10 razy więcej samochodów elektrycznych i OZE, jako połowa globalnego miksu energetycznego do 2030 roku?

Raport World Energy Outlook przewiduje niemal dziesięciokrotny wzrost floty samochodów elektrycznych do końca dekady na całym świecie. Ponadto udział odnawialnych źródeł energii w globalnym miksie energetycznym ma być zbliżony do połowy.
World Energy Outlook (WEO) jest określany jako najbardziej autorytatywne źródło analiz i prognoz energetycznych. Najnowsza symulacja, przeprowadzona na rok 2030, przewiduje dynamiczny wzrost czystych technologii.
Wzrosty OZE
Do końca dekady świat ma osiągnąć zdolność produkcyjną ponad 1 200 GW paneli PV rocznie i zaliczyć trzykrotny wzrost inwestycji w nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej w porównaniu z projektami opartymi na węglu i gazie.
Wśród odnawialnych źródeł energii, które zaliczą trend wzrostowy, w raporcie wymienia się nie tylko fotowoltaikę i energetykę wiatrową. WEO podkreśla także wzrost rynku pomp ciepła i innych elektrycznych systemów grzewczych. Wszystkie prognozy opierają się wyłącznie na bieżących postanowieniach rządów na całym świecie. Jeśli kraje wywiążą się ze swoich zobowiązań w zakresie energii i klimatu na czas i w całości, postęp w dziedzinie czystej energii będzie zachodził jeszcze szybciej.
Kluczem w transformacji ma być polityka Chin. Chiny, które mają ogromny wpływ na światowe trendy energetyczne, przechodzą zmiany strukturalne, również w energetyce. Raport przewiduje, że całkowite zapotrzebowanie na energię w Chinach osiągnie szczyt w połowie tej dekady. Dynamiczny wzrost czystej energii spowoduje spadek popytu na paliwa kopalne nie tylko w tym kraju, ale również na całym świecie.
Pięć filarów
W raporcie zaproponowano pięć filarów, które mają zapewnić zrównoważony rozwój globalnej energetyce do końca dekady:
- potrojenie globalnej mocy wytwórczej energii ze źródeł odnawialnych,
- podwojenie tempa poprawy efektywności energetycznej,
- zmniejszenie emisji metanu z działalności związanej z paliwami kopalnymi o 75%,
- innowacyjne mechanizmy finansowania na dużą skalę w celu potrojenia inwestycji w czystą energię w gospodarkach wschodzących i rozwijających się,
- środki mające na celu zapewnienie uporządkowanego zmniejszenia zużycia paliw kopalnych, w tym zakończenie wydawania nowych pozwoleń na budowę elektrowni węglowych o nieobniżonej emisji.
Autorzy raportu podkreślają również, że wymienione filary mogą również być podstawą udanej konferencji COP28.
Źródło: iea.org