W Holandii magazyny energii potrzebne od zaraz

Holenderski operator systemu przesyłowego, TenneT twierdzi, że kraj będzie potrzebował 9 GW mocy zainstalowanej w wielkoskalowych magazynach energii do 2030 roku.

Według operatora krótkoterminowo potrzeba magazynów energii o mocy około 500 MW. Mają one pomóc rozwiązać już istniejące problemy. Zmienność parametrów sieci spowodowana wzrostem udziału OZE, staje się coraz większym wzywaniem dla Holandii.

Bariery legislacyjne

Według przedstawicieli branży regulacje prawne są jednym z największych wyzwań stojących przed branżą magazynowania energii w Holandii. Eneco, jedno z głównych przedsiębiorstw użyteczności publicznej w kraju, wezwało niedawno holenderski rząd do podjęcia działań, które umożliwią prostsze realizowanie projektów.

Wymownym gestem jest inwestycja ogłoszona przez Eneco w ostatnich tygodniach. Firma ogłosiła budowę systemu magazynowania energii o pojemności 200 MWh w sąsiadującej Belgii.

Cele klimatyczne Holandii

W Holandii funkcjonują cztery elektrownie węglowe, które zgodnie z deklaracją rządu z 2018 roku powinny zostać wygaszone do 2030 roku. Dzięki temu ma to zmniejszyć emisję CO2 o niemal połowę w porównaniu z rokiem 1990.

Holandia skupia się głównie na farmach wiatrowych, a elektrownie gazowe mają pełnić funkcję bilansowania systemu energetycznego. Wojna na Ukrainie nieco pokrzyżowała te plany, jednak minister Jetten zapewnił, że Holandia osiągnie cele klimatyczne założone na 2030 rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE