Naukowcy wynaleźli nowy typ baterii. Rewolucja w magazynowaniu energii?

Naukowcy z Politechniki Wiedeńskiej opracowali baterię tlenowo-jonową. Technologia ta charakteryzuje się wysoką trwałością oraz eliminuje potrzebę stosowania rzadkich pierwiastków.

Jedną z największych zalet baterii tlenowo-jonowych jest długa żywotność. Zastosowane w produkcji materiały dają możliwość regeneracji baterii, dlatego utrata pojemności w ciągu eksploatacji nie jest nieodwracalna. Tlen utracony w wyniku reakcji zachodzących podczas ładowania i oddawania energii elektrycznej jest uzupełniany z otoczenia.

W prototypie baterii nie wykorzystano takich pierwiastków jak kobalt lub nikiel, powszechnie stosowanych w akumulatorach litowo-jonowych. Nadal trwają poszukiwania zamiennika dla lantanu.

Nowością jest wykorzystanie ceramiki, która może absorbować i uwalniać podwójnie ujemnie naładowane jony tlenu. Po nadaniu napięcia elektrycznego, jony tlenu migrują pomiędzy materiałami ceramicznymi, generując w ten sposób prąd. Wykorzystanie tego typu materiałów ma jeszcze jedną zaletę. Są one niepalne, co zmniejsza ryzyko pożaru bądź eksplozji.

Na ten moment bateria tlenowo-jonowa nie znajdzie zastosowania w smartfonach i samochodach elektrycznych. Akumulator ten osiąga tylko 30% gęstości energii w porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi i działa jedynie w temperaturach od 200 do 400°C. Odkrycie ma jednak duży potencjał w zakresie magazynowania energii elektrycznej (np. z odnawialnych źródeł energii).

Nad innowacyjną baterią pracują Alexanden Schmid, Martin Krammer i Jürgen Fleige z Instytutu Technologii Chemicznych i Analiz w TU Wien. Swoje odkrycie opisali w publikacji „Rechargeable Oxide Ion Batteries Based on Mixed Conducting Oxide Electrods”. Złożono również wniosek patentowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najpopularniejszych obecnie baterii litowo-jonowych, odwiedź naszą bazę wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE