Inauguracja największej na świecie pływającej farmy wiatrowej

Pływająca farma wiatrowa Hywind Tampen w środę (23.08) doczekała się oficjalnej inauguracji. System składa się z 11 turbin wytwarzających do 8,6 megawatów każda, co czyni go największą tego typu farmą na świecie.

System produkuje energię od końcówki zeszłego roku, jednak dopiero teraz dokonano oficjalnej inauguracji. Przewodzili jej przez norweski książę Haakon i premier Jonas Gahr Store. Turbiny znajdujące się na Morzu Północnym (ok. 140 kilometrów od brzegu) mają pokryć ponad 1/3 zapotrzebowania na energię pięciu sąsiednich platformom naftowo-gazowych.

Specyfika pływających farm wiatrowych

Dzięki temu, że turbiny pływające nie są zakotwiczone bezpośrednio do dna morskiego, farmy takie mogą powstawać na głębszych wodach i w większej odległości od wybrzeża, gdzie wiatry są bardziej stabilne i silniejsze.

Niestety takie rozwiązania są droższe w budowie. Budowa Hywind Tampen, na głębokości od 260 do 300 metrów, kosztowała około 691 milionów dolarów.

Projekt jest własnością norweskich państwowych grup naftowych Equinor i Petoro, austriackiego OMV, norweskiej spółki zależnej włoskiego Eni o nazwie Var Energi, niemieckiej Wintershall DEA i japońskiego Inpex.

Największa pływająca farma wiatrowa, a cele energetyczne

Rząd Norwegii przedstawił w zeszłym roku plany rozwoju produkcji morskiej energii wiatrowej do 2040 roku. Celem Królestwa Norwegii jest jak najszybsze uniezależnienie się od ropy i gazu.

Norwegia ma osiągnąć 30 GW morskiej mocy wiatrowej do 2040 roku. Jest to dwukrotnie większa wartość, niż stan na 2022 rok. Największa pływająca farma wiatrowa ma być krokiem w kierunku osiągnięcia celu. Obecnie większość źródeł odnawialnych w Norwegii to elektrownie wodne. Stanowią one aż 45% miksu energetycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE