Polska Spółka Gazownictwa z dofinansowaniem NFOŚiGW na innowacyjne technologie wspierające ochronę środowiska

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
psg innowacje
Źródło: gov.pl

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) otrzymała ponad 41 mln zł pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na wdrożenie innowacyjnych technologii, które wspierają ochronę środowiska i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Inwestycja ta jest częścią programu „Innowacje dla Środowiska” i wpisuje się w cele Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada neutralność klimatyczną oraz zieloną transformację gospodarki.

Dofinansowanie w ramach programu „Innowacje dla Środowiska”

Dofinansowanie w ramach programu „Innowacje dla Środowiska”, o budżecie wynoszącym 2 miliardy złotych ze środków krajowych, wspiera projekty przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Aż 90% tych środków przeznaczono na formy pożyczkowe, co umożliwia firmom inwestycje w technologie korzystne dla środowiska oraz gospodarki.

Paweł Augustyn, reprezentujący NFOŚiGW, podkreślił znaczenie programu: „Jestem przekonany, że program Innowacje dla środowiska przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstw, a w konsekwencji także krajowej gospodarki.” W ramach umowy z PSG inwestycje pozwolą na redukcję emisji metanu do atmosfery o ponad 122 Mg rocznie.

System zamknięć hermetycznych gazociągów i diagnostyka stacji gazowych

Projekt PSG zakłada wprowadzenie systemu zamknięć hermetycznych na sieciach gazowych, co umożliwi specjalistyczne prace przy sieciach wysokiego, podwyższonego średniego i średniego ciśnienia bez konieczności odgazowywania. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczona zostanie emisja metanu, co korzystnie wpłynie na środowisko. PSG przewiduje, że wdrożenie projektu zakończy się do końca 2024 roku i pozwoli na redukcję emisji metanu o 113,8 Mg rocznie.

Drugim elementem inwestycji jest zakup i wdrożenie nowoczesnego systemu diagnostycznego ciągów redukcyjnych na stacjach gazowych, co zapewni automatyczną kontrolę parametrów stacji gazowych i ich komponentów. Dzięki temu proces diagnostyki będzie bezpieczniejszy i bardziej efektywny, co wpłynie na bezpieczeństwo eksploatacji sieci gazowych. Projekt ten planowany jest do realizacji do grudnia 2027 roku, a dzięki niemu emisja metanu zmniejszy się o 8,8 Mg rocznie.

Znaczenie projektu dla bezpieczeństwa i cyfryzacji

Prezes PSG, Jacek Podgórski, wyraził zadowolenie z realizacji projektów zgodnych z Rozporządzeniem UE w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym: „Oba przedsięwzięcia znacząco wpłyną na bezpieczeństwo eksploatacji gazociągów oraz są kolejnym ważnym krokiem w kierunku cyfryzacji procesów w PSG”.

Program „Innowacje dla Środowiska” jest realizowany od 2020 roku i wspiera inwestycje, które promują efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi, redukcję emisji oraz innowacje środowiskowe, przyczyniając się do rozwoju przyjaznej środowisku gospodarki.

Źródło: gov.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
elektryfikacja floty

Coca-Cola w Polsce i krajach bałtyckich elektryfikuje firmową flotę przy wsparciu Elocity

Zrównoważony rozwój, odpowiedzialne podejście do kwestii wpływu na środowiskoi redukcja emisji CO2 to tematy bliskie światowym koncernom. Jednym z narzędzi, które wspierają biznes w osiąganiu celów ESG jest elektryfikacja flot samochodowych. Służbowe samochody elektryczne w połączeniu z infrastrukturą ich ładowania…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
wodór

Green Cat zrealizuje innowacyjny projekt wodorowy w Szkocji

Green Cat Contracting, firma specjalizująca się w budowie ekologicznych instalacji, została wybrana przez prestiżowy James Hutton Institute do realizacji fazy budowlanej innowacyjnego projektu HydroGlen w Aberdeenshire. Przedsięwzięcie ma na celu zademonstrowanie rolniczym społecznościom, jak mogą stać się samowystarczalnymi producentami zielonej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty