Paweł Kiełkowski (Nexans): Aktualny stan sieci przesyłowych uniemożliwia przeprowadzenie transformacji energetycznej

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 5 minut
Pawel kielkowski nexans

Partnerem publikacji jest firma Nexans Power Accessories Poland

Nexans Power Accessories Poland jest cenionym dostawcą prefabrykowanych akcesoriów i osprzętu kablowego niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Swoją wiodącą pozycję przedsiębiorstwo zawdzięcza gotowości do innowacji, bliskości rynku oraz konsekwentnie realizowanym działaniom, które zapewniają wysoką jakość oferowanych urządzeń.

Rozmawiamy z Pawłem Kiełkowskim, dyrektorem sprzedaży i członkiem zarządu Nexans Power Accessories Poland.

Jakie są główne elementy oferty Nexans Power Accessories Poland?

Oferujemy przede wszystkim osprzęt kablowy – wszystko, co łączy i zakańcza kabel dla niskich i średnich napięć. Ponadto narzędzia do obróbki kabli, termokurczliwe materiały izolacyjne oraz akcesoria montażowe i instalacyjne do kabli i przewodów.

Który z tych obszarów zmienił się najbardziej w ostatnich latach?

Osprzęt kablowy stał się istotnym elementem ze względu na znaczny rozwój sieci kablowych kosztem sieci napowietrznych. Jego rola jako elementu, na który ma wpływ dość spory czynnik ludzki przy instalacji, wzrosła poprzez zainteresowanie produktami o jak najprostszej strukturze i szybkim, gwarantowanym montażu w urządzeniach.

Czy bez efektywnego przesyłu energii transformacja energetyczna ma szanse się dopełnić?

Musimy stać się krajem, gdzie duży odbiorca/konsument musi systemowo być wspomagany

Aktualny stan sieci przesyłowych uniemożliwia przeprowadzenie transformacji energetycznej i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców całego kraju. Zintensyfikowanie prac nad rozwojem sieci, umożliwiającym dwustronny kierunek przesyłu energii to warunek bezwzględny do tego, abyśmy z wielu źródeł i w wielu kierunkach mogli przesyłać energię elektryczną. Musimy stać się krajem, gdzie duży odbiorca/konsument musi systemowo być wspomagany w tym, aby stał się również wytwórcą i uczestniczył w miarę aktywnie w zbilansowanym rachunku ekonomicznym.

Jesteśmy w stanie nadrobić braki w jakości sieci przesyłowych?

Dystrybucja energii elektrycznej i sam jej przesył w aspekcie krajowym i regionalnym zawsze były istotnym elementem gospodarki. Transformacja energetyczna spowoduje, że funkcje te muszą zostać zintensyfikowane i poddane większym inwestycjom z regularnym nadzorem i modernizacjom tak, aby przestoje w tych procesach nie były zbyt pogłębiające się, jak braki i zaniedbania na przestrzeni kilku, kilkunastu lat.

Jakie kroki powinni podjąć operatorzy sieci elektroenergetycznych, aby dostosować infrastrukturę do zmieniających się warunków?

Aktualne warunki zasilania i dostaw energii elektrycznej to wymuszona forma przejściowa z sieci dystrybucyjnej na sieć dwukierunkową, z już zarysowanymi ideami, ale ciągle nieposiadająca wzmocnionych węzłów łączeniowych, umożliwiających szerszą wymianę przesytu energii elektrycznej w wielowęzłowej sieci, zabezpieczonej dodatkowymi liniami przesyłowymi. Musimy wzmocnić infrastrukturę tak, aby posiadać rozsądny zapas, wynikający z możliwej wielokierunkowości zasilania odbiorców.

Jakie innowacje Nexans Power Accessories Poland wprowadza do swoich produktów, aby sprostać nowym wyzwaniom technologicznym?

Wzmocnienie produktów, które dają im istotną pozycję w roli podłączeń sieci kablowych do urządzeń przesyłowych i rozdziału, połączeń samych kabli, jest ważnym celem, który od kilku lat realizujemy na bazie wytycznych CIGRE, wniosków naszych klientów, którym jako lider dostarczamy osprzęt kablowy do odnawialnych źródeł energii oraz własnych przemyśleń przy pracach rozwojowych producentów urządzeń sieciowych. Podwyższenie naszemu osprzętowi poziomu udarów wytrzymywanych, wzmocnienie wytrzymałości prądowej dla kilku godzin powyżej normatywu czy też ułatwienia montażowe, które przyspieszą instalację i uczynią ją bardziej zautomatyzowaną to nasz cel, który udaje nam się z powodzeniem realizować, a co doceniają nasi klienci, wybierając coraz częściej osprzęt Euromold i GPH (naszych marek własnych grupie Nexans) do swoich projektów.

Co oprócz innowacji musi mieć firma, aby dostosować się do tak dynamicznych zmian?

Innowacje techniczne wyznaczają pewne kierunki, jednak każdy innowator musi umieć obronić ścieżkę rozwoju przed użytkownikiem i jeżeli innowacja się przyjmie, musi mieć wizję jej dalszego rozwoju. Sukcesem jest posiadać takie produkty, które zostały przyjęte jako innowacja i mieć ich wizję rozwoju w perspektywie co najmniej 10 lat.

Czego możemy się spodziewać po działalności firmy wraz z postępującą transformacją energetyczną?

Postępująca transformacja energetyczna to nie tylko nowoczesne, coraz lepsze materiały ułatwiające przeszył energii elektrycznej, zwiększenie innowacyjności czy ułatwienia montażowe, ale też potrzeba dbałości o środowisko, potrzeba zwiększenia interwału, w przeciągu którego nasz osprzęt może być używany. Dlatego wspólnie z kolegami z produkcji kabli staramy się o paszporty środowiskowe naszych głowic i muf, wydłużamy ich żywotność i staramy się, aby dzięki temu życie w naszym kraju i na całej planecie było mniej uciążliwe dla nas, jej mieszkańców i z zyskiem dla środowiska.

W jakich dużych projektach zobaczymy w najbliższej przyszłości produkty Nexans?

Od wielu lat uczestnicząc w dostawach osprzętu do infrastruktury energetycznej, możemy szczycić się, że dostarczaliśmy nasz osprzęt do jakże istotnych projektów OZE, takich jak największe farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne (jak Potęgowo, Banie, Jasna czy Brudzew oraz wiele, wiele innych), do modernizowanych instalacji przemysłowych jak koksownie, zakłady chemiczne (co jest bardzo istotne z punktu poprawy jakości otaczającego nas środowiska) czy też do retrofitingu infrastruktury sieciowej u wszystkich operatorów przesyłowych w Polsce.

Jednak jednym z najciekawszych produktów w ostatnich latach, jakie dostarczamy, to rozwiązania sieciowe na 72 kV w wiatrakach morskich, które cieszą się ogromnym powodzeniem od Europy, przez Azję, Australię i obie Ameryki. Cieszymy się, że możemy działać zarówno na rynku polskim, jak i globalnie.

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty