Produkcja energii w mikroinstalacjach OZE wzrosła

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
PV
Źródło: Shutterstock

Urząd Regulacji Energetyki (URE) opublikował raport za 2022 rok, dotyczący produkcji energii elektrycznej w Polsce. Według najnowszej wersji tego raportu produkcja energii elektrycznej w mikroinstalacjach wzrosła dwukrotnie w Polsce w zeszłym roku.  

Ponadto w komunikacie URE wspomniano, że producenci i fotowoltaika wciąż dominują w segmencie produkcji energii w mikroinstalacjach odnawialnych źródeł energii (OZE). Dla przypomnienia dodajmy, że mikroinstalacje obejmują najmniejsze instalacje OZE, tj. o mocy do 50 kW.  

Co wpłynęło na te wzrosty?  

Według danych URE kluczową rolę odgrywa wzrost świadomości Polaków na temat zmian klimatycznych. Konsumenci, którzy są bardziej świadomi angażują się bowiem w poszukiwanie sposobów na obniżenie rachunków za energię elektryczną. A to dalej prowadzi do wzrostu ich zainteresowania produkcją energii z własnych, ekologicznych źródeł.  

W wyniku tego mieszkańcy Polski chętniej produkują energię na własne potrzeby za pomocą instalacji umieszczonych przy domach. Natomiast nadwyżki wyprodukowanej we własnym zakresie energii wprowadzane są później do sieci dystrybucyjnej.  

Jak URE podsumował 2022 rok w liczbach?  

  • Do końca 2022 roku do sieci elektroenergetycznej podłączonych było ponad 1,2 miliona mikroinstalacji.  
  • Ich łączna zainstalowana moc wynosiła ponad 9,3 gigawatów.  
  • 99 procent z tych mikroinstalacji stanowią instalacje fotowoltaiczne.  

Ponadto z raportu wynika, że w całkowitej liczbie mikroinstalacji, najwięcej jest tych wykorzystywanych przez prosumentów. Warto zaznaczyć, że instalacje prosumenckie stanowią aż 96 procent całkowitej mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach.  

Jak to wypada w porównaniu z 2021 rokiem?  

Dane prezentowane w naszym najnowszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie.

Rafał Gawin, prezes URE

W roku 2022 mikroinstalacje wprowadziły do sieci dystrybucyjnych niemal 5,8 terawatogodzin energii. URE dodaje, że taka ilość energii w 2022 roku to bardzo dużo – oznacza wzrost aż o 109 procent w porównaniu z rokiem 2021. Dodatkowo, prezes URE komentuje, że należy się spodziewać dalszego wzrostu w tej dziedzinie. Taka sytuacja powoduje konieczność dostosowania infrastruktury sieciowej.  

Źródło: Shutterstock

Znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej.

Rafał Gawin, prezes URE

Źródło:

OZE: w ubiegłym roku produkcja energii elektrycznej w mikroinstalacjach wzrosła w naszym kraju dwukrotnie – wskazuje najnowszy raport URE, www.ure.gov.pl

Powiązane artykuły

Konferencja trasnformacja energetyczna i magazynowanie energii

Podsumowanie III edycji konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii 2025” 

Ponad 500 uczestników, 48 partnerów, 38 prelegentów, 8 paneli dyskusyjnych, 12 prelekcji i jeden wspólny cel – usprawnić polską transformację energetyczną. Tak można podsumować tegoroczną edycję konferencji „Transformacja Energetyczna i Magazynowanie Energii”.  Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów branży oraz…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 10 minut
next gen energy

Konferencja NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność

Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) zaprasza na drugą edycję wyjątkowej konferencji, która odbędzie się 8-9 kwietnia 2025 r. podczas premierowych targów Future Energy Week Poland w podwarszawskim Nadarzynie (PTAK Warsaw EXPO).  NextGen Energy: Transformacja, Dekarbonizacja, Niezależność to konferencja dedykowana przedsiębiorstwom,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty