Pierwsza w Europie gigafabryka akumulatorów LFP

Serbski producent akumulatorów ElevenEs podpisał umowę z europejskim inwestorem EIT InnoEnergy na rzecz budowy pierwszej w Europie gigafabryki akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Lokalizację obiektu już wybrano, a jego budowa rozpocznie się w 2024 roku.

Wzrost zapotrzebowania na akumulatory LFP

Według aktualnych szacunków zapotrzebowanie na akumulatory w Europie będzie z roku na rok rosło. Prawdopodobnie do 2030 roku będzie ono czternastokrotnie większe niż obecne moce produkcyjne. Przyczynia się do tego w głównej mierze wzrost na rynku elektromobilności. Istotną rolę odgrywają również magazyny energii, których obecność jest niezbędna do stabilizacji systemu energetycznego. Tym bardziej, że udział odnawialnych źródeł energii w energii ogółem zwiększa się.

Akumulatory LFP to kolejna wielka rzecz na rynku akumulatorów.

Jakub Miller, dyrektor generalny EIT InnoEnergy Central Europe

Na rynku europejskim akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) zajmują coraz lepszą pozycję. Dzieje się tak głównie ze względu na ich wysoką wydajność, bezpieczeństwo i stosunkowo długi okres eksploatacji.

Chociaż akumulatory niklowe prawdopodobnie pozostaną najlepszym wyborem dla samochodów klasy premium pod względem gęstości energii, to ogniwa LFP wygrywają w kategorii kosztów, bezpieczeństwa i żywotności. Czyni je to idealnym wyborem dla przemysłowych pojazdów elektrycznych, magazynów energii oraz małych aut miejskich operujących na krótszych dystansach.

Jakub Miller, dyrektor generalny EIT InnoEnergy Central Europe

Akumulatory LFP firmy ElevenEs

Firma ElevenEs opracowała własną zrównoważoną i efektywną technologię produkcji akumulatorów LFP. Takie akumulatory znajdują zastosowanie w samochodach elektrycznych, autobusach, ciężarówkach, wózkach widłowych oraz innych pojazdach przemysłowych i systemach magazynowania energii.

Promując swój biznes firma podkreśla zalety akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) w odniesieniu do konkurencyjnych rozwiązań. Według serbskiego producenta akumulatory LFP są bardziej przystępne cenowo, wyraźnie trwalsze i bardziej bezpieczne. Ponadto nie wymagają użycia kobaltu, niklu, ani innych trudno dostępnych surowców, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Między innymi z tych powodów firma ElevenEs planuje rozwijać produkcję akumulatorów LFP.

Żywotność akumulatorów LFP jest dwukrotnie większa od konkurencyjnych rozwiązań, można je ładować aż 6 tys. razy, a do tego sam proces ładowania jest szybszy i nie wiąże się z ryzykiem zapłonu. Rosnącej popularności ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych sprzyja także relatywnie niski koszt produkcji. Wszystko to sprawia, że baterie LFP już teraz stały się dominujące w Chinach, które są światowym liderem w rozwoju technologii bateryjnych.

Nemanja Mikać, założyciel i prezes ElevenEs

Firma ElevenEs zakłada, że do 2023 roku będzie produkować akumulatory LFP o łącznej pojemności 300 MWh rocznie. Następnie zamierzeniem spółki jest zwiększenie skali i w tym celu powstanie nowy zakład produkcyjny.

Plan budowy gigafabryki LFP

Wykorzystując swoje 25-letnie doświadczenie w zakresie produkcji, ElevenEs planuje zbudować olbrzymią fabrykę akumulatorów. Będzie to pierwsza w Europie gigafabryka akumulatorów LFP. Budowa rozpocznie się w 2024 roku w Subotnicy, w dolinie Jadar w południowej części Serbii, w pobliżu jednego z największych złóż litu na świecie. Miejsce to wydaje się odpowiednie również ze względu na niedużą odległość od europejskiego szlaku komunikacyjnego łączącego porty w Gdańsku i Salonikach.

Na początku powstanie obiekt o pojemności 8 GWh. Jednak dzięki planowanej rozbudowie jego moce produkcyjne ulegną w przyszłości zwiększeniu. Według planu docelowa pojemność gigafabryki to 16 GWh. ElevenEs twierdzi, że będzie to wystarczające, „aby wyposażyć w akumulatory ponad 300 tys. pojazdów elektrycznych rocznie”. Co ważne, obiekt będzie zasilany wyłącznie energią odnawialną.

Wsparcie finansowe projektu

Realizacja projektu odbywa się przy wsparciu finansowym EIT InnoEnergy – wiodącego na świecie funduszu i akceleratora innowacji. Spółka ElevenEs podpisała bowiem porozumienie z EIT InnoEnergy. Oba podmioty ogłosiły niedawno to strategiczne partnerstwo mające na celu budowę  pierwszej w Europie gigafabryki akumulatorów litowo-jonowych LFP.

Przy okazji warto dodać, że fundusz EIT InnoEnergy posiada doświadczenie w inwestowaniu w rozwiązania wpisujące się w realizację celu zielonej transformacji energetycznej. Fundusz finansował już inne projekty na rynku akumulatorów w Europie, np. gigafabryki Northvolt i Verkor.

Współpracę z ElevenEs rozpoczęliśmy półtora roku temu i największym zaskoczeniem dla nas było to, że aż 70% procesu produkcyjnego i know-how firmy-matki ElevenEs – Grupy Al Pack – można z łatwością wykorzystać do produkcji ogniw bateryjnych. Teraz, po przetestowaniu i wdrożeniu własnej technologii produkcji ogniw LFP, doświadczenie przemysłowe grupy będzie stanowiło dla ElevenEs bezcenną przewagę konkurencyjną, która pozwoli firmie rozwijać się szybciej od konkurencji.

Jakub Miler, dyrektor generalny EIT InnoEnergy Central Europe

O firmie ElevenEs

Spółka ElevenEs z Serbii to biznesowy spin-off międzynarodowej Grupy Al Pack, działającej od 25 lat na rynku opakowań aluminiowych. Organizacja prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad innowacjami. W czerwcu 2021 roku uruchomiła ona zaawansowane centrum B+R, zatrudniające inżynierów i naukowców różnej narodowości. Opracowanie własnej technologii produkcji akumulatorów LFP to ważne osiągnięcie spółki, które może przyczynić się do jej intensywnego rozwoju.

Źródła:

Strategic partnership formed for Europe’s first lithium iron phosphate cell gigafactory – Energy Storage News (energy-storage.news)

EIT InnoEnergy backs Serbian battery dev ElevenEs’ 16 GWh gigafactory project (renewablesnow.com)

Autovista24 – ElevenEs to build LFP battery gigafactory in Serbia (autovistagroup.com)

EIT InnoEnergy set to invest in ElevenEs’s lithium battery plant in Serbia | S&P Global Platts (spglobal.com)

ElevenEs to build LFP batteries in Europe – electrive.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE