Dotrzymanie terminu realizacji pierwszej elektrowni jądrowej priorytetem dla MKiŚ

Podczas zeszłotygodniowego spotkania między ministerką klimatu i środowiska, Pauliną Hennig-Kloską, a prezesem Westinghouse Electric Company, Patrickiem Fragmanem, omawiano kluczowe kwestie związane z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Ministerka wyraziła pełne zaangażowanie rządu w transformację energetyczną, podkreślając, że energia jądrowa stanowi istotny element tego procesu i będzie ważnym składnikiem przyszłego miksu energetycznego kraju. Terminowa realizacja projektu jest priorytetem.
Zaangażowanie rodzimego kapitału
Podczas dyskusji poruszono także sprawy związane z budowaniem kompetencji i zasobów ludzkich w zakresie energetyki jądrowej w Polsce, oraz zaangażowania rodzimego przemysłu w realizację tego projektu. Rząd oczekuje szerokiego zaangażowania polskich firm, widząc w tym szansę na rozwój nowego sektora przemysłowego i tworzenie nowych miejsc pracy.
Projekt budowy elektrowni jądrowej jest postrzegany jako możliwość rozwoju i ekspansji polskiego przemysłu, zarówno poprzez udział w krajowym projekcie, jak i wejście w światowe łańcuchy dostaw dla przemysłu nuklearnego. Pierwsza elektrownia z trzema reaktorami w technologii AP1000 zostanie zbudowana przez konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu, zgodnie z „Programem polskiej energetyki jądrowej”.
Źródło: gov.pl