Tesla, czyli światowy gigant EV i magazynowania energii odnotowuje kwartalne spadki wdrożeń swoich magazynów. W drugim kwartale 2023 roku firma wdrożyła projekty o łącznej pojemności 3,5 GWh.
Powyższa wartość była 6% niższa w porównaniu z pierwszym kwartałem bieżącego roku, w którym wdrożono projekty o łącznej pojemności 3,9 GWh. Spadki między pierwszym a drugim kwartałem roku są czymś nowym dla Tesli. W ostatnich trzech latach odnotowywano w tych okresach regularne wzrosty.
Ogromne wzrosty roczne
Mimo spadków kwartalnych, Tesla zanotowała wzrosty rok do roku. W porównaniu z drugim kwartałem 2022 roku, od kwietnia do czerwca wdrożono o 222% więcej magazynów energii (biorąc pod uwagę sumaryczną pojemność systemów).
Ponadto firma finalizuje kilku dużych projektów. Mowa między innymi o Kapolei o pojemności 565 MWh na Hawajach. Właśnie uruchomiono projekt Riverina o pojemności 300 MWh w Australii.
Niższa marża i zyski
Tesla obniżyła ceny pojazdów elektrycznych, aby utrzymać swój udział w rynku. Marże jednak nie spadły do poziomów przewidywanych przez analityków. Zysk wyniósł 0,91 USD na akcję w porównaniu z szacunkami na poziomie 0,79 USD. Przychody Tesli wyniosły 24,97 mld USD w porównaniu z prognozami analityków na poziomie 24,7 mld USD.
Po spadkach z drugiego kwartału bieżącego roku, analitycy z Wall Street są zaniepokojeni wyceną akcji i marży brutto firmy Elona Muska. Na antenie Yahoo Finance Live analityk Craig Irwin z Roth Capital Partners stwierdził, że obecna wartość Tesli jest ?skandalicznie przewartościowana?.
Wyzwania stojące przed Teslą mogą negatywnie wpływać na kreowanie zysków. Inwestycje w technologie AI i produkcja Cybertrucka mogą przynieść kolejne spadki wartości docelowej.