Niemcy biją rekord udziału OZE w zużyciu energii elektrycznej

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
Niemcy OZE

Jak podaje Reuters energia odnawialna stanowiła 52,3% całkowitego zużycia energii elektrycznej w Niemczech w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku. Wskaźnik ten jest o około 3,1% wyższy niż w poprzednim roku.

Według BDEW (niemiecka organizacja biznesowa działająca dla przemysłu energetycznego) i ZSW (Centrum Energii Słonecznej i Badań nad Wodorem) w ubiegłym roku odsetek ten wyniósł 49,2%.

Przyczyny wzrostu

Wzrost udziału energii odnawialnej w konsumpcji energii to efekt ciągłego rozwoju energetyki wiatrowej. Niemcy stale inwestują w infrastrukturę lądową i morską. Ponadto ważną rolę odegrały dachowe systemy fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych. Według analiz w 2023 roku liczba zainstalowanych instalacji PV będzie ponad dwukrotnie większa, niż w 2022 roku.

Dla rozwoju kluczowe było wprowadzenie ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG). Jest to instrument, który wprowadza zachęty finansowe dla inwestorów. Zapewnia ona producentom energii stałe taryfy gwarantowane, dając stabilne i atrakcyjne zwroty z inwestycji oraz zachęcając do rozwoju farm energetycznych.

Należy dodać, że rząd zainwestował w technologię inteligentnych sieci, innowacyjne rozwiązania w zakresie magazynowania i systemy reagowania na zapotrzebowanie. Wysiłki te mają na celu poprawę elastyczności sieci, umożliwienie efektywnego zarządzania energią i zapewnienie społeczeństwu niezawodnego zasilania.

Cele na kolejne lata

Celem Niemiec na 2030 r. jest zwiększenie udziału OZE w zużyciu energii elektrycznej do 80%. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim Niemcy rozwijają ten sektor, najprawdopodobniej osiągną ten cel. W ten sposób staną się światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej.

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty