Indie i USA powołują grupę zadaniową ds. magazynowania energii

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
flaga Indii i USA
Źródło: Shutterstock

7 października 2022 r. Stany Zjednoczone i Indie ogłosiły powołanie nowej grupy zadaniowej, która będzie odpowiedzialna za sprawy związane z magazynowaniem energii. Celem jest przede wszystkim wsparcie integracji OZE poprzez szybkie wdrażanie rozwiązań z zakresu magazynowania energii. Oczekuje się, że takie działania przyspieszą transformację energetyczną, czyli ułatwią przejście na tzw. czystą energię.

Powołanie przez USA i Indie grupy zadaniowej ds. magazynowania energii

W obliczu niestabilności na globalnych rynkach energii, ciągłego ożywienia po pandemii COVID-19 i coraz częstszych wyzwań związanych z klimatem, Stany Zjednoczone i Indie potwierdziły swoje zaangażowanie w przyspieszenie sprawiedliwej i zrównoważonej transformacji energetycznej.

U.S.-India Strategic Clean Energy Partnership Ministerial Joint Statement, Office of International Affairs (www.energy.gov)

Nową grupę zadaniową ds. magazynowania energii utworzono w ramach strategicznego partnerstwa na rzecz czystej energii (SCEP – Strategic Clean Energy Partnership). Zaangażowane są w to obie strony: Departament Energii USA (DOE – Department of Energy) i Ministerstwo Energii Indii (MoP – Ministry of Power). Oświadczenie wydano po spotkaniu Sekretarza ds. Energii USA Jennifer Granholm i indyjskiego Ministra Ropy, Gazu Ziemnego Hardeep Singh Puri.

Cele grupy zadaniowej ds. magazynowania energii

We wspólnym oświadczeniu czytamy:

Jako liderzy w dziedzinie klimatu i czystej energii, Stany Zjednoczone i Indie mają wspólną wizję wdrażania czystej energii na dużą skalę w tej krytycznej dekadzie w celu zmniejszenia emisji i osiągnięcia celów łagodzenia zmiany klimatu, z uwzględnieniem różnych uwarunkowań krajowych.

U.S.-India Strategic Clean Energy Partnership Ministerial Joint Statement, Office of International Affairs (www.energy.gov)

Do najważniejszych celów grupy należą:

  • wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego,
  • ułatwienie dialogu między urzędnikami państwowymi, przedstawicielami przemysłu i innymi zainteresowanymi stronami z obu krajów: Indii i USA,
  • zwiększanie magazynowania energii i podniesienie efektywności,
  • przyspieszanie wdrażania technologii magazynowania energii,
  • zielona transformacja – szybsze i prostsze przejście na czystą energię,
  • redukcja emisji, dekarbonizacja przemysłu.

Obie strony zobowiązały się do wzmożonych wysiłków, aby realizować powyższe cele. Jednym z pierwszych dążeń będzie wzmocnienie sieci energetycznej m.in. poprzez magazynowanie energii i inteligentne sieci. Chodzi o to, aby móc zapewnić nie tylko czyste, ekologiczne dostawy energii, ale przede wszystkim niezawodne, odporne na zmienne warunki pogodowe. Oczywiście, dzięki OZE i magazynowaniu energii dostęp do energii stanie się lepszy, a także bardziej przystępny cenowo.

Źródła:

India, US launch joint Energy Storage Task Force to support clean energy transition, government.economictimes.indiatimes.com

Meaningful dialogue US and India launch task force on energy storage technologies, The Hindu Business Line

US and India launch joint energy storage taskforce, Energy Storage News

U.S.-India Strategic Clean Energy Partnership Ministerial Joint Statement, Office of International Affairs (www.energy.gov)

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty