Jak wzrośnie światowe zapotrzebowanie na lit?

Benchmark Mineral Intelligence, podmiot analizujący informacje o rynku minerałów, przewiduje, że ​​do 2050 r. wydobycie litu musi się zwiększyć ponad dwudziestokrotnie w stosunku do poziomu z zeszłego roku.

Dlaczego potrzebujemy tak dużo litu?

Benchmark Mineral Intelligence stwierdza w swoim badaniu, że zapotrzebowanie na lit rośnie w szybkim tempie. Okazuje się, że aby zaspokoić popyt na ten pierwiastek, do połowy stulecia świat będzie potrzebował ponad dwudziestokrotnie więcej litu niż wydobyto go w 2021 r.

Znaczący wpływ na takie prognozy ma prowadzenie przez kraje polityki dekarbonizacyjnej, intensywny rozwój elektromobilności oraz rosnący rynek magazynów energii, w tym przewidywane ponad 400 GW zainstalowanej mocy magazynów energii do 2030 roku. Popyt na lit rośnie, ponieważ wiele magazynów energii i akumulatorów do pojazdów elektrycznych bazuje na tym pierwiastku – np. litowe baterie przepływowe, baterie litowo-jonowe. Ze względu na tą sytuacje podejmowane są różne działania, dzięki którym do 2025 roku Europa ma być drugim największym producentem baterii litowo-jonowych na świecie!

Co dokładnie mówi prognoza?

Dane z analizy zwracają uwagę na wyzwanie jakie czeka branżę wydobywczą i przyszłe projekty wymagające zastosowania litu. Do 2050 r. magazynowanie energii może stanowić nawet dwie trzecie zapotrzebowania na baterie. Jednocześnie baterie w coraz większym stopniu będą pomocne w skutecznym zwiększaniu skali wdrażania energii odnawialnej. Innymi słowy, wesprą rozwój OZE bazujących m.in. na podmuchach wiatru czy promieniach słońca.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki przewiduje się, że do 2050 r. zapotrzebowanie na roczną produkcję sięgnie nawet 11,2 mln ton LCE (LCE, Lithium Carbonate Equivalent, czyli równoważnik/ekwiwalent węglanu litu). Natomiast w krótszej perspektywie, np. do 2032 r. świat będzie potrzebował łącznie ok. 2,9 mln ton LCE – tak wynika z prognozy przygotowanej przez Benchmark Mineral Intelligence. Podmiot dodatkowo komentuje, że jest to więcej niż 2,7 mln ton skumulowanej światowej produkcji litu w latach 2015-2022.

Długoterminowa ścieżka dla litu jest ustalona, ale wyzwanie związane ze skalowaniem łańcucha dostaw dopiero się zaczyna. Dane te pokazują, że jesteśmy na początku wyzwania pokoleniowego, a nie takiego, które zostanie rozwiązane w latach dwudziestych.

Simon Moores, dyrektor generalny Benchmark

Coraz większa rola recyklingu

Aby jeszcze lepiej zobrazować wyzwanie, analitycy wskazują, że lit wydobyty w 2021 r., razem z litem odzyskanym w ramach procesu recyklingu, byłby w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na lit w 2040 r. jedynie przez jeden miesiąc. To pokazuje, jak duża jest to zmiana. Aby za nią nadążyć, już nie tylko wydobycie litu, ale również jego ilość pozyskiwana z recyklingu musi się zwiększyć.

Problem zauważyły już niektóre firmy, które rozwijają technologie związane z odzyskiwania kluczowych pierwiastków z baterii i budują nowoczesne zakłady. Przykładem na naszym rodzimym rynku jest budowa zakładu recyklingu baterii w Zawierciu. Benchmark Mineral Intelligence przewiduje, że w 2040 r. blisko 20% chemikaliów litowych może pochodzić z recyklingu baterii lub tzw. złomu technologicznego.

Źródła:

World Needs To Mine 25× More Lithium By 2050, cleantechnica.com

France’s massive new lithium mine could supply 700,000 electric car batteries a year, euronews.com

Benchmark: lithium has to scale twenty times by 2050; generational challenge for automakers, greencarcongress.com

Lithium Has to Scale Twenty Times by 2050 as Automakers Face Generational Challenge, benchmarkminerals.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE