Jedna z największych pływających farm fotowoltaicznych w Europie powstanie w Żarnowcu

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
pływająca farma fotowoltaiczna

Dzięki inicjatywie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSEZ), tereny nieukończonej elektrowni w Żarnowcu otrzymają „drugie życie”. Planuje się tam uruchomienie jednej z największych w Europie pływających farm fotowoltaicznych.

Do opracowania dokumentacji technicznej i uzyskania wymaganych pozwoleń firma Antamion. Projekt będzie miał moc na poziomie minimum 7 MWp. Instalacja zostanie zlokalizowana na zbiornikach retencyjnych wód deszczowych na terenie województwa pomorskiego.

Pływająca farma fotowoltaiczna a emisja CO2

Pływająca farma ta ma za zadanie dostarczać zieloną energię do lokalnej sieci elektroenergetycznej, zasilając okoliczne firmy i gospodarstwa domowe. Przede wszystkim jednak przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2), co ma pozytywny wpływ na środowisko.

PSEZ widzi potencjał w nieużytkowanych obszarach nieukończonej elektrowni w Żarnowcu i postanowiła nadać im nowe życie. Ta inicjatywa jest przykładem dążenia do transformacji energetycznej i zwiększenia niezależności energetycznej. Warto również podkreślić, że firma już rozpoczęła prace nad innym projektem fotowoltaicznym o mocy 21 MWp w Barcinie, co pozwoli na dostarczanie niskoemisyjnej energii dla lokalnych przedsiębiorstw i społeczności.

Innowacyjność projektu

– Przez lata tereny niedokończonej elektrowni w Żarnowcu nie były użytkowane. Jednak dostrzegliśmy w nich potencjał i postanowiliśmy dać im drugie życie, nadając nową rolę niewykorzystywanym dotąd zbiornikom retencyjnym wód opadowych. Pływająca farma fotowoltaiczna to nadal nowatorskie rozwiązanie techniczne. Jeśli nie przykrywa całkowitej powierzchni zbiornika, to nie stanowi zagrożenia czy ograniczenia dla biologii i procesów życia w wodzie. Niewątpliwie jest to rozwiązanie wysoce innowacyjne i efektywne energetycznie – panele fotowoltaiczne mają w takim otoczeniu o wiele wyższą sprawność produkcji energii elektrycznej spowodowaną niższą temperaturą pracy i wykorzystują wtórnie światło odbite od zwierciadła wody  – mówi Maciej Kazienko, Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Źródło: strefa.gda.pl

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty