TAURON finalizuje II etap budowy kolejnej farmy fotowoltaicznej

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
tauron farma pv
Źródło: media.tauron.pl

TAURON zakończył drugi etap budowy farmy fotowoltaicznej Proszówek, zwiększając jej łączną moc do 55 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej z tej instalacji pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię dla 20,5 tys. gospodarstw domowych. Realizacja inwestycji wpisuje się w strategii firmy TAURON Nowa Energia, której celem jest dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii.

Nowy etap rozwoju OZE w TAURONIE

„Finalizacja projektu Proszówek to kolejny krok w stronę realizacji naszej strategii w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. Mniejszościowy udział energii z fotowoltaiki efektywnie uzupełni wytwarzanie z lądowych farm wiatrowych, wzmacniając bilansowanie portfela OZE. Uruchomienie kolejnego etapu inwestycji zwiększyło moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach TAURONA do 873 MW” – wyjaśnia Michał Orłowski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju.

Szczegóły inwestycji w Proszówku

Budowa farmy fotowoltaicznej rozpoczeła się w październiku 2022 roku i została podzielona na dwa etapy. W pierwszym oddano do użytku 45,6 MW, a w drugim 9,4 MW. Całkowita roczna produkcja energii z tej instalacji wyniesie 59 GWh, a farma składa się ze 100 900 paneli fotowoltaicznych o mocy 545 Wp każdy. Wykorzystano innowacyjne ogniwa bifacjalne, co pozwala na efektywne pochłanianie promieniowania słonecznego z obu stron panelu.

„Farma zapewni energię dla ponad 20 tysięcy gospodarstw domowych, co stanowi kolejny krok na naszej drodze do transformacji energetycznej. Zrealizowana inwestycja to dobra informacja dla środowiska i lokalnych społeczności” – podkreśla Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Na powierzchni 610 340 m², co odpowiada ponad 85 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim, powstała jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w regionie. Aby efektywnie zarządzać wytworzoną energią, zastosowano 176 zaawansowanych falowników o mocy 275 kW każdy. Całość instalacji połączona jest siecią kabli o łącznej długości około 30 km.

Strategia TAURON Nowa Energia

Strategia TAURON Nowa Energia na lata 2025-2035 zakłada dynamiczny rozwój OZE. Do 2030 roku TAURON planuje 2,7 GW w OZE, a do 2035 roku 4,7 GW, co oznacza wzrost zielonych mocy o 570% w porównaniu do 2023 roku.

Plan rozwoju odnawialnych źródeł energii:

  • Farmy wiatrowe na lądzie: 1,5 GW (2030), 2,4 GW (2035)
  • Farmy wiatrowe na morzu: 0,4 GW (2035)
  • Farmy fotowoltaiczne: 1 GW (2030), 1,7 GW (2035)
  • Magazyny energii i ESP: 0,7 GW (2030), 1,4 GW (2035)
  • Elektrownie wodne: 0,1 GW (utrzymanie obecnych mocy)

Sumarycznie TAURON w technologiach zeroemisyjnych i magazynach energii będzie posiadał 3,4 GW w 2030 roku oraz 6,1 GW w 2035 roku.

Ambitne cele będą możliwe do realizacji dzięki znacznym nakładom inwestycyjnym. Do 2035 roku CAPEX w segmencie OZE ma stanowić 30% wszystkich nakładów Grupy i wynieść 30 mld zł. TAURON konsekwentnie rozwija projekty zeroemisyjne, przyczyniając się do transformacji energetycznej Polski.

Źródło: media.tauron.pl

Powiązane artykuły

bateria z uranu

Bateria z uranu – innowacja rodem z laboratorium science fiction?

Brzmi jak z filmów sci-fi? Być może. Ale to się naprawdę wydarzyło: naukowcy z Japońskiej Agencji Energii Atomowej (JAEA) opracowali działający prototyp baterii, w której wykorzystano zubożony uran – materiał, który do tej pory uchodził głównie za uciążliwy odpad po…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
agropv

Weasel Solar Farm – owce wypasane pomiędzy panelami PV

W samym sercu Tasmanii, zaledwie 9 km na północ od Bothwell (Australia), narodziła się inicjatywa, która może stać się ważnym wyznacznikiem dla dalszych poczynań w segmencie australijskiej energetyki odnawialnej. Projekt Weasel Solar Farm, zgłoszony do oceny zgodnie z australijską ustawą…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty