Niemcy biją rekord udziału OZE w zużyciu energii elektrycznej

Jak podaje Reuters energia odnawialna stanowiła 52,3% całkowitego zużycia energii elektrycznej w Niemczech w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku. Wskaźnik ten jest o około 3,1% wyższy niż w poprzednim roku.

Według BDEW (niemiecka organizacja biznesowa działająca dla przemysłu energetycznego) i ZSW (Centrum Energii Słonecznej i Badań nad Wodorem) w ubiegłym roku odsetek ten wyniósł 49,2%.

Przyczyny wzrostu

Wzrost udziału energii odnawialnej w konsumpcji energii to efekt ciągłego rozwoju energetyki wiatrowej. Niemcy stale inwestują w infrastrukturę lądową i morską. Ponadto ważną rolę odegrały dachowe systemy fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych. Według analiz w 2023 roku liczba zainstalowanych instalacji PV będzie ponad dwukrotnie większa, niż w 2022 roku.

Dla rozwoju kluczowe było wprowadzenie ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG). Jest to instrument, który wprowadza zachęty finansowe dla inwestorów. Zapewnia ona producentom energii stałe taryfy gwarantowane, dając stabilne i atrakcyjne zwroty z inwestycji oraz zachęcając do rozwoju farm energetycznych.

Należy dodać, że rząd zainwestował w technologię inteligentnych sieci, innowacyjne rozwiązania w zakresie magazynowania i systemy reagowania na zapotrzebowanie. Wysiłki te mają na celu poprawę elastyczności sieci, umożliwienie efektywnego zarządzania energią i zapewnienie społeczeństwu niezawodnego zasilania.

Cele na kolejne lata

Celem Niemiec na 2030 r. jest zwiększenie udziału OZE w zużyciu energii elektrycznej do 80%. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim Niemcy rozwijają ten sektor, najprawdopodobniej osiągną ten cel. W ten sposób staną się światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE