Instalacje renewables-plus-storage szansą na dekarbonizację górnictwa

Górnictwo odpowiada za ok. 1% światowej emisji gazów cieplarnianych. Z tego powodu ważny jest rozwój technologii pozwalających na jego dekarbonizację. Szansą na zmniejszenie wpływu przemysłu wydobywczego na środowisko jest stosowanie odnawialnych źródeł energii wspomaganych przez magazyny energii.

Dwie kopalnie niklu w Australii Zachodniej mają wzbogacić się o instalacje solar-plus-storage. Planowane jest również zasilanie kopalni ilmenitu znajdującej się na Madagaskarze przez hybrydową instalację słoneczno-wiatrową z magazynem energii.

Australijski projekt solar-plus-storage

BHP, anglo-australijskie przedsiębiorstwo wydobywcze, we współpracy z kanadyjską firmą TransAlta Renewables zamierza wybudować dwie farmy fotowoltaiczne oraz magazyn energii, które wspomogą zasilanie kopalń niklu w Mt Keith i Lenister. Pierwsza z nich zyska instalację o mocy 27,4 MW, natomiast druga 10,7 MW. Magazyn energii będzie miał moc 10,1 MW i pojemność 5,4 MWh. Instalacje staną się częścią The Northern Goldfield Solar Project, którego zadaniem jest dalsza poprawa pozycji BHP wśród wydobywców niklu z najmniejszymi emisjami na świecie. Szacowane jest, że zachodnioaustralijski projekt solar-plus-storage zmniejszy emisję CO2 przy wydobyciu niklu o 540 000 ton w ciągu pierwszych 10 lat.

Instalacja przyniesie także korzyści ekonomiczne, zmniejszając ponoszony przez BHP koszt paliwa oraz poprawi niezawodność systemu zasilania. Jest to szczególnie ważne w przypadku kopalń, które często znajdują się na terenach odległych od sieci energetycznej lub o ograniczonej możliwości zasilania. To zmusza je do polegania na samodzielnie wytwarzanej energii. Tymczasem dostarczanie paliw kopalnych jest kosztowne i trudne logistycznie. W takiej sytuacji dobrą alternatywą jest wykorzystanie OZE w połączeniu z magazynem energii.

BHP i TransAlta podpisały umowę o dostawie energii w roku 2020, natomiast budowa systemu solar-plus-storage ma rozpocząć się w roku 2022. Ma ona potrwać 12-14 miesięcy i kosztować 73 mln AUD (208 mln zł).

Instalacja solar-wind-storage na Madagaskarze

Tymczasem firma Rio Tinto podpisała umowę z niezależnym dostawcą energii CrossBoundary Energy na dostarczanie energii z systemu elektrowni słonecznej i wiatrowej połączonych z magazynem energii. Zostaną one wykorzystane do zasilania kopalni ilmenitu w Fort Dauphin na Madagaskarze, jak również do dostarczania energii 80 000 mieszkańców miasta i okolic.  Moc instalacji solarnej wyniesie 8 MW, natomiast wiatrowej 12 MW. Moc uzyskiwana z magazynu energii ma sięgać 8,25 MW. Elektrownia słoneczna będzie składać się z ponad 18 000 paneli słonecznych, natomiast wiatrowa z maksymalnie 9 turbin wiatrowych. Zostaną one zlokalizowane w regionie Port Ehoala Park w pobliżu Fort Dauphin. Budowa elektrowni słonecznej rozpocznie się już w tym roku, natomiast zostanie ona oddana do użytku komercyjnego na początku roku 2022. Wtedy z kolei rozpocznie się konstrukcja elektrowni wiatrowej. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2022 roku. Zakładany okres eksploatacji systemu to 20 lat.

Właścicielem kopalni jest QMM (QIT Madagascar Minerals), wspólne przedsięwzięcie Rio Tinto (80% udziałów) i rządu Madagaskaru (20%). Jak powiedział prezes firmy, Ny Fanja Rakotomalala

W wietrzne i słoneczne dni cała energia na potrzeby QMM i społeczności Fort Dauphin będzie wytwarzana przez malgaskie słońce i wiatr. Jest to duży krok naprzód w naszej podróży w kierunku prawdziwie zrównoważonej kopalni, która chroni i promuje wyjątkowość środowiska Madagaskaru oraz zapewnia społeczności niezawodną i czystą energię elektryczną.

Ny Fanja Rakotomalala, Prezes Rio Tinto QMM

W skali roku instalacja pokryje 60% całkowitego zapotrzebowania na energię kopalni. Przedsięwzięcie ma pomóc w osiągnięciu neutralności węglowej Rio Tinto na Madagaskarze do roku 2023. Jest to również część szerszej inicjatywy zmierzającej do ograniczenia wpływu wydobycia ilmenitu na środowisko. Obejmuje ona redukcję emisji, poprawę gospodarki odpadami i naprawę ekosystemu oraz ponowne zalesianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE