CATL otworzy na Węgrzech gigantyczną fabrykę akumulatorów EV

Chiński producent baterii Contemporary Amperex Technology Co, Limited (CATL) ogłosił miejsce, w którym wybuduje swoją drugą europejską fabrykę. Inwestycja powstanie na terenie Węgier, a firma zadecydowała, że przeznaczy na jej realizację prawie 7,5 mld euro.

Lokalizacja nowej fabryki baterii CATL

12 sierpnia 2022 roku, firma Contemporary Amperex Technology Co, Limited (CATL) oficjalnie ogłosiła, że zainwestuje 7,34 mld euro w budowę fabryki baterii o pojemności 100 GWh. Inwestycja powstanie w Debreczynie na wschodzie Węgier. Warto dodać, że będzie to druga w Europie fabryka baterii należąca do tej firmy. Pierwsza europejska fabryka chińskiego producenta baterii znajduje się w Niemczech.

Projekt obejmuje obszar 221 hektarów w parku przemysłowym w Debreczynie i będzie dostarczał zarówno ogniwa, jak i bateryjne moduły dla europejskich producentów samochodów.

Po uzyskaniu zgody akcjonariuszy na realizację projektu, budowa pierwszych linii produkcyjnych rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Misja do spełnienia

Wybór lokalizacji nie był przypadkowy. CATL podkreśla, że Debreczyn znajduje się w sercu Europy. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu niektórych zakładów samochodowych klientów, takich jak Mercedes-Benz, BMW, Stellantis i Volkswagen, zakład CATL w Debreczynie umożliwi lepsze pokrycie zapotrzebowania na baterie na rynku europejskim. Ponadto – zdaniem producenta – usprawni również rozwój globalnej sieci produkcyjnej, a także pomoże przyspieszyć e-mobilność i transformację energetyczną w Europie.

OZE zasili nową fabrykę

W ramach swojego zobowiązania do zmniejszenia śladu węglowego w produkcji baterii, CATL chce wykorzystywać energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Co więcej, bierze pod uwagę rozwój fotowoltaiki z lokalnymi partnerami na Węgrzech. 

CATL bada również możliwość połączenia sił z lokalnymi partnerami węgierskimi w celu utworzenia zakładów produkujących materiały niezbędne do wytwarzania baterii.

Nie ma wątpliwości, że nasz zakład w Debreczynie pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć naszą przewagę konkurencyjną, lepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych europejskich klientów i przyspieszyć przejście na e-mobilność w Europie.

Robin Zeng, założyciel i prezes CATL

Na temat inwestycji wypowiedział się także węgierski minister spraw zagranicznych i handlu. W swojej wypowiedzi minister zaznaczył, że fabryka CATL jest największą w historii Węgier inwestycją typu greenfield.

Zarówno światowa, jak i europejska gospodarka stanęły ostatnio przed ogromnymi wyzwaniami. My na Węgrzech mamy jasny cel, aby być lokalnym wyjątkiem od kontynentalnej recesji. Najlepszym narzędziem do osiągnięcia tego celu jest przyciągnięcie najnowocześniejszych inwestycji w najbardziej rewolucyjnej gałęzi przemysłu motoryzacyjnego, jaką jest elektromobilność. W ostatnim czasie staliśmy się jednym z wiodących miejsc produkcji baterii na świecie, a dzięki tej ogromnej inwestycji jeszcze bardziej wzmacniamy naszą pozycję.

Péter Szijjártó, węgierski minister spraw zagranicznych i handlu

Wzrost produkcji w Europie

Jak czytamy na stronie CATL, projekt dobrze przyjęli europejscy klienci firmy. Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG, powiedział, że nowa europejska fabryka CATL na Węgrzech stanowi kolejny kamień milowy dla skalowania produkcji samochodów elektrycznych.

CATL jest liderem technologicznym, który dostarczy nam – jako pierwszemu i największemu odbiorcy początkowych mocy produkcyjnych nowej fabryki – najwyższej klasy ogniwa akumulatorowe neutralne pod względem emisji CO2 dla naszej następnej generacji EV w Europie, realizując tym samym nasze podejście do zakupów bazujące na dostawach lokalnych.

Markus Schäfer

Źródła:

CATL announces its second European battery plant in Hungary, catl.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE