Volkswagen rozszerza działalność na rynku wielkoskalowych stacjonarnych systemów magazynowania energii

Niemiecka firma motoryzacyjna Volkswagen coraz chętniej kieruje swoje działania na produkcję i magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych. Jeszcze w maju rynek obiegła informacja o oddaniu do użytku instalacji Power Center o pojemności 700 MWh w 2025 roku, a raptem kilka dni temu Grupa ogłosiła wejście w nowy segment działalności ze swoją marką Elli. Ma ona zajmować się ładowaniem pojazdów elektrycznych oraz obsługą wielkoskalowych stacjonarnych systemów magazynowania.

Nowy rozdział w działalności Grupy Volkswagen

Grupie Volkswagen nie są obce Battery Energy Storage System (BESS). Spółka wykorzystuje je w szczególności w ramach europejskich hubów ładowania. Systemy magazynowania oparte są o zużyte akumulatory pojazdów elektrycznych, które zostały poddane recyklingowi. W ten sposób zwiększają możliwości dostarczania energii elektrycznej do pojazdów w godzinach szczytu, zmniejszając jednocześnie zależność węzła od sieci.

Obecnie VW chce wejść w biznes magazynowania energii na znacznie większą skalę. W tym celu poszerzył zakres działania spółki Elli, która wraz z partnerami zbuduje i będzie obsługiwać wielkoskalowe systemy magazynowania energii. Marka traktuje ten ruch jako transformację swojej wizji inteligentnej energetyki, aspirując do wniesienia znaczącego wkładu w stabilizację i zwiększenie efektywności sieci elektroenergetycznych.

W pierwszym etapie planuje się opracowanie indywidualnych projektów o mocy do 350 MW i pojemności magazynów do 700 MWh. Póki co mają być one lokalizowane w Niemczech, a debiutancka instalacja ma powstać już w 2025 roku. Realizacja przedsięwzięć może podwoić całkowitą pojemność magazynów zainstalowaną u naszego zachodniego sąsiada, która według firmy wynosi obecnie około 1 GWh.

Thomas Schmall, Członek Zarządu Grupy Volkswagen ds. Technologii tak komentuje nowe informacje: „Niemcy i Europa potrzebują wystarczających rozwiązań w zakresie magazynowania, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu i zrekompensować niską elastyczność produkcji energii odnawialnej. Nasza inwestycja w stacjonarne systemy magazynowania baterii stanowi zatem znaczący wkład w zrównoważoną transformację dostaw energii”.

Magazyny energii to też świetny biznes!

Grupa Volkswagen podaje, że w nadchodzących latach zapotrzebowanie na rozwiązania do przechowywania energii wzrośnie w całej Europie, a eksperci spodziewają się studziesięciokrotnej dynamiki w samych Niemczech. Jak podkreśla Giovanni Palazzo, obecny Dyrektor Generalny Elli: „Widzimy wysoki potencjał finansowy w tym obszarze biznesowym i szansę na przekształcenie Elli w holistycznego dostawcę energii w Europie”.

Tylko w 2023 roku w Niemczech zaniechano generacji energii z OZE na poziomie 10 500 GWh ze względu na brak systemów magazynowania. Projekt BESS na skalę przemysłową rozwiązałby ten problem, przechowując energię wystarczającą do zasilenia ponad 3,2 miliona pojazdów elektrycznych w ciągu jednego roku.

Źródło: volkswagen-group.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE