TerraPower Billa Gatesa rusza z budową reaktora jądrowego Natrium

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
TerraPower

TerraPower, firma założona przez Billa Gatesa ogłosiła, że jeszcze w czerwcu tego roku rozpocznie budowę pierwszej w kraju elektrowni IV generacji – Natrium. Jako lokalizację inwestycji wybrano tereny dawnej elektrowni węglowej w Kemmerer w stanie Wyoming.

Sercem elektrowni ma być reaktor o podstawowej mocy 345 MWe, z możliwością krótkotrwałego zwiększania jej aż do 500 MWe, przez czas nie dłuższy niż 6 godzin, co odpowiada energii potrzebnej do zasilenia około 400 000 domów. 

TerraPower przekonuje, że energia powstała w ich elektrowni będzie mogła trafić do sieci już w 2030 r. Jest to dość optymistyczne założenie, zważywszy na fakt, iż firma póki co nie otrzymała pozwolenia na jej budowę od władz Nuclear Regulatory Commission – amerykańskiego urzędu dozoru jądrowego. Chris Levesque, CEO TerraPower przekazał jednak w wywiadzie dla Financial Times, że prace budowlane w elektrowni rozpoczną się w czerwcu, nawet jeśli firma nie otrzyma do tego czasu stosownego pozwolenia od NRC. Levesque twierdzi, że większość wczesnych prac nie będzie związana z aspektami nuklearnymi, nie widzi więc przeciwwskazań do ich rozpoczęcia.

Ciekły sód zamiast wody

Ten innowacyjny projekt zakłada wykorzystanie ciekłego sodu do chłodzenia reaktorów. Jego wysoka temperatura wrzenia – wynosząca niemal 900°C przy normalnym ciśnieniu –  przynieść ma znaczne oszczędności finansowe w porównaniu z chłodzeniem wodą. Elektrownia wyposażona ma być również w system magazynowania energii w ciekłej soli, co dodatkowo zwiększyć ma jej wydajność, przy kosztach inwestycyjnych o niemal połowę niższych niż w przypadku wykorzystania wody.

TerraPower udało zebrać niemal miliard dolarów od prywatnych darczyńców oraz pozyskać od rządu USA wsparcie o wartości 2 miliardów dolarów. Wraz ze swoim partnerem – firmą energetyczną PacifiCorp należącą do Warrena Buffetta mają zweryfikować możliwości rozmieszczenia kolejnych pięciu reaktorów Natrium do 2035 r.

Sam projekt Natrium rozwijany jest z kolei we współpracy z GE Hitachi, koncernem odpowiedzialnym m.in. za BWRX-300 – technologię, którą w Polsce zainteresowana jest spółka Orlen Synthos Green Energy.


Źródło:
terrapower.com

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty