Dekarbonizacji Alaski dzięki energii pływów? To możliwe!

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Energia pływów to jeden z największych zasobów energetyki odnawialnej w USA
https://unsplash.com/

Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że energia pływów może przyczynić się do dekarbonizacji Alaski i ułatwić produkcję czystych paliw, takich jak wodór.

Pierwsze takie badanie na Alasce

Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL), przy wsparciu Biura Technologii Energii Wodnej (WPTO) Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) przeprowadziło w II kwartale 2024 roku badania, których celem było określenie ilościowej roli, jaką energia pływów może odegrać w sieci energetycznej Alaski. Zatoka Cooka obfitująca w tego typu zasoby łączy się bezpośrednio z siecią Railbelt, obsługującą 75% populacji Alaski, w tym Fairbanks i Anchorage.

Uzyskane wyniki są bardziej niż zadowalające i wskazują na duży potencjał energii pływów. Zgodnie z nimi obecna sieć Railbelt może obsługiwać nawet do 200 MW energii pływów, co wystarczy do zasilenia co najmniej połowy ze 115 000 domów w Anchorage. Po planowanych pracach modernizacyjnych ta wartość mogłaby urosnąć do 300 MW, czyli zapotrzebowania całego miasta. Dodatkową korzyścią z wykorzystania naturalnych zasobów może być zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w sieci nawet o 37%.

Potencjał zaspokojenia 14% zapotrzebowania na energię elektryczną Railbelt

Potencjał zasobów technicznych Zatoki Cooka szacuje się na 80 TWh rocznie, co przekracza zużycie energii elektrycznej w sieci Railbelt. Ta „nadwyżka” energii mogłaby zostać wykorzystana do produkcji czystych paliw, takich jak wodór lub amoniak.

Estymacje dokonane przez Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej dowodzą, że energia pływów mogłaby zaspokoić około 14% zapotrzebowania na energię elektryczną Railbelt do 2035 roku, potencjalnie zwiększając się do 20% po zakończeniu modernizacji sieci. Systemy energii pływów morskich pozyskują energię poprzez ruch wody podczas przypływów i odpływów. Są one przewidywalne z dokładnością do jednego cala, co oznacza, że mogą realnie pomóc zrównoważyć inne źródła energii odnawialnej w sieci energetycznej.

W lutym amerykańskie DOE wytypowało dwa projekty związane z energią morską, które otrzymają 6 milionów dolarów na rozwój pilotażowego ośrodka badań, rozwoju i demonstracji energii pływów. Jeden z nich – ORPC, ma na celu wdrożenie dwóch urządzeń wykorzystujących energię pływów w Zatoce Cooka. Ich zadaniem będzie zademonstrowanie wykonalności dalszych inwestycji związanych z energią pływów w tym miejscu.

Źródło: https://www.offshore-energy.biz/

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty