Największe rynki domowych magazynów energii w Europie

Energia pochodząca z fotowoltaiki jest coraz częściej wykorzystywana w gospodarstwach domowych. To generuje potrzebę budowania domowych magazynów energii. Urządzenia te szybko zyskują popularność na całym świecie. Wśród europejskich krajów największe rynki tworzą Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria.

W raporcie Solar Power Europe czytamy, że w 2019 roku zainstalowano 745 MWh nowych domowych magazynów energii. To oznacza 57% wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego. Całkowita zainstalowana moc osiągnęła wówczas prawie 2 GWh. Oprócz tego analiza wykazała, że branża ma potencjał, który nie został jeszcze w pełni wykorzystany.  Okazało się, że jedynie 7% europejskich systemów fotowoltaicznych do użytku domowego jest połączonych z magazynami energii. W tej sytuacji stuprocentowe magazynowanie energii odnawialnej stanowi bardzo duże wyzwanie dla Europy. W innym artykule pisaliśmy o istocie domowych magazynów energii.

Największe rynki europejskie domowych magazynów energii

Pięć największych krajów Europy stanowi ponad 90% europejskiego rynku. Kraje te to: Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria. Wśród wymienionych krajów największym rynkiem domowych magazynów energii są Niemcy. W 2019 roku w Niemczech zainstalowano 63 tysiące domowych systemów magazynowania. Ich łączna pojemność wynosi około 496 MWh, co oznacza udział w magazynach Europy ogółem na poziomie około 66%.

Prognozy dla rynku domowych magazynów energii

Aktualnie europejski rynek domowych magazynów wykazuje trend wzrostowy. Przewiduje się, że w najbliższych latach trend ten będzie kontynuowany w całej Europie. Pomimo spowolnionego rozwoju gospodarczego rynek energii, a z nim także rynek magazynów, potrzebuje szybkiego rozwoju. Solar Power Europe analizuje kilka możliwych scenariuszy. Najbardziej prawdopodobny scenariusz (średni) przewiduje roczne tempo wzrostu w okolicy 14% w 2021 roku, 11% w 2022 roku, 13% w 2023 roku i 16% w 2024 roku. Ten scenariusz zakłada  instalowanie rocznie około 140 tysięcy nowych systemów.

Według raportu potrzeba magazynowania całości energii z odnawialnych źródeł staje się kluczowa dla zapewnienia nieprzerwalnych dostaw energii. Osiągnięcie tego celu pozwoliłoby na pokrycie do 24% europejskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Żeby jednak tak się stało konieczny jest wzrost zainstalowanych magazynów do 900 GWh do 2030 roku i 1600 GWh do 2050 roku. Choć wydaje się to dużo, to promowanie rozproszonego magazynowania przez wszystkie kraje może bardzo pomóc w realizacji ambitnych planów.

O raporcie Solar Power Europe 

Raport wykonany przez Solar Power Europe to jeden z najbardziej wiarygodnych raportów analizujących rynek pod kątem wytwarzania i wykorzystywania energii słonecznej. Raport analizuje rozwój energii słonecznej w różnych krajach na całym świecie. Dzięki obszernym danym i prognozom jest on doskonałym źródłem wiedzy o stanie branży solarnej.

Źródła:

Raport Solar Power Europe, https://www.solarpowereurope.org/category/reports/

https://www.energy-storage.news/news/europes-residential-market-installed-745mwh-of-battery-storage-in-2019-sola

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE