła otwarcie nowej, zasilanej energią odnawialną fabryki w Wietnamie, jednocześnie podpisując umowę z Vietnam-Singapore Industrial Park (VSIP) na instalację systemu magazynowania energii. To przełomowy krok zarówno dla LEGO, jak i dla całego przemysłu w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

Pierwszy taki system w Wietnamie

Fabryka LEGO Manufacturing Vietnam, zlokalizowana w prowincji Binh Duong, będzie szóstym zakładem produkcyjnym firmy na świecie i drugim w Azji. Do 2026 roku zakład będzie w pełni zasilany energią odnawialną. Już dziś na dachu fabryki zainstalowano 12 400 paneli słonecznych, a pozostałe potrzeby energetyczne zostaną pokryte dzięki umowom PPA.

Największą innowacją jest jednak planowana instalacja systemu BESS na sąsiadującej działce. Będzie to pierwszy tego rodzaju system o takiej skali w całym Wietnamie. Rozpoczęcie jego działania planowane jest na koniec 2025 roku. Jak podkreśla Carsten Rasmussen, COO Grupy LEGO: „Wykorzystanie magazynowania energii i umów PPA to nie tylko nowość dla LEGO, ale również jedno z pierwszych takich rozwiązań w Wietnamie.”

Dziedzictwo inwestycji w zieloną energię

Zaangażowanie LEGO w odnawialne źródła energii nie jest nowe. Od 2012 roku firma wsparła rozwój ponad 160 MW zielonej energii. Przełomowym momentem było osiągnięcie 100% pokrycia zapotrzebowania energetycznego ze źródeł odnawialnych w 2017 roku – trzy lata przed pierwotnie zakładanym terminem. Stało się to możliwe m.in. dzięki inwestycji w 25% udziałów w farmie wiatrowej Burbo Bank Extension u wybrzeży Liverpoolu, której turbiny są jednymi z największych na świecie.

Współwłaścicielem farmy jest KIRKBI A/S, firma matka LEGO Group, która zainwestowała w nią około 3,3 miliarda DKK. Farma ma moc 258 MW i zasila ponad 230 000 brytyjskich gospodarstw domowych.

Zaangażowanie społeczne i edukacja dzieci

Z myślą o najmłodszych LEGO nie tylko produkuje ekologiczne zabawki, ale także edukuje i inspiruje. Firma zbudowała największą na świecie turbinę wiatrową z klocków LEGO, która trafiła do LEGOLAND Windsor Resort. Poprzez platformę LEGO Life zachęca dzieci na całym świecie do tworzenia własnych projektów maszyn napędzanych energią odnawialną. „Postrzegamy dzieci jako nasze wzorce do naśladowania – to dla nich tworzymy lepszą przyszłość” – mówił Bali Padda, były CEO LEGO.

Zielone fabryki na całym świecie

Inwestycje w zieloną energię są realizowane także w innych lokalizacjach. W czeskim Kladnie LEGO zainstalowało nowe panele fotowoltaiczne, zwiększając moc zakładu z 1 MWp do 2,5 MWp, co pozwala na zasilenie ok. 400 domów i redukcję emisji CO₂ o ponad 9%. Podobne działania podejmowano w Danii, Chinach, Meksyku i na Węgrzech – w sumie dając 15,6 MWp mocy zainstalowanej w 2023 roku, o 16% więcej niż rok wcześniej.

Planowane fabryki w Wietnamie oraz Richmond (Wirginia, USA) będą od początku projektowane jako zakłady zasilane wyłącznie energią odnawialną, wykorzystując zarówno instalacje na miejscu, jak i zewnętrzne źródła OZE. W Billund, kolebce marki LEGO, firma planuje budowę parku solarnego, który pokryje zapotrzebowanie energetyczne wszystkich lokalnych obiektów firmy.

Ekologiczne klocki przyszłości

LEGO inwestuje również w bardziej zrównoważone materiały. Do 2032 roku firma planuje całkowicie zrezygnować z tworzyw ropopochodnych. W testach znajduje się ponad 600 alternatyw, a obiecujące materiały to m.in. arMABS z recyklingu czy ePOM pozyskiwany z bio-odpadów i energii odnawialnej. Jak podkreśla CEO Niels B. Christiansen: „To oznacza wyższe koszty produkcji, ale mamy przywilej, że nasz rodzinny właściciel wspiera strategię zrównoważonego rozwoju i nie musimy przerzucać tych kosztów na klientów.”

Źródło: renewablesnow.com

Powiązane artykuły

bateria z uranu

Bateria z uranu – innowacja rodem z laboratorium science fiction?

Brzmi jak z filmów sci-fi? Być może. Ale to się naprawdę wydarzyło: naukowcy z Japońskiej Agencji Energii Atomowej (JAEA) opracowali działający prototyp baterii, w której wykorzystano zubożony uran – materiał, który do tej pory uchodził głównie za uciążliwy odpad po…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
agropv

Weasel Solar Farm – owce wypasane pomiędzy panelami PV

W samym sercu Tasmanii, zaledwie 9 km na północ od Bothwell (Australia), narodziła się inicjatywa, która może stać się ważnym wyznacznikiem dla dalszych poczynań w segmencie australijskiej energetyki odnawialnej. Projekt Weasel Solar Farm, zgłoszony do oceny zgodnie z australijską ustawą…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty