Przewidywany popyt na paliwa kopalne

Chociaż rekordy popytu na węglowodór padają wcześniej niż przewidywano to pojawiają się też prognozowane rekordy popytu na paliwa kopalne (szczyty dla ropy naftowej w 2029 roku a dla gazu w 2037 roku). Do 2025 roku paliwa kopalne wciąż mogą odgrywać istotną rolę w systemie energetycznym. Zwłaszcza, że wzrost w takich obszarach jak chemia i lotnictwo, napędza na nie popyt.

Ropa

Wzrost popytu na ropę spowolni się w bieżącym dziesięcioleciu. Jest to podyktowane spadkiem występującym w transporcie drogowym i wpływem kryzysu nasilonego przez COVID-19. Popyt na ropę na głównych rynkach, w Stanach Zjednoczonych i w państwach Unii Europejskiej, już osiągnął swój szczyt i od ponad 10 lat wykazuje stopniowy spadek. Dla innych krajów świata przewiduje się, że szczyt popytu, a następnie spadek, nastąpi w końcu lat 20.. Obecny ciągły wzrost popytu wynika przede wszystkim z działalności branży chemikaliów i lotnictwa. Gospodarki wschodzące także mają w tym swój udział. W związku z tym nadal istnieje potrzeba dostarczania nowego oleju w dającej się przewidzieć rzeczywistości. 

Gaz

Popyt na gaz będzie rósł prawdopodobnie do końca lat 30. Największym wzrostem popytu na gaz odznacza się branża chemiczna. Znaczenie mają też inne przemysły głównie w Azji i Amerykach (przede wszystkim w krajach spoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD). Następstwem szczytu popytu na gaz będzie malejący popyt w obszarze sektora energetycznego. Stanie się tak, ponieważ gaz zmienia swoją rolę z dostawcy podstawowego na dostawcę elastycznego.

Węgiel

Popyt na węgiel nadal zauważalnie spada. Aktualnie w energetyce to gaz i – coraz częściej – odnawialne źródła energii uchodzą za bardziej ekonomiczne alternatywy. Do 2035 roku prognozy przewidują rozwój przemysłu ciężkiego. Niewątpliwie spowoduje to zwiększone użycie żelaza, stali i cementu. Wzrost popytu na te surowce wynika w dużej mierze ze wzrostu gospodarczego na terenie Indii i Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN: Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Birma, Filipiny, Singapur, Tajlandia, Wietnam).

Wszystkie 3 ważne

W przypadku kontynuacji dotychczasowych trendów paliwa kopalne nadal będą odgrywać rolę w systemach energetycznych. Pomimo pewnego odwrotu od paliw kopalnych (ropa, gaz, węgiel), każde z nich wciąż zajmuje ważne miejsce w globalnym krajobrazie energetycznym. Prognozy pokazują, że gdyby świat zrezygnował z prowadzenia dalszej polityki dekarbonizacji to z pewnością do 2050 roku ponad połowa całego globalnego zapotrzebowania na energię pochodziłaby z paliw kopalnych. Krajobraz energetyczny zmieni się nieco jeśli transformacja energetyczna zostanie przyspieszona. Wówczas zarówno węgiel, jak i ropa będą się cechowały popytem niższym o 22% w porównaniu do przypadku kontynuacji dotychczasowych trendów. Jednocześnie będzie to wartość odpowiednio mniejsza o 52% (dla węgla) i 27% (dla ropy) w porównaniu z 2019 rokiem.

Jest to tylko jedna z kluczowych kwestii omawianych w ramach przypadku referencyjnego w raporcie Globalna Perspektywa Energetyczna (McKinsey & Company). Przypadek referencyjny to scenariusz przewidujący kontynuację istniejących trendów w energetyce. Zakłada on, że ewolucja technologii i działania polityczne będą odbywały się w znany nam sposób. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące pozostałych kwestii  omawianych w raporcie kliknij w interesujący Cię link!

  1. Długoterminowo Covid ma niewielki wpływ na branżę energetyczną
  2. Moc wygrywa a wodór zmienia krajobraz energetyczny
  3. Przewidywany popyt na paliwa kopalne
  4. Czy możliwe jest zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C?
  5. Wzrasta wykorzystanie OZE, ale nakłady finansowe na energię z paliw kopalnych pozostają na stałym poziomie

Jednak zarówno działania poszczególnych państw jak i szybkość zmian klimatycznych trudno dokładnie przewidzieć, dlatego poza przypadkiem referencyjnym badacze biorą pod uwagę kilka możliwych scenariuszy tempa przemian. Zachęcamy do zapoznania się z nimi w naszym podsumowaniu raportu McKinsey & Company

źródła: McKinsey & Company, Global Energy Perspective 2021, January 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE