Ministerstwo klimatu i środowiska ogłasza program OZE dla ciepłownictwa

Ministerstwo klimatu i środowiska zapowiedziało program, którego celem ma być włączenie OZE do systemów ciepłowniczych i przyspieszenie odejścia od węgla. Mowa o programie „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”.

„Jeszcze dziś zostanie ogłoszony nowy program OZE dla ciepłownictwa z pulą 2 mld zł z Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego. Dotacja wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych” – poinformowała we wtorek 9 kwietnia ministra klimatu i środowiska – Paulina Hennig-Kloska, podczas resortowej konferencji prasowej. Z całej puli środków 1,43 mld zł przeznaczone zostanie na dotacje, pozostałe 0,57 mld zł na pożyczki.

Program skierowany jest do przedsiębiorstw (w tym spółek komunalnych) dostarczających systemową energię cieplną. Podmioty te będą mogły inwestować w ekologiczne źródła ciepła jak geotermia, pompy ciepła czy kolektory słoneczne oraz w systemy magazynowania energii. Rządowe wsparcie przyczynić ma się również do zagęszczenia sieci systemowych. Jak wskazała ministra, wciąż na wielu obszarach kraju znajdują się osiedla i domy niepodłączone do żadnej sieci ciepłowniczej. Z danych ministerstwa wynika, że w Polsce z ciepła systemowego korzysta 5,8 mln gospodarstw domowych, co przekłada się tylko na około 15 mln mieszkańców. Kolejny problem na jaki resort zwraca uwagę, to udział węgla w energetyce – aż 40% tego surowca wykorzystywane jest do produkcji energii w ciepłownictwie systemowym.

Nabór wniosków rusza w przyszłym tygodniu

Wnioski przyjmowane będą przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który uruchomi nabór już 16 kwietnia 2024 r. Program będzie realizowany do 2030 r., przy czym podpisywanie umów o dofinansowanie potrwa do 31.12.2027 r., a środki wydatkowane będą do 31.12.2030 r.

“To pierwszy w pełni zielony program, który pokazuje jasny kierunek transformacji ciepłownictwa – od ciepłownictwa węglowego do ciepłownictwa w pełni zielonego”– dodała wiceministra resortu – Urszula Zielińska.

Dzięki programowi powstanie co najmniej 325 instalacji OZE o mocy nie mniejszej niż 898 MWt. Szacowane zmniejszenie emisji wynieść ma minimum 387 062 MgCO2/rok.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE