W Indiach powstanie bateryjny system magazynowania energii o mocy 1000 MW

Indyjska spółka Solar Energy Corporation (SECI) ogłosiła przetarg, którego przedmiotem jest budowa akumulatorowych systemów magazynowania energii (BESS) o łącznej mocy 1000MW/2000MWh. To jak dotąd największy projekt realizowany przez państwowy koncern w Indiach na samodzielne zasoby BESS.

Przełomowy przetarg w Indiach

Dokładnie 26 czerwca 2024 roku został ogłoszony przetarg na dostawcę rozwiązań BESS. Zgodnie z treścią dokumentacji, wybrany oferent będzie odpowiedzialny za utworzenie systemu magazynowania energii, w tym za identyfikację gruntu, instalację oraz zapewnienie zezwoleń i infrastruktury na wzajemne połączenie z siecią ISTS. Zamawiający daje dużą dowolność w zakresie technologii magazynowania, o ile spełnia ona kryteria wydajności określone w dokumentach RfS i BESPA.

SECI wymaga od potencjalnych wykonawców szeregu dokumentów, w tym gwarancji bankowej na zabezpieczenie wadialne, szczegółowych harmonogramów prac, umowy na dostawę materiałów czy zaświadczenia instytucji finansowych potwierdzającego zdolność ekonomiczną podmiotu do realizacji projektu. Zakłada się, że inwestycja zostanie ukończona w ciągu 18 miesięcy od dnia podpisania kontraktu. Inicjatywa SECI ma na celu zwiększenie stabilności i niezawodności sieci poprzez integrację zaawansowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii.

Indie stawiają na magazyny energii

Zgodnie z dokumentem sporządzonym przez Central Electricity Authority (CEA), Indie nie planują budować nowych elektrowni węglowych. Strategia energetyczna najbardziej zaludnionego kraju na świecie stawia na rozwiązania OZE. Do 2030 roku ma tam powstać 500 GW w energetyce odnawialnej (w połowie 2023 było ich 170 GW).

Najchętniej wykorzystywanymi zielonymi technologiami są obecnie: hydroelektrownie (ponad 46 GW mocy), fotowoltaika (67 GW mocy) i farmy wiatrowe (42 GW mocy). Integralną częścią dokumentu są plany dotyczące budowy systemów magazynowania energii. Ich rosnące znaczenie widać między innymi po wydawanych decyzjach, wszczynanych przetargach oraz uruchamianych instalacjach. Na początku roku oddano do użytkowania największy w Indiach akumulatorowy system magazynowania energii o pojemności 152 MWh. Nowe zamówienie na BESS o mocy 1000 MW wpisuje się w ten trend.

Źródło: saurenergy.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE