Ponad 2/3 polskich flot chce wprowadzić pojazdy elektryczne

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
samochód elektryczny

Według raportu Barometr Flotowy 2023 przeprowadzonego przez firmę Arval, 71% flot planuje wprowadzenie pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych 3 lat. Niemal połowa polskich firm (47%) deklaruje, że posiada w swoich flotach pojazdy z napędem alternatywnym.

Powyższe wartości wyglądają bardzo obiecująco względem tego, co przedstawiał zeszłoroczny raport przeprowadzony przez firmę Arval. W 2022 roku zaledwie 32% flot posiadało pojazdy z napędem alternatywnym i nieco ponad połowa firm deklarowała wprowadzenie pojazdów elektrycznych w ciągu 3 lat.

Podczas przedstawienia raportu Consulting & Arval Mobility Observatory manager Radosław Kitala stwierdził, że  posiadanie w pełni elektrycznych samochodów osobowych deklaruje obecnie 16% firm w Polsce i 24% w Unii Europejskiej. W ciągu trzech lat ta liczba ma wzrosnąć do 35% w naszym kraju i 40% w Europie.

Według barometru zmiany nastąpiły również w zakresie finansowania flot. Obecnie 32% finansowane jest leasingiem (46% w poprzednim badaniu), 30% ze środków własnych firm (31% rok temu), a 27% wynajmem długoterminowym (15%).

Elektrycznych pojazdów przybywa nie tylko we flotach

Według danych PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) i PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) w Polsce jest zarejestrowanych łącznie 40 926 samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Dane pochodzą z końca kwietnia 2023 roku. Przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku liczba ta wzrosła o 7 201 pojazdów. Jest to wzrost o 71% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku.

Ponadto zauważalny jest również wzrost liczby elektrycznych motorowerów, motocykli oraz samochodów hybrydowych. Tych ostatnich mamy już ponad pół miliona.

W ostatnich miesiącach można zaobserwować również rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Na koniec kwietnia 2023 roku w Polsce działało łącznie 2768 publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, co stanowiło łącznie 5440 punktów ładowania.

Ważną rolę w rozwoju elektromobilności w Polsce odgrywają programy dotacyjne. Niedawno mieliśmy do czynienia ze zwiększeniem budżetu programu Mój elektryk. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Źródło: inwestycje.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty