Magazyny energii w Polsce 2026: ile ich jest, największe

Magazyny energii w Polsce: ile ich jest i które są największe

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 17 minut
Mapa magazynów energii
Mapa magazynów energii. Grafika wygenerowana przez SI

Magazyny energii w Polsce ujęte w monitoringu Urzędu Regulacji Energetyki (URE) liczyły na koniec 2025 r. łącznie 102 095 instalacji o mocy około 2,46 gigawata (GW). Wielkość ta, obliczona na podstawie dwóch zbiorów danych URE, obejmuje zarówno małe magazyny, jak i większe instalacje, w tym elektrownie szczytowo-pompowe. Pokazuje skalę magazynowania w krajowej energetyce, ale nie można utożsamiać jej z mocą samych baterii. [1]

Polski rynek łączy dziś technologie o różnej historii i zastosowaniu. Elektrownie szczytowo-pompowe od lat wspierają pracę systemu elektroenergetycznego. Przydomowe baterie pomagają wykorzystać energię z własnej fotowoltaiki. Wielkoskalowe bateryjne systemy magazynowania energii, określane skrótem BESS od angielskiego Battery Energy Storage System, coraz wyraźniej wchodzą natomiast do portfeli inwestorów. Ich rozwój wiąże się z handlem energią, usługami systemowymi oraz potrzebą lepszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE). Aby ocenić skalę tej zmiany, trzeba rozdzielić instalacje działające od budowanych i planowanych.

Przy porównywaniu magazynów istotne są dwa parametry: moc i pojemność energetyczna. Moc określa tempo pobierania lub oddawania energii. Podaje się ją w kilowatach (kW), megawatach (MW) lub gigawatach (GW): jeden megawat odpowiada tysiącowi kilowatów, a jeden gigawat – tysiącowi megawatów. Pojemność informuje natomiast o ilości zgromadzonej energii i jest wyrażana m.in. w megawatogodzinach (MWh) lub gigawatogodzinach (GWh). Jedna gigawatogodzina odpowiada tysiącowi megawatogodzin. [24]

Najważniejsze informacje

  • Według danych URE na koniec 2025 r. w Polsce monitorowano 102 095 magazynów energii o łącznej mocy około 2,46 GW. Dane obejmują różne technologie, w tym elektrownie szczytowo-pompowe.
  • Największą elektrownią szczytowo-pompową w Polsce pozostaje Żarnowiec o mocy 716 MW.
  • Największym działającym bateryjnym magazynem energii spośród inwestycji uwzględnionych w zestawieniu jest Turośń Kościelna (200 MW/800 MWh).
  • Największym projektem BESS w budowie w zestawieniu są Siedlce (600 MW/2400 MWh), których uruchomienie zaplanowano do końca 2027 r.

Stan danych: 4 października 2026 r. Statystyki URE dotyczą stanu na 31 grudnia 2025 r., natomiast informacje o poszczególnych inwestycjach przedstawiono według dat komunikatów wskazanych w tabeli. Zestawienie obejmuje projekty działające, realizowane i planowane, których status może ulegać zmianie. Następna aktualizacja: styczeń 2027 r.

Ile magazynów energii jest w Polsce i jaka jest ich moc?

Liczba magazynów energii w Polsce zależy od tego, jaki zakres instalacji przyjmiemy. URE osobno przedstawia dane o magazynach znajdujących się w rejestrach operatorów sieci oraz o najmniejszych urządzeniach. Dopiero zestawienie tych kategorii pozwala pokazać szerszy obraz rynku objętego monitoringiem regulatora. [1]

Kategoria — stan na 31.12.2025 r.Liczba instalacjiMoc [MW]
Magazyny w rejestrach operatorów291 759,93
Magazyny o mocy do 50,00 kW włącznie102 066701,15
Łącznie — obliczenie własne102 0952 461,08

Źródło: sprawozdanie URE za 2025 r., s. 80–81. [1]

Różnica między liczbą instalacji a ich udziałem w mocy dobrze pokazuje strukturę rynku. Małe magazyny zdecydowanie dominują liczebnie, natomiast większe obiekty odpowiadają za przeważającą część mocy wykazanej w tych dwóch kategoriach. Nie oznacza to jednak, że realizują te same zadania.

Domowy magazyn energii przede wszystkim zwiększa wykorzystanie energii na miejscu. Wielkoskalowa instalacja może uczestniczyć w obrocie energią i świadczeniu usług na rzecz systemu. Z punktu widzenia odbiorcy oba rozwiązania przechowują energię, lecz ich sposób pracy, skala i warunki ekonomiczne są odmienne.

W danych historycznych trzeba również uwzględnić korekty. Proste porównanie kolejnych sprawozdań bez sprawdzenia ich zakresu może prowadzić do błędnych wniosków.

Magazyny w rejestrach operatorów2023 [3]2024 po korekcie [1]2025 [1]
Liczba instalacji121729
Moc [MW]1 464,501 709,841 759,93

Pierwotne sprawozdanie za 2024 r. wskazywało 15 instalacji o łącznej mocy 1 464,90 MW. [2] Późniejsza korekta objęła m.in. elektrownie szczytowo-pompowe. Po uwzględnieniu skorygowanych wartości różnica między 2024 a 2025 r. wynosi 50,09 MW, czyli około 2,9% — jest to obliczenie własne na podstawie danych URE. Nie należy jednak przedstawiać tej wartości jako tempa wzrostu całego rynku. Zmieniała się ewidencja, a zestawienie nie obejmuje najmniejszych magazynów. [1]

Jaki jest największy magazyn energii w Polsce?

Największy magazyn energii w Polsce pod względem mocy wśród elektrowni szczytowo-pompowych to Żarnowiec. W przypadku magazynów bateryjnych odpowiedź wymaga dodatkowego rozróżnienia: największy projekt w budowie nie musi być największą instalacją, która już pracuje.

Magazyny bateryjne warto porównywać jednocześnie pod względem mocy, pojemności i etapu realizacji. Sama moc nie mówi, jak długo instalacja może oddawać energię, a deklarowane parametry projektu nie oznaczają jeszcze, że jest on dostępny dla systemu. Dlatego w zestawieniu oddzielono obiekty pracujące komercyjnie od inwestycji, których budowa dopiero trwa.

KryteriumObiektMoc [MW]Pojemność [MWh]Potwierdzenie
Największa moc elektrowni szczytowo-pompowejŻarnowiec716,00—Raport PGE za 2025 r. [4]
Największy działający BESS w zestawieniuTurośń Kościelna200,00800,00Praca komercyjna potwierdzona 31.07.2026 r. [5]
Największy BESS w budowie w zestawieniuSiedlce600,002 400,00Rozpoczęcie budowy ogłoszone 24.09.2026 r. [6]

Turośń Kościelna pokazuje skalę, do której dochodzą uruchamiane w Polsce instalacje bateryjne. Entrix opisuje ją jako jeden z największych działających obiektów tego typu. Dla porównania moc instalacji w Nowym Czarnowie wskazana w koncesji URE wynosi około 28,21 MW, a parametry projektu w Przeworsku podane przez Entrix to 8,80 MW i 17,60 MWh. [1][5][7]

Nie jest to jednak pełny ranking wszystkich polskich BESS. Zestawienie obejmuje wybrane projekty, dla których wskazano źródła potwierdzające parametry i etap realizacji. Szczególnie istotne jest odróżnienie pracy komercyjnej od zakończenia montażu, dostawy urządzeń czy rozpoczęcia rozruchu. Dopiero potwierdzenie eksploatacji pozwala zaliczyć projekt do działających instalacji.

Jakie elektrownie szczytowo-pompowe działają w Polsce?

Elektrownie szczytowo-pompowe, określane skrótem ESP, stanowią istotną część krajowego magazynowania energii. URE wskazuje sześć obiektów klasyfikowanych w tej grupie, w tym elektrownie wykorzystujące również naturalny dopływ wody. [8]

Zasada ich działania opiera się na przemieszczaniu wody między zbiornikami. Energia elektryczna jest zużywana do pompowania wody do górnego zbiornika, a następnie odzyskiwana podczas jej przepływu przez turbiny. Możliwości pracy konkretnej elektrowni zależą m.in. od układu hydrotechnicznego, dostępności hydrozespołów i warunków eksploatacyjnych.

ElektrowniaOperatorMoc według źródła [MW]Podstawa danych
ŻarnowiecPGE Energia Odnawialna716Moc zainstalowana, raport PGE [4]
Porąbka-ŻarPGE Energia Odnawialna540Moc zainstalowana, raport PGE [4]
SolinaPGE Energia Odnawialna199Moc zainstalowana, raport PGE [4]
DychówPGE Energia Odnawialna88Moc zainstalowana, raport PGE [4]
ŻydowoEnerga Wytwarzanie167Moc osiągalna [9]
NiedzicaZEW Niedzica92Łączna moc nominalna dwóch turbin [10]

Poszczególni operatorzy posługują się różnymi parametrami: mocą zainstalowaną, osiągalną lub nominalną turbin. Z tego względu suma wartości z tabeli nie byłaby jednolitą miarą mocy dostępnej dla systemu. Sama obecność obiektu w zestawieniu nie oznacza też, że wszystkie jego hydrozespoły mogą w danej chwili pracować w trybie generacji lub pompowania.

Duże elektrownie wodne wyjaśniają, dlaczego stosunkowo niewielka liczba instalacji odpowiada za znaczną część mocy w rejestrach URE. Ich udział należy uwzględniać przy ocenie rynku, szczególnie gdy analizowane dane mają służyć do opisu rozwoju baterii. Szersze omówienie różnic między rozwiązaniami zawiera przegląd technologii magazynowania energii.

Gdzie powstają magazyny energii w Polsce?

Wielkoskalowe magazyny bateryjne powstają w różnych częściach kraju, m.in. na Mazowszu, Pomorzu, Podlasiu i Śląsku. Lokalizacja inwestycji wiąże się z dostępem do sieci oraz warunkami, w których magazyn będzie pobierał i oddawał energię. O rzeczywistym postępie projektu świadczą jednak kolejne etapy realizacji, a nie sama deklaracja planowanej mocy.

Projekt, inwestor i województwoMoc [MW]Pojemność [MWh]E/P [h]StatusPlanowany terminData informacji / źródło
Turośń Kościelna, Greenvolt; podlaskie2008004,0działaPraca komercyjna od VII 202631.07.2026 [5]
Siedlce, Greenvolt; mazowieckie6002 4004,0w budowieDo końca 202724.09.2026 [6]
Gryfino, PGE; zachodniopomorskiedo 400min. 8002,0*umowa wykonawczaKoniec 202829.04.2026 [11]
Żarnowiec, PGE; pomorskie2629813,7w budowie2027VII 2026 [12][13]
Ełk, Greenvolt; warmińsko-mazurskie2008004,0w realizacjiIV kw. 202627.08.2026 [14]
Trzebinia, DRI; małopolskie1336224,7w budowiePoczątek 202710.06.2026 [15][16]
Laryszów, TAURON; śląskie843584,3w realizacjiIV kw. 2028Raport z 8.09.2026 [17][18]
Ogrodzieniec, TAURON; śląskie552374,3w realizacjiIII kw. 2028Raport z 8.09.2026 [17][18]
Bałków, TAURON; świętokrzyskie542424,5w realizacjiIII kw. 2027Raport z 8.09.2026 [17][18]

E/P — obliczenia własne. Wskaźnik przedstawia iloraz deklarowanej pojemności energetycznej magazynu (E, w MWh) i jego mocy (P, w MW). Wynik wyrażony w godzinach opisuje nominalny czas rozładowania przy podanej mocy. Wartości zaokrąglono do jednego miejsca po przecinku. Dla Gryfina przyjęto konfigurację 400,00 MW i 800,00 MWh, oznaczoną w tabeli gwiazdką. Rzeczywisty czas oddawania energii zależy również od stanu naładowania, pojemności użytkowej, strat i potrzeb własnych instalacji. [24]

Pojemności Trzebini i projektów TAURONA pochodzą z komunikatów technologicznych oraz informacji o dofinansowaniu. Późniejsze materiały wykorzystano do aktualizacji harmonogramów i etapów realizacji. [15–18]

Statusy w tabeli odnoszą się do informacji potwierdzonych w przywołanych źródłach:

  • Działa — potwierdzono rozpoczęcie pracy komercyjnej.
  • W budowie — potwierdzono rozpoczęcie robót budowlanych, ale nie rozpoczęcie pracy komercyjnej.
  • Umowa wykonawcza — potwierdzono zawarcie umowy na realizację inwestycji; wskazane źródło nie potwierdza rozpoczęcia budowy.
  • W realizacji — źródło opisuje przygotowanie lub postęp projektu, lecz nie daje wystarczających podstaw do przypisania go do jednego z pozostałych etapów.

Daty w ostatniej kolumnie wskazują moment potwierdzenia informacji w źródle. Deklarowane terminy uruchomienia pozostają planami do czasu ogłoszenia rozpoczęcia eksploatacji.

Wśród największych przedsięwzięć znajduje się budowa magazynu energii w Siedlcach. Skala tego projektu pokazuje, jak duże instalacje są już realizowane na polskim rynku. Jednocześnie ich wpływ na system będzie można ocenić dopiero po uruchomieniu i rozpoczęciu eksploatacji.

Osobnej uwagi wymaga bateryjny magazyn energii Żarnowiec. Jest to odrębna inwestycja od pobliskiej elektrowni szczytowo-pompowej. Informacje o dostawie transformatora i przygotowaniach do rozruchu wskazują na postęp prac, ale nie stanowią potwierdzenia pracy komercyjnej. [13]

Również magazyn energii w Trzebini należy oceniać przez pryzmat aktualnego harmonogramu budowy. W przypadku trzech projektów TAURONA raport półroczny wskazuje natomiast 1% zaawansowania rzeczowego. Status „w realizacji” nie oznacza więc automatycznie zaawansowanych robót. [16][18]

Co napędza rozwój magazynów energii?

Rozwój magazynów energii wspierają przychody z handlu energią i usług systemowych, kontrakty na rynku mocy oraz dostępne finansowanie. Rosnące zapotrzebowanie na elastyczność systemu tworzy przestrzeń dla nowych inwestycji, ale samo zwiększenie produkcji z OZE nie wystarczy, aby każdy projekt był opłacalny. Magazyn potrzebuje określonego sposobu pracy, dostępu do sieci i przychodów uzasadniających poniesione nakłady.

Jednym z mechanizmów wspierających inwestycje jest rynek mocy. Wynagradza on gotowość do dostarczenia mocy zgodnie z przyjętym obowiązkiem mocowym. Obok niego znaczenie mają handel energią oraz usługi bilansujące, służące utrzymaniu równowagi między produkcją a poborem energii elektrycznej. [19]

Kolejnym czynnikiem są dotacje i pożyczki. Zgodnie z komunikatem z 19 grudnia 2025 r. w programie Funduszu Modernizacyjnego zatwierdzono 181 wniosków dotyczących 172 projektów, przewidzianych do realizacji do końca 2028 r. Różnica między liczbą wniosków a liczbą inwestycji wiąże się z różnymi formami finansowania. Przyznanie wsparcia pomaga przygotować inwestycję, lecz nie jest potwierdzeniem jej uruchomienia. [20]

Znaczenie magazynowania zwiększają również ograniczenia generacji z odnawialnych źródeł energii. Produkcja z OZE nie zawsze pokrywa się z zapotrzebowaniem odbiorców. Magazyny pozwalają przesunąć wykorzystanie energii w czasie, ale skuteczność tego rozwiązania zależy od lokalizacji, pojemności i sposobu sterowania instalacją.

Ile magazynów energii będzie w Polsce w 2030 i 2035 roku?

Prognozy rozwoju magazynów energii w Polsce opierają się przede wszystkim na strategiach inwestorów i planach rozwoju systemu elektroenergetycznego. Dokumenty te pokazują skalę ambicji oraz przygotowań, lecz nie pozwalają wskazać jednej pewnej liczby instalacji, które będą działać w danym roku.

PodmiotCel lub założenieHoryzontZnaczenie danych
TAURON0,70 GW, następnie ponad 1,40 GW magazynów2030 i 2035Cel strategii grupy [21]
PGE18 GWh: 10 GWh w elektrowniach szczytowo-pompowych i 8 GWh w magazynach bateryjnych2035Planowana pojemność portfela grupy [22]
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE)Gotowość do integracji 15 GW magazynów, w tym 10 GW z siecią najwyższych napięć2034Założenie strategii operatora [23]

Wartości te opisują różne zakresy i nie powinny być sumowane. Projekt uwzględniony w strategii spółki może jednocześnie mieścić się w planach przyłączeń PSE oraz korzystać z dofinansowania. Dodawanie takich danych prowadziłoby do wielokrotnego liczenia tych samych inwestycji.

O tempie rozwoju rynku będzie decydować przechodzenie kolejnych projektów od przygotowania i finansowania do budowy, a następnie eksploatacji. Dlatego obok wielkości planowanych portfeli warto śledzić terminy przyłączeń, postęp robót oraz potwierdzenia rozpoczęcia pracy komercyjnej.

Jak opracowano zestawienie magazynów energii w Polsce?

Zestawienie opiera się na sprawozdaniach URE, dokumentach operatorów oraz komunikatach inwestorów i wykonawców. Liczbę instalacji i ich łączną moc obliczono przez dodanie dwóch kategorii przedstawionych przez URE: magazynów ujętych w rejestrach operatorów oraz instalacji o mocy do 50,00 kW włącznie. Wynik dotyczy zakresu monitoringu regulatora na koniec 2025 r. i obejmuje różne technologie magazynowania. [1]

Do tabeli projektów wybrano duże inwestycje bateryjne, dla których dostępne są informacje o mocy, pojemności i etapie realizacji. Jest to przegląd wybranych przedsięwzięć, a nie kompletny rejestr polskiego rynku. Określenia „największy działający” i „największy w budowie” odnoszą się do obiektów przedstawionych w tym zestawieniu.

Statystyki URE, wykazu elektrowni szczytowo-pompowych, tabeli projektów i celów strategicznych nie sumowano. Ich zakresy częściowo się pokrywają, a poszczególne zestawienia opisują zarówno istniejące instalacje, jak i przyszłe inwestycje. Obliczenia własne obejmują sumę kategorii URE, różnicę między danymi rocznymi oraz wskaźnik E/P. Zaokrąglenia służą jednolitej prezentacji danych i nie zwiększają dokładności informacji źródłowych.

Czym różnią się moc, pojemność i czas rozładowania?

Moc i pojemność magazynu opisują dwa różne aspekty jego pracy. Moc określa tempo dostarczania energii, natomiast pojemność wskazuje, ile energii może zostać zgromadzone. Dopiero zestawienie obu parametrów pozwala ocenić nominalny czas rozładowania. [24]

Przy tej samej mocy większa pojemność oznacza możliwość dłuższego oddawania energii. Nie należy jednak utożsamiać prostego ilorazu pojemności i mocy z gwarantowanym czasem zasilania w każdych warunkach. Znaczenie mają stan naładowania, dostępna pojemność użytkowa, straty oraz potrzeby własne instalacji.

Porównując projekty, trzeba też sprawdzić, czy deklarowane parametry odnoszą się do samych baterii, całego systemu czy punktu przyłączenia do sieci. Różnice te mają znaczenie zarówno dla oceny technicznej, jak i ekonomicznej. Szerzej opisuje je artykuł wyjaśniający, jak działa magazyn energii.

Jak magazyny energii wspierają OZE i pracę sieci?

Magazyny energii pomagają dostosować moment wykorzystania energii do potrzeb odbiorców. Mogą pobierać ją w okresach wysokiej produkcji, a następnie oddawać, gdy zapotrzebowanie rośnie lub spada generacja. Po spełnieniu odpowiednich wymagań technicznych i rynkowych mogą również świadczyć usługi regulacyjne, wspomagające utrzymanie parametrów pracy systemu. [25]

Ich wpływ na sieć zależy jednak od miejsca przyłączenia i sposobu pracy. Aby ładowanie magazynu zmniejszało konkretne przeciążenie, musi korzystnie wpływać na przepływy przez obciążony element sieci. Instalacja powinna też dysponować wolną pojemnością w chwili pojawienia się nadwyżki.

Z tego powodu sama obecność baterii przy farmie fotowoltaicznej nie gwarantuje wykorzystania całej energii, której produkcja podlega ograniczeniom. O wyniku decyduje współpraca źródła, magazynu i sieci, a także przyjęty sposób sterowania.

Czy magazyn energii się opłaca?

Opłacalność magazynu energii zależy od kosztów inwestycji i przyłączenia, sprawności, zużycia baterii oraz możliwych przychodów. Istotne jest również to, czy świadczenie jednej usługi ogranicza dostępność instalacji dla kolejnej. Sama moc lub pojemność nie pozwala więc wyznaczyć okresu zwrotu. Potrzebny jest model uwzględniający rzeczywiste warunki pracy i finansowania. Jednym z jego elementów może być udział magazynów energii w rynku mocy. [19][26]

Co rozwój magazynów oznacza dla polskiej energetyki?

Rozwój magazynów energii w Polsce będzie zależał nie tylko od liczby planowanych inwestycji, ale przede wszystkim od ich rzeczywistej mocy, pojemności, lokalizacji i możliwości współpracy z systemem elektroenergetycznym. Kluczowe znaczenie mają dostęp do sieci, realizacja projektów oraz rozwój usług zwiększających elastyczność krajowej energetyki. To właśnie te czynniki zdecydują o roli magazynowania energii w integracji OZE i zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw.

Najczęściej zadawane pytania

Ile magazynów energii jest w Polsce?

102 095 instalacji, ok. 2,46 GW (URE, 31.12.2025). URE przedstawia osobno magazyny w rejestrach operatorów oraz najmniejsze instalacje. Obejmuje on różne technologie, dlatego nie może być traktowany jako liczba dużych magazynów bateryjnych. Przy korzystaniu z danych trzeba zawsze podać rok i zakres monitoringu. [1]

Jaki jest największy magazyn energii w Polsce?

Wśród elektrowni szczytowo-pompowych największą moc ma Żarnowiec. W segmencie bateryjnym należy odróżniać obiekty działające od budowanych. W opisanym zestawieniu największym działającym BESS jest Turośń Kościelna, natomiast największym projektem w budowie są Siedlce. Porównanie dotyczy inwestycji przedstawionych w artykule i wskazanych dat potwierdzenia ich statusu. [4][5][6]

Czym różni się moc od pojemności magazynu?

Moc w MW określa, jak szybko magazyn może oddawać energię, a pojemność w MWh — ile jej przechowuje. Oba parametry należy analizować razem. Duża moc nie oznacza długiego czasu zasilania, jeżeli pojemność jest niewielka. Rzeczywiste możliwości pracy zależą również od stanu naładowania i warunków eksploatacji. [24]

Ile elektrowni szczytowo-pompowych jest w Polsce?

URE wskazuje sześć elektrowni klasyfikowanych jako szczytowo-pompowe: Żarnowiec, Porąbka-Żar, Solina, Dychów, Żydowo i Niedzica. W tej grupie znajdują się również obiekty z dopływem naturalnym. Nie oznacza to, że wszystkie hydrozespoły są stale dostępne do generacji lub pompowania. Ich dyspozycyjność zależy od warunków pracy i remontów. [4][8–10]

Czy plany PSE gwarantują uruchomienie wszystkich magazynów?

Strategia PSE opisuje przygotowanie systemu do integracji magazynów, a nie gwarantowany wynik inwestycji. Powstanie poszczególnych instalacji zależy od finansowania, przyłączeń i przebiegu realizacji. Planów operatora nie należy też dodawać do celów spółek energetycznych, ponieważ mogą dotyczyć tych samych projektów. Postęp rynku pokazują przede wszystkim faktyczne uruchomienia. [23]

Co oznacza skrót BESS?

BESS oznacza Battery Energy Storage System, czyli bateryjny system magazynowania energii. Obejmuje baterie oraz urządzenia potrzebne do współpracy z instalacją odbiorcy lub siecią: przekształtniki, sterowanie, zabezpieczenia i układy pomocnicze. Parametry całego systemu mogą różnić się od parametrów samych ogniw, dlatego trzeba sprawdzać zakres danych podawanych przez inwestora. [24]

Źródła

  1. URE, Sprawozdanie z działalności Prezesa URE w 2025 r., s. 80–81 — monitoring magazynów i korekty danych.
  2. URE, Sprawozdanie za 2024 r., s. 66, tabela 16.
  3. URE, Sprawozdanie za 2023 r., s. 68, tabela 18.
  4. PGE, „Sprawozdanie Zarządu z działalności PGE i Grupy Kapitałowej PGE za rok 2025„
  5. Entrix, Uruchomienie komercyjne magazynu Turośń Kościelna, 31.07.2026.
  6. Greenvolt Power, Rozpoczęcie budowy magazynu w Siedlcach, 24.09.2026.
  7. Entrix, Projekt magazynu energii w Przeworsku, lipiec 2026.
  8. URE, Magazynowanie energii elektrycznej — pierwszy raport Prezesa URE, 8.07.2024.
  9. Energa Wytwarzanie, Wodny magazyn energii ESP Żydowo.
  10. ZEW Niedzica, Elektrownia Niedzica.
  11. PGE, Umowa na budowę Magazynu Energii Gryfino, 29.04.2026.
  12. PGE, Rozpoczęcie budowy bateryjnego magazynu Żarnowiec, 19.09.2025.
  13. PGE / Smart-Grids.pl, Dostawa transformatora na budowę magazynu Żarnowiec, 6.07.2026 — przedruk komunikatu PGE.
  14. Greenvolt, Finansowanie projektów Ełk i Turośń, 27.08.2026.
  15. DRI, Wybór Fluence do realizacji projektu w Trzebini, wrzesień 2025.
  16. DRI, Finansowanie budowy magazynu energii w Trzebini, 10.06.2026.
  17. TAURON, Ponad 0,5 mld zł na magazyny energii TAURONA, 30.12.2025.
  18. TAURON, Sprawozdanie Zarządu za I półrocze 2026 r., tabele 8–9, dokument z 8.09.2026.
  19. URE, Ankieta 2024 — funkcjonowanie rynku mocy.
  20. NFOŚiGW / Fundusz Modernizacyjny, Wspieramy rozwój magazynowania energii, 19.12.2025.
  21. TAURON, Strategia Grupy TAURON na lata 2025–2035, s. 24.
  22. PGE, Nowa Strategia Grupy PGE do 2035 r. — Elastyczność, czerwiec 2025.
  23. PSE, Strażnik i Architekt. Strategia PSE S.A. do roku 2040, s. 22–23.
  24. NREL, Grid-Scale Battery Storage: Frequently Asked Questions, 2019, s. 1–2.
  25. IEA, Batteries and Secure Energy Transitions — Status of battery demand and supply, 2024.
  26. IEA, Electricity 2026 — Flexibility, 2026.

Autorka: Magdalena Pasik — inżynierka gospodarki wodnej i środowiska, autorka tekstów eksperckich dotyczących energetyki, magazynowania energii i ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmień zgody