Ile oszczędności wygenerowały OZE w ciągu dwóch dekad?

Według raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) globalne wdrożenia źródeł odnawialnych przyniosły światowej energetyce 520 mln USD oszczędności (od 2000 roku).
W latach 2010-2022 energia słoneczna i wiatrowa stały się konkurencyjne dla paliw kopalnych pod względem kosztów wytwarzania (nawet bez wsparcia finansowego). Globalny średni ważony koszt energii elektrycznej z fotowoltaiki spadł o 89 proc. do 0,049 USD/kWh. Jest to około 30% mniej niż najtańsze paliwo kopalne na świecie. W przypadku lądowej energii wiatrowej spadek wyniósł 69 proc. do 0,033 USD/kWh.
Oszczędności OZE – przełomowy 2022 rok
Zgodnie z wypowiedzią dyrektora generalnego IRENA, Francesco La Camery, agencja postrzega rok 2022 jako prawdziwy punkt zwrotny we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii, ponieważ ich konkurencyjność pod względem kosztów osiągnęła rekordowy poziom, pomimo utrzymującej się inflacji cen towarów na całym świecie.
Dzięki odnawialnym źródłom energii wiele państw wykazało odporność na inflację i wzrost cen konwencjonalnych paliw.
Nie ma czasu na stopniową transformację
Według porozumienia paryskiego nadrzędnym celem w zakresie klimatu jest utrzymanie „wzrostu średniej globalnej temperatury do poziomu znacznie poniżej 2°C ponad poziomem przedprzemysłowym” i kontynuowanie wysiłków „w celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C„.
Dyrektor generalny IRENA stwierdził, że aby to osiągnąć, konieczne jest globalne wdrażanie średnio 1000 GW w OZE rocznie do 2030 roku. W raporcie podkreślono również rolę OZE w redukcji emisji CO2.
Źródło: IRENA