Projekt wiatrowy Statkraft z magazynem energii w Chile

Statkraft wygrał przetarg na grunty publiczne w Chile, na których odbędzie się realizacja projektu energetyki wiatrowej. Projekt będzie połączony z wielkoskalowym systemem magazynowania energii (BESS) o pojemności do 1 GWh.

Przyznanie gruntów w Chile na projekt wiatrowy

Firma Statkraft ogłosiła, że otrzymała prawo do użytkowania gruntów publicznych w Chile. Przeznaczeniem gruntów jest opracowanie, budowa i eksploatacja projektu wiatrowego i magazynowego o mocy ponad 400 MW . Według komunikatu prasowego Statkraft Chile, firma wybuduje kompleks w odległości około 81 km od miasta Taltal, w regionie Antofagasta. Realizacja projektu odbędzie się na działce o powierzchni 2610 hektarów.

Obiekt, którego budowa się rozpocznie, zostanie podłączony do krajowej sieci elektroenergetycznej za pośrednictwem podstacji w odległości 15 km od miejsca budowy. W ten sposób dołączy do floty norweskich zasobów energii odnawialnej w Chile, aktualnie składającej się z:

  • budowanej farmy wiatrowej o mocy 100 MW,
  • elektrowni fotowoltaicznej o mocy 600 MW poddawanej ocenie środowiskowej,
  • elektrowni wodnej o mocy ponad 100 MW – już działa.

Statkraft szacuje, że zainwestuje w projekt około 500 mln USD (429,9 mln EUR). Według warunków zawartych w przetargu, obiekt powinien zostać uruchomiony przed 2030 rokiem. Jednak Statkraft przewiduje, że wykona to „kilka lat przed tym terminem”.

Plany budowy magazynu energii

Dodatkowo firma rozważa budowę systemu magazynowania energii o pojemności 1000 MWh. Miałby on być ładowany energią pochodzącą z farmy wiatrowej głównie w ciągu dnia, ponieważ wtedy energia jest tańsza z powodu dużej dostępności energii słonecznej w sieci (w porównaniu z dostępem w nocy).

Jest jednak możliwe, że moglibyśmy dodać fotowoltaikę [elektrownię] w tym celu [ładowanie akumulatorowego magazynu energii].

Rzecznik Stakraft

Ze względu na zmienny charakter odnawialnych źródeł energii, magazynowanie energii jest potrzebne, aby móc zapewnić klientom całodobowy dostęp do czystej energii. Na razie firma Stakraft stawia na wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych w projekcie. Jednak zastrzega, że nie jest to stanowisko ostateczne. Wybór ostateczny technologii nastąpi dopiero po zdefiniowaniu projektu i będzie zależał od postępu w rozwoju technologii bateryjnych.

Inne projekty łączone z magazynem energii w Chile

Statkraft pracuje nad czterema instalacjami fotowoltaicznymi w Chile, które uwzględniają w swoich projektach magazyny energii. Jednym z nich jest Pauna – elektrownia fotowoltaiczna o mocy 600 MW.

Największy jak dotąd projekt systemu akumulatorów w Ameryce Łacińskiej jest obecnie realizowany w Chile za pośrednictwem lokalnej spółki zależnej AES Corporation AES Gener. W październiku 2020 roku. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego na rozpoczęcie budowy BESS 112 MW / 560 MWh. Inne ważne inwestycje w zakresie magazynowania w kraju obejmują przyznanie praw do rozwoju dwóch hybrydowych projektów OZE z magazynami energii o łącznej mocy wytwórczej 1,5 GW do Engie Chile w lipcu bieżącego roku.

Energy Storage News

Źródła:

Wind-plus-storage projects in Chile and Kazakstan could have up to 1GWh of battery storage each – Energy Storage News (energy-storage.news)

Statkraft awarded public land for 400 MW of wind plus storage in Chile (renewablesnow.com)

Statkraft

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE