Akumulatory do elektronarzędzi – jaką moc wybrać?

Partnerem publikacji jest marka RYOBI

Doczekaliśmy się czasów, kiedy to na rynku pojawiły się baterie do elektronarzędzi nowej generacji, o dużych pojemnościach, zapewniających większą moc. Przez to możesz się zastanawiać, jaką moc ma mieć akumulator do takich narzędzi jak wiertarka, szlifierka czy nawet kosiarka. Oto kompleksowy poradnik o tym, jak dobrać akumulator do narzędzi.

Rodzajów akumulatorów jest kilka. Najpopularniejszymi są litowe-jonowe (Li-Ion), niklowo-kadmowe (NiCd) oraz niklowo-metalowo-wodorowych (Ni-MH). W elektronice użytkowej i elektronarzędziach najczęściej spotkamy baterie litowo-jonowe, które wyróżniają się bardzo długim cyklem życia, niskim stopniem samorozładowania się i lekką konstrukcją. Jednak nie tylko to jest ważne – przy doborze akumulatora do narzędzia należy zwrócić uwagę na jeszcze inne aspekty, które omawiamy poniżej, a zwłaszcza ich moc.

Jak dobrać akumulator? Zacznij od napięcia

Przy wyborze akumulatora w pierwszej kolejności zwróć uwagę na napięcie mierzone w woltach (V), które wpływa na moc i wydajność narzędzia. Na rynku dostępne są różne rodzaje elektronarzędzi, które są zasilane bateriami o napięciu 12 V, 18 V, a nawet 36 V.

Przyjmuje się, że im wyższe napięcie, tym większą moc może generować bateria. Z tego też względu wyższe parametry mają sprzęty do profesjonalnych zastosowań, ale nie tylko, ponieważ nawet akumulatorowa kosiarka może wymagać napięcia 36 V. Zwykle domowe narzędzia akumulatorowe, przeznaczone do majsterkowania, drobnych remontów i napraw, mają napięcie 18 V.

​Pojemność akumulatora ma znaczenie

Mocny akumulator High Energy Lithium + marki RYOBI
Mocny akumulator High Energy Lithium

Innym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy doborze akumulatora jest jego pojemność. Określa się ją w amperogodzinach (Ah), co oznacza pojemność prądową, wpływającą na długość pracy narzędzia. W praktyce, im większa pojemność, tym większa wydajność energetyczna baterii. zatem akumulator 4.0 Ah zapewni dłuższą pracę niż 2.0 Ah.

Akumulatory o dużej pojemności mają większą liczbą ogniw zasilających, tym samym są cięższe niż mniej pojemne modele. To dlatego wykorzystuje je się w narzędziach, które nie wymagają dłuższego trzymania w ręku, jak na przykład w bezprzewodowych kosiarkach – tutaj możemy spotkać baterie 9.0 Ah, a nawet 12.0 Ah. W mniejszych elektronarzędziach typu wiertarka w zupełności wystarczy akumulator o mniejszej pojemności 2.0 Ah lub 4.0 Ah.


>>Dowiedz się więcej: Jaką pojemność akumulatora wybrać?

​Jakiej mocy akumulator będzie najlepszy?

Nowoczesne narzędzia akumulatorowe zapewniają moc porównywalną do produktów zasilanych przewodowo. Wyraża się ją w watach (W). Dobór odpowiedniej mocy do elektronarzędzia zależy przede wszystkim od rodzaju samego narzędzia. Dobrym przykładem jest wiertarka: do lekkich prac, takich jak wiercenie w drewnie i tworzywach sztucznych, wystarczy moc 600 W. Do bardziej zaawansowanych zadań, takich jak wiercenie w betonie, potrzebny będzie już akumulator o mocy 800 W. Powyżej 1000 W mają baterie do profesjonalnych zastosowań. Warto zaznaczyć, że do codziennych i mało wymagających prac oraz do użytkowania amatorskiego może nawet wystarczyć wiertarka o mocy 200 W.

Podobnie jest z kosiarkami akumulatorowymi, które są dostępne w różnych modelach, w różnej klasie napięć. Do dużych trawników, których powierzchnia wynosi do 500 m², najlepiej wybrać taką o mocy 1600 W. W przypadku mniejszych ogrodów do 200 m² powinna wystarczy kosiarka z mocą 1200 W.

Akumulator HE 36V 12 Ah RYOBI
Akumulator HE 36V 12 Ah RYOBI

​Jak obliczyć moc akumulatora?

Do obliczenia mocy (W) potrzebujesz znać napięcie (V) i natężenie prądu (A) akumulatora, które wystarczy ze sobą pomnożyć. Jeśli więc akumulator ma napięcie 12 V i natężenie prądu 50 A, to jego moc wynosi 600 W.

A co jeśli nie ma podanego natężenia prądu? Wskazówką może być pojemność. Amperogodzina określa liczbę godzin pobierania prądu o natężeniu 1 A z akumulatora w sposób ciągły, zatem 1 Ah to 1 amper (A) na godzinę. Mając więc akumulator o pojemności 12.0 Ah można w sposób ciągły pobrać z niego przez 12 godzin prąd o natężeniu 1 A.

​Czas ładowania akumulatora

Przy wyborze akumulatora do elektronarzędzi zwróć uwagę na czas jego ładowania. W tym przypadku bez znaczenia jest to, jakie narzędzie bezprzewodowe chcesz zasilić – czy wiertarkę, czy odkurzacz, czy kosiarkę – istotny jest rodzaj akumulatora oraz ładowarki. Na ten parametr wpływają 2 czynniki, a mianowicie – pojemność (im wyższa, tym dłuższy czas ładowania) oraz moc ładowarki (im większa moc, tym krótszy czas).

Jeśli producent nie podaje, ile wynosi czas ładowania, z pomocą ponownie przychodzi matematyka. Otóż z akumulatorem 2.0 Ah i ładowarką 2 A ładowanie zajmie 1 godzinę. Idąc dalej, baterię 5.0 Ah na tej samej ładowarce naładujesz w 2,5 godziny. A co jeśli wybierzesz ładowarkę z szybkością 1,7 A? Wtedy akumulator 2.0 Ah naładujesz w około 70 minut.

​Jak długo będzie działać akumulator na jednym ładowaniu?

Na koniec jeszcze jedna kwestia, a mianowicie czas pracy akumulatora. Dodajmy, że w przypadku elektronarzędzi zwykle nie podaje się konkretnego czasu działania, lecz efekty. Za przykład niech posłuży oferta marki RYOBI. Jak podaje na swojej stronie internetowej, wiertarką akumulatorową 18 V z akumulatorem 2.0 Ah można wywiercić 140 otworów, a z baterią 9.0 Ah już 600 otworów. Dla szlifierki kątowej 18 V będzie to odpowiednio 29 wykonanych cięć i 125 cięć. W przypadku kosiarki wielofunkcyjnej 18 V podana jest skoszona powierzchnia, gdzie dla akumulatora 2.0 Ah będzie to 150 m², a 9.0 Ah – 780 m².

Co zatem wpływa na czas działania akumulatora? Tutaj wiele zależy od parametrów, które już poznałeś we wcześniejszej części artykułów. Ponadto wpływ na to ma również rodzaj pracy. Na przykład wiercenie w twardym materiale zużywa więcej energii niż robienie otworów w miękkim drewnie. Akumulatory działają mniej wydajnie w niskich temperaturach, zatem w zimne dni czas działania elektronarzędzia może być krótszy.

Czas działania elektronarzędzia zależy głównie od:

  • rodzaju narzędzia i pracy;
  • pojemności akumulatora;
  • napięcia akumulatora;
  • mocy silnika;
  • stanu i mocy akumulatora.

Nie bez znaczenia są również dodatkowe funkcje, które mogą zużywać więcej energii i skracać czas działania akumulatora. W niektórych elektronarzędziach, takich jak wiertarka czy szlifierka, stosuje się oświetlenie LED lub laserowy wskaźnik, co również może szybciej wyczerpywać baterię. Istotna jest też właściwa pielęgnacja i konserwacja elektronarzędzi – wykonywane regularnie i skrupulatnie pomogą utrzymać wydajność akumulatora i przedłużyć jego czas działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE