Konsultacje rynkowe dotyczące budowy bateryjnego magazynu energii Żarnowiec

W lutym ogłoszono, że PGE przeprowadza konsultacje rynkowe w celu omówienia planów budowy bateryjnego magazynu energii, który ma znajdować się przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec. Projekt ten jest uznawany za jeden z największych tego typu w Europie.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) poinformowała agencję prasową PAP, że prowadzi wstępne konsultacje rynkowe w sprawie budowy Bateryjnego Magazynu Energii (BMEE) przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec.

Wielkość i możliwości nowego obiektu

Przewidywana moc nowego magazynu wyniesie co najmniej 200 MW. Natomiast jego pojemność przekroczy prawdopodobnie 820 MWh. Takie są plany.

Ramy czasowe inwestycji

Według informacji podanej przez agencję prasową PAP, jest to jeden z największych projektów tego typu w Europie. O planach jego budowy pisaliśmy już w lipcu 2022 roku, w artykule pt. „Największy bateryjny magazyn energii w Europie powstanie w Polsce”. Teraz PGE planuje, że inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu czterech lat, od 2024 do 2027 roku.

Jest to okres, kiedy powinno nastąpić sporządzenie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę dla poszczególnych elementów projektu oraz dostawa i na końcu tego okresu uruchomienie inwestycji. Plan zakłada wyłonienie wykonawców zadania i pozyskanie wieloletniego kontraktu na rynku mocy. Jeśli PGE pozyska kontrakt mocowy w roku 2023, to początek realizacji obowiązku mocowego przypada na rok 2028.

PGE

Cele budowy magazynu energii Żarnowiec

cel

Zdaniem PGE budowa dużego bateryjnego magazynu energii BMEE Żarnowiec powinna umożliwić:

  • świadczenie usług regulacyjnych na rzecz Operatora Sieci Przesyłowej,
  • bilansowanie lokalnych farm wiatrowych i przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim,
  • generowanie dochodów z handlu na rynku mocy oraz z arbitrażu cenowego:

(…) potencjalne przychody planowanej instalacji osiągane będą również z rynku mocy oraz z arbitrażu cenowego.

PGE

Powyższe słowa oznaczają, że firma zamierza zarabiać na różnicy pomiędzy ceną energii pobieraną z sieci a ceną po której energia będzie oddawana. – Założenie jest takie, aby pobór energii odbywał się w chwilach, gdy cena jest najniższa. Natomiast oddawanie energii do sieci powinno się odbywać w momentach szczytowego zapotrzebowania. Dzięki temu ten biznes będzie się opłacał.

Postępowanie zakupowe

Jednocześnie warto wspomnieć, że etap konsultacji poprzedza postępowanie zakupowe. Celem konsultacji jest rozpoznanie optymalnych wariantów realizacji inwestycji, a także przygotowanie dokumentacji zakupowej. Podejmowanie tych działań ma zapewnić jak najbardziej konkurencyjny charakter przetargu.

Oferty będą składane na zakończenie postępowania zakupowego na wybór wykonawcy zgodnie z zasadami PZP. Spodziewany termin składania ofert to czwarty kwartał bieżącego roku.

PGE

Co prawda firma wspomniała, że nie ma obecnie ustalonej konkretnej daty rozpoczęcia procesu zakupowego, ale:

Założenia projektu przewidują jednak taką organizację postępowania, która umożliwi rozpoznanie ofert przed terminem aukcji rynku mocy w bieżącym roku. Wybór wykonawcy szacowany jest na pierwszy kwartał 2024.

PGE

Nie znamy jeszcze wartości inwestycji

Spółka potwierdziła, że dokładna wartość inwestycji nie jest jeszcze znana i wyjaśniła, że zostanie ona ustalona po otrzymaniu ofert.

Źródło: Shutterstock

Magazyny energii jako źródło stabilnych przychodów

Dodatkowo Polska Grupa Energetyczna podkreśliła, że wierzy w to, że magazyny energii są przyszłym źródłem stabilnych przychodów oraz jednym z kluczowych rozwiązań w procesie transformacji energetycznej:

W grupie PGE magazyny energii są uznawane jako przyszłe źródło stabilnych przychodów oraz jedno z kluczowych rozwiązań w procesie transformacji energetycznej. Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzanej energii elektrycznej pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii.

PGE

Źródła:

PGE prowadzi konsultacje rynkowe w sprawie budowy bateryjnego magazynu energii Żarnowiec, www.pap.pl

Największy producent prądu bada możliwość budowy dużego magazynu energii, energia.rp.pl

PGE przyspiesza działania ws. Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej w Żarnowcu, politykabezpieczenstwa.pl

PGE prowadzi konsultacje rynkowe ws. budowy bateryjnego magazynu energii Żarnowiec, zielonagospodarka.pl

W Żarnowcu powstanie gigantyczny magazyn energii. PGE rozpoczyna konsultacje rynkowe,

Konsultacje rynkowe na dostawę wielkoskalowego magazynu energii Żarnowiec, ecieplo.pl

polskieradio24.pl

PGE zaprasza wykonawców do udziału we wstępnych konsultacjach rynkowych na dostawę wielkoskalowego magazynu energii Żarnowiec, www.cire.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE