Projekt wiatrowy z magazynem energii w Kazachstanie

Firma Total Eren podpisała porozumienie z rządem Kazachstanu dla projektu wiatrowego lądowego 1 GW z magazynem energii w Kazachstanie. To ważne wydarzenie dla kraju, który zmierza do osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 roku.

Niedawno informowaliśmy o projekcie wiatrowym Statkraft z magazynem energii w Chile. Dzisiaj przybywamy z podobną wiadomością, ale tym razem dotyczącą projektu realizowanego w Kazachstanie. Tak jak w Chile, projekt wiatrowy z magazynem energii w Kazachstanie będzie miał moc 1 GW.

Porozumienie w sprawie projektu z magazynem energii w Kazachstanie

Niezależny producent energii odnawialnej Total Eren (spółka zależna francuskiego koncernu Total Energies) podpisał Memorandum of Understanding (MoU) z Ministerstwem Energii Republiki Kazachstanu i innymi podmiotami rządowymi, takimi jak Narodowy Fundusz Majątkowy „Samruk-Kazyna”, Przedsiębiorstwo Państwowe „KazMunaiGas”. Podpisanie porozumienia odbyło się 28 października 2021 roku w Ministerstwie Energii w Nur-Sułtanie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania tego protokołu ustaleń z rządem Kazachstanu, SamrukKazyna i KazMunaiGas. Będziemy ściśle współpracować w celu opracowania projektu wiatrowego o mocy 1 GW, który będzie stanowić unikalny punkt odniesienia i pionierską innowację w transformacji energetycznej Kazachstanu i szerzej Azji Środkowej. Dziękuję Rządowi Kazachstanu, Ministerstwu Energetyki Kazachstanu, Samruk-Kazyna i KazMunaiGas za znakomitą współpracę.

Fabienne Demol, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. rozwoju biznesu w Total Eren

Zgodnie z porozumieniem, strony będą ściśle współpracować nad projektem elektrowni hybrydowej wykorzystującej energię wiatrową o mocy 1 GW. Elektrownia ma pracować w połączeniu z systemem magazynowania energii 500 MW-1 GWh, zlokalizowanym w centralnym Kazachstanie. Jest to największy projekt energii odnawialnej połączony z magazynowaniem, jaki kiedykolwiek został zainicjowany przez prywatne przedsiębiorstwo w tym kraju. Współpraca stron porozumienia dotyczy przede wszystkim rozwoju, finansowania, budowy i eksploatacji budowanych obiektów. 

Dążenie Kazachstanu do neutralności węglowej

Kazachstan wdrożył długoterminową strategię zrównoważonego rozwoju mającą na celu osiągnięcie neutralności węglowej do 2060 roku. Ponadto celem pośrednim kraju jest zwiększenie udziału OZE do 15% do 2030 roku. Podpisane porozumienie jest więc ważnym wydarzeniem dla rozwoju sektora energetycznego w Kazachstanie, zbliżającym do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Firma Total Energies jest zadowolona i dumna z podpisania protokołu ustaleń projektu dotyczącego wiatru na lądzie i magazynowania energii o mocy 1 GW. Projekt ten wesprze ambicje Kazachstanu dotyczące niskoemisyjnego rozwoju (…). przyczyni się znacząco do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju, torując w ten sposób drogę do ostatecznego celu, jakim jest osiągnięcie zera netto do 2060 roku. Total Energies w pełni podziela i wspiera ambicje Republiki Kazachstanu. I będzie nadal dostarczać swoje opinie i know-how, aby rozwijać nowe i alternatywne źródła energii w Kazachstanie.

Ahlem Friga-Noy, krajowy przewodniczący TotalEnergies w Kazachstanie

Budowa turbin wiatrowych i magazynu energii w Kazachstanie

Celem realizowanego projektu jest zapewnienie krajowi niezawodnego zasilania i dążenie do większej niezależności energetycznej. Dlatego elektrownia wiatrowa powstanie przy jednoczesnym wsparciu technologii magazynowania energii. Plan budowy zakłada powstanie około 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 1 GW. Będą one połączone z dużym systemem magazynowania energii (500 MW-1 GWh). Elementy składające się na magazyn energii w Kazachstanie dostarczy firma Saft. Saft jest pionierem w dziedzinie rozwiązań litowo-jonowych magazynowania energii. Jest to spółka całkowicie zależna od firmy energetycznej Total Energies, która produkuje i sprzedaje energię na skalę globalną.

Zgodnie z założeniem projekt będzie wytwarzał około 3800 GWh rocznie przez 30 lat. Prawdopodobnie wystarczy to do zaopatrzenia ponad 1 mln mieszkańców Kazachstanu w niskoemisyjną energię elektryczną każdego roku. Co więcej, realizując ten cel, projekt się przyczyni do zmniejszenia emisji CO2 o około 3,2 mln ton rocznie. Inwestycja wspiera zrównoważony rozwój regionalny. Bez wątpienia przyczyni się również do wzrostu lokalnego zatrudnienia.

Total Eren wykorzystuje ugruntowane osiągnięcia, wiedzę i historyczną obecność swojego strategicznego udziałowca, Total Energies. Wraz z moimi zespołami jestem dumny, że mogę przyczynić się do rozwoju gospodarki o obniżonej emisyjności w Kazachstanie, kraju, w którym Total Eren dostrzega duży potencjał dzięki wielkim zasobom wiatrowym i słonecznym oraz silnemu wsparciu politycznemu dla energii odnawialnej.

Fabienne Demol

Na koniec warto jeszcze dodać, że spółka Total Eren jest już obecna w Kazachstanie. Dzięki niej w 2019 roku doszło do uruchomienia dwóch elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 128 MW.

Źródła:

Total Eren inks MoU for 1-GW wind complex with storage in Kazakhstan (renewablesnow.com)

Wind-plus-storage projects in Chile and Kazakstan could have up to 1GWh of battery storage each – Energy Storage News (energy-storage.news)

Total Energies and Kazakhstan Ministry of Energy jointly develop 2GW project–Seetao

Press release, TOTAL EREN SIGNS AN MoU WITH THE GOVERNMENT OF KAZAKHSTAN FOR A 1 GW ONSHORE WIND PROJECT WITH BATTERY STORAGE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE