Niemcy uruchamiają największy magazyn energii w kraju
W położonej w Szlezwiku-Holsztynie miejscowości Bollingstedt oficjalnie zainaugurowano największy w Niemczech akumulatorowy system magazynowania energii. Instalacja o mocy 103,5 MW i pojemności 238 MWh, opracowana przez niemiecko-norweską firmę Eco Stor GmbH we współpracy z EPW GmbH staje się w ten sposób filarem bezpieczeństwa energetycznego i stabilności sieci w północnych Niemczech.
Zielona energia na żądanie
Nowy system magazynowania jest zdolny do zasilenia nawet 170 tys. wieloosobowych gospodarstw domowych przez dwie godziny. Dzięki strategicznej lokalizacji w pobliżu stacji transformatorowej i w rejonie o dużej produkcji energii z wiatru, może skutecznie gromadzić nadwyżki energii z OZE i oddawać ją do sieci w godzinach szczytowego zapotrzebowania. Spełnia więc swoje statutowe zadania w sposób optymalny.
Magazyn w Bollingstedt składa się z 64 kontenerów z akumulatorami litowo-jonowymi oraz 32 kontenerów z falownikami i transformatorami. System działa w pełni automatycznie. Odpowiada w czasie rzeczywistym na sygnały z rynków dnia następnego i rynku bieżącego. Wpływa także na zaspokajanie potrzeb rynku mocy i usług pomocniczych.
Redukcja kosztów i emisji
W nowopowstałej instalacji zastosowano inteligentne algorytmy oraz cyfrowego bliźniaka sieci. Umożliwia to podejmowanie optymalnych decyzji o czasie ładowania i rozładowania akumulatorów. W ten sposób magazyn nie tylko łagodzi przeciążenia sieci i ogranicza marnowanie energii z OZE, ale również obniża koszty dla odbiorców końcowych.
Jak to wygląda w praktyce? W analizie wzięto pod uwagę przykład z 12 grudnia 2024 roku, kiedy wieczorem wystąpiła tzw. „ciemna cisza”. Gdyby magazyn z Bollingstedt działał już wtedy, mógłby obniżyć cenę energii na rynku hurtowym o 36 euro/MWh. Po uwzględnieniu kosztów ładowania, możliwe byłyby oszczędności rzędu 1 mln euro w ciągu jednej godziny.
Polityka, przemysł i klimat
Podczas ceremonii otwarcia minister ds. transformacji energetycznej Szlezwika-Holsztynu Tobias Goldschmidt, podkreślił wielowymiarowe znaczenie inwestycji: „Magazyny energii takie jak ten w Bollingstedt to podstawa zielonej transformacji. Stabilizują sieć, zwiększają udział OZE, redukują koszty energii i sprawiają, że transformacja staje się opłacalna również dla gospodarki i gmin”.
Z kolei Georg Gallmetzer, dyrektor zarządzający Eco Stor, zauważył: „Sieci energetyczne mogą transportować prąd na odległość, ale nie w czasie. Nasze magazyny eliminują tę barierę – magazynują energię wtedy, gdy jest tania i dostępna, by wykorzystać ją wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna”.
Dalszy rozwój infrastruktury
W sąsiedniej gminie Schuby Eco Stor już buduje kolejny magazyn o niemal identycznej skali – 103,5 MW / 238 MWh. Docelowo firma planuje stworzenie 2 GW mocy magazynowej na terenie Niemiec. Wśród planowanych projektów znajdują się m.in. instalacje w Trossingen (300 MW / 716 MWh) oraz Foerderstedt (600 MWh).
Wszystkie wymienione inwestycje są w pełni prywatne, realizowane bez wsparcia państwowego. Wśród partnerów strategicznych Eco Stor znajdują się takie podmioty jak X-ELIO (część Brookfield), Nature Infrastructure Capital (NIC) oraz norweska firma energetyczna Å Energi.
Źródło: ess-news.com