TerraPower Billa Gatesa rusza z budową reaktora jądrowego Natrium

TerraPower, firma założona przez Billa Gatesa ogłosiła, że jeszcze w czerwcu tego roku rozpocznie budowę pierwszej w kraju elektrowni IV generacji – Natrium. Jako lokalizację inwestycji wybrano tereny dawnej elektrowni węglowej w Kemmerer w stanie Wyoming.

Sercem elektrowni ma być reaktor o podstawowej mocy 345 MWe, z możliwością krótkotrwałego zwiększania jej aż do 500 MWe, przez czas nie dłuższy niż 6 godzin, co odpowiada energii potrzebnej do zasilenia około 400 000 domów. 

TerraPower przekonuje, że energia powstała w ich elektrowni będzie mogła trafić do sieci już w 2030 r. Jest to dość optymistyczne założenie, zważywszy na fakt, iż firma póki co nie otrzymała pozwolenia na jej budowę od władz Nuclear Regulatory Commission – amerykańskiego urzędu dozoru jądrowego. Chris Levesque, CEO TerraPower przekazał jednak w wywiadzie dla Financial Times, że prace budowlane w elektrowni rozpoczną się w czerwcu, nawet jeśli firma nie otrzyma do tego czasu stosownego pozwolenia od NRC. Levesque twierdzi, że większość wczesnych prac nie będzie związana z aspektami nuklearnymi, nie widzi więc przeciwwskazań do ich rozpoczęcia.

Ciekły sód zamiast wody

Ten innowacyjny projekt zakłada wykorzystanie ciekłego sodu do chłodzenia reaktorów. Jego wysoka temperatura wrzenia – wynosząca niemal 900°C przy normalnym ciśnieniu –  przynieść ma znaczne oszczędności finansowe w porównaniu z chłodzeniem wodą. Elektrownia wyposażona ma być również w system magazynowania energii w ciekłej soli, co dodatkowo zwiększyć ma jej wydajność, przy kosztach inwestycyjnych o niemal połowę niższych niż w przypadku wykorzystania wody.

TerraPower udało zebrać niemal miliard dolarów od prywatnych darczyńców oraz pozyskać od rządu USA wsparcie o wartości 2 miliardów dolarów. Wraz ze swoim partnerem – firmą energetyczną PacifiCorp należącą do Warrena Buffetta mają zweryfikować możliwości rozmieszczenia kolejnych pięciu reaktorów Natrium do 2035 r.

Sam projekt Natrium rozwijany jest z kolei we współpracy z GE Hitachi, koncernem odpowiedzialnym m.in. za BWRX-300 – technologię, którą w Polsce zainteresowana jest spółka Orlen Synthos Green Energy.


Źródło:
terrapower.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE