X Kongres DISE: „Energia wolności fundamentem skutecznej transformacji”

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
dise

Zarówno na szczeblu krajowym jak i europejskim od kilku lat trwa dyskusja na temat potrzeby głębokiej i szybkiej transformacji energetycznej, która oparta będzie na intensywnym rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Wyzwanie to uwypukla się jeszcze bardziej w obliczu sytuacji powodziowej w ostatnich dniach w naszym kraju, która może być efektem zmian klimatu wywołanych przez wiele czynników, w tym zaburzenie równowagi klimatycznej poprzez emisje gazów cieplarnianych powodowaną wysoką emisyjnością gospodarek.

W obecnej sytuacji , jako organizator od wielu dni, z dużą uwagą śledzimy wszystkie informacje dotyczące stanu Odry i sytuacji powodziowej w naszym regionie. Dziś z ulgą możemy poinformować, że kulminacyjna fala powodziowa minęła już Wrocław. Obecnie sytuacja jest opanowana i stabilna, zatem możemy bez przeszkód spotkać się 25-26 września we Wrocławiu.

Wierzymy, że nasze merytoryczne rozmowy w trakcie Kongresu na temat przyszłości polskiej energetyki i jej wpływu na bezpieczeństwo oraz środowisko naturalne przyczynią się do wskazania rozwiązań, które pomogą zapobiegać zmianom klimatu i staną się odpowiedzią na kolejne takie zagrożenia. Zielona transformacja, przyspieszenie dekarbonizacji i przechodzenie na technologie bezemisyjne, w tym OZE to kluczowe działania, które mogą uchronić nas przed takimi kataklizmami w przyszłości – o tym, jak tego dokonać będziemy dyskutować w trakcie Kongresu.

W nawiązaniu do zmian klimatycznych, których negatywne skutki z dużym prawdopodobieństwem obserwujemy obecnie na południu Polski zapraszamy już dziś na związane z tym wystąpienie otwierające Kongres, które wygłosi Mirosław Proppe, prezes Fundacji WWF Polska, na temat: „Od kryzysu do innowacji: jak koszty globalnego ocieplenia zwiększają konieczność transformacji energetycznej i odbudowy odporności dzięki przyrodzie.

– Polska stoi przed koniecznością pilnego przyspieszenia transformacji energetycznej oraz zbudowania na nowo swojej niezależności. Wymagane są obecnie pilne działania, które będą odpowiedzią na zagrożenia związane zbezpieczeństwem energ ze zmianami klimatu. O priorytetach i wyzwaniach transformacji energetycznej w długim horyzoncie będziemy rozmawiać w gronie wybitnych ekspertów na jubileuszowym – X Kongresie DISE. Tegoroczna, Jubileuszowa, edycja Kongresu wybrzmi szczególnie we Wroclawiu – mieście, które było doświadczone powodzią w 1997 roku i obecnie skutecznie radzi sobie się z zagrożeniem  wynikającym z sytuacji powodziowej na południu Polski – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE).

Kongresy Energetyczne DISE to wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, w którym głos zabierają uznani specjaliści branży i liderzy rynku energii, topowi managerowie, politycy, dyplomaci, eksperci i naukowcy. W tegorocznej edycji udział wezmą m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Ambasadorowie zaprzyjaźnionych państw, a także Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i prezesi spółek z sektora energetycznego.

Debata będzie skoncentrowana m.in. na zagadnieniach związanych z dekarbonizacją gospodarek, zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, czy uwolnieniu potencjału nowych mocy przyłączeniowych dla źródeł OZE na lądzie i morzu. W ramach kongresu odbędzie się również premiera najnowszego raportu DISE poświęconego tematyce roli paliw gazowych w transformacji energetycznej „Od gazu ziemnego do biometanu. Dekarbonizacja polskiego gazownictwa”.

Agenda wydarzenia: https://dise.org.pl/kongres/agenda-10ke/

Szczegóły i rejestracja: https://dise.org.pl/kongres/

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty