Badania Enea Operator dotyczące magazynów energii

Enea Operator przeprowadzi projekt badawczo-rozwojowy dotyczący magazynowania energii. W Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy zainstalowane zostaną magazyny energii w oparciu o różne technologie, by sprawdzić jak obecnie dostępne rozwiązania sprawdzają się w codziennej pracy sieci dystrybucyjnej. Projekt zrealizowany zostanie przez ZPUE S.A, polskiego lidera w zakresie produkcji, dostawy i uruchomienia magazynów energii.

Rozwój magazynów energii jest ważnym elementem transformacji energetycznej i wsparciem w efektywnym wykorzystaniu OZE. Energetyka odnawialna, także rozproszona, będzie odgrywała coraz większą rolę w miksie energetycznym. Zainteresowanie mikroinstalacjami fotowoltaicznymi pokazało, że częścią tej przyszłości są prosumenci i energetyka obywatelska, dlatego ważny jest rozwój lokalnych magazynów energii w sieciach niskiego napięcia. Projekt badawczo-rozwojowy realizowany przez Eneę Operator pozwoli sprawdzić jak obecnie dostępne technologie sprawdzają się w codziennej pracy sieci dystrybucyjnej.

Paweł Szczeszek, prezes Enei

Pięć różnych technologii

  • Gubin: baterie kondensatorowe dwuwarstwowe (EDLC)
  • Pogorzelica: baterie kondensatorowe litowo-jonowe (LIC)
  • Opalenica: baterie akumulatorowe litowo-żelazowo-fosforowe (LFP)
  • Zielona Góra: baterie akumulatorowe litowo-tytanowe (LTO)
  • Bydgoszcz: baterie akumulatorowe ołowiowo-kwasowe typu VRLA

Magazyny energii rozpoczną działanie jeszcze w tym kwartale. Magazyn w Bydgoszczy przeszedł już odbiór techniczny.

Zastosowanie pięciu różnych technologii pozwoli wskazać optymalny rodzaj magazynu energii lub najlepszą możliwą konfigurację magazynów energii dla specyfiki sieci na danym obszarze. Pozwoli to wybrać te, które w największym stopniu spełniają oczekiwania operatora sieci podnosząc jakość i efektywność wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej m.in. z odnawialnych źródeł energii.

Transformacja energetyczna, której Enea Operator jest aktywnym uczestnikiem, podąża w kierunku lokalnej samowystarczalności energetycznej, rozwoju OZE oraz zwiększenia roli aktywnego odbiorcy, a także wielokierunkowości przepływów w sieci. Najbardziej popularne technologie wytwarzania energii w generacji rozproszonej, czyli wykorzystujące promieniowanie słoneczne i wiatr, charakteryzują się niestabilnością poziomu produkcji, który determinowany jest przez warunki pogodowe.

Andrzej Kojro, prezes Enei Operator

Zastosowanie magazynów energii

Prototypy zostaną zainstalowane w stacjach transformatorowych średniego i niskiego napięcia. Sektor niskiego napięcia jest tu istotny, ponieważ magazyny energii spełniają kluczową rolę, kiedy mamy do czynienia z instalacjami prosumenckimi.

Magazynowanie energii pozwala na zwiększenie elastyczności pracy sieci, gromadzenie nadwyżek energii odnawialnej, służy bilansowaniu systemu. Natomiast wdrożenie innowacji, która doprowadzi do uruchomienia w Enei Operator udoskonalonej metody magazynowania energii na poziomie niskiego napięcia jest działaniem kluczowym z punktu widzenia jakości energii elektrycznej.

dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.

Część większego projektu

Budowa instalacji magazynowania energii jest kolejnym etapem realizacji przez Eneę Operator projektu badawczo-rozwojowego pn. „Innowacyjne usługi systemowe magazynów energii zwiększające jakość i wydajność wykorzystania energii elektrycznej”. Projekt magazynów energii, który trwać będzie trzy lata, jest współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, działanie: 1.2. Sektorowe programy B+R. Wartość projektu to 7 238 690 zł (w tym wartość dostawy kompletu elementów do budowy prototypów magazynów energii 2 980 000 zł). Dofinansowanie ze środków UE wynosi 3 195 488,26 zł.

Źródła:

https://media.enea.pl/pr/664071/enea-operator-buduje-prototypowe-magazyny-energii-w-pieciu-lokalizacjach

https://www.cire.pl/item,216660,1,0,0,0,0,0,enea-operator-buduje-prototypowe-magazyny-energii-w-pieciu-lokalizacjach.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE