Ciężarówki chłodnie zasilane energią słoneczną

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty
Ciężarówka chłodnia eNow
Źródło: <a href="https://www.businesswire.com/news/home/20210721005903/en/XL-Fleet-and-eNow-Announce-Partnership-to-Electrify-Refrigerated-Trailers"> Business Wire</a>

Firmy XL Fleet i eNow nawiązały współpracę, w ramach której ciężarówki chłodnie zostaną zelektryfikowane. Dzięki partnerstwu XL Fleet dostarczy systemy akumulatorowe i energoelektroniczne do innowacyjnego rozwiązania naczepy chłodniczej eNow.

Według statystyk w Stanach Zjednoczonych rocznie sprzedaje się około 50 000 nowych naczep chłodniczych z napędem Diesla. Jednak partnerstwo XL Fleet i eNow ma szansę przyspieszyć tworzenie zrównoważonych, całkowicie elektrycznych rozwiązań.

Potrzeba chłodzenia transportowanej żywności

Codziennie transportuje się olbrzymie ilości żywności do różnych punktów sprzedaży. Aby przewożone produkty zachowały jak najdłużej swoją świeżość i aby w odpowiednim stanie mogły trafić do konsumenta, chłodzenie żywności podczas transportu jest niezbędne. Dlatego istnieje zapotrzebowanie na ciężarówki chłodnie.

Do niedawna najczęściej spotykanym sposobem chłodzenia transportowanej żywności było chłodzenie przy użyciu oleju napędowego. Jednak ciągniki z silnikiem wysokoprężnym na biegu jałowym spalają około galon paliwa co godzinę, uwalniając do atmosfery dwutlenek węgla. Okazuje się, że można to zmienić elektryfikując naczepy chłodnicze.

Przedmiot umowy XL Fleet i eNow

XL Fleet i eNow współpracują przy projektowaniu i rozwijaniu systemu, który będzie zasilał elektryczne ciężarówki chłodnie. Ma to być zamiennik konwencjonalnych systemów napędzanych olejem napędowym.

To partnerstwo zmieni sposób, w jaki branża transportowa myśli o energii i transporcie chłodniczym, ponieważ razem będziemy oferować najbardziej zaawansowane systemy energii odnawialnej dla naczep chłodni, w połączeniu z infrastrukturą ładowania, aby wyeliminować główne źródło zużycia oleju napędowego i emisji dla flot.

Jeff Flath, prezes i dyrektor generalny eNow

Według umowy, firma XL Fleet dostarczy akumulatory i systemy energoelektroniczne dla pierwszych 1000 sztuk nowych zelektryfikowanych naczep chłodniczych eNow. Dzięki temu 1000 naczep chłodniczych będzie pokrytych panelami słonecznymi. W rezultacie prawdopodobnie uda się obniżyć koszty operacyjne przy jednoczesnym osiągnięciu celów związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem.

Misja XL Fleet polegająca na pomaganiu korporacjom i ich flotom w obniżaniu kosztów operacyjnych przy jednoczesnym wspieraniu celów zrównoważonego rozwoju jest ściśle zgodna z naszymi.

Jeff Flath

Zelektryfikowane naczepy chłodnicze eNow

Systemy słoneczne eNow przechwytują energię słoneczną za pomocą modułów słonecznych montowanych na dachu. Następnie przechowują ją w akumulatorach pomocniczych używanych do wielu celów, w tym m.in. do chłodzenia.

Zgodnie z umową XL Fleet dostarczy zintegrowany akumulator litowo-jonowy o dużej pojemności i technologię energoelektroniczną. Instalacja elementów znajdzie się pod podłogą naczep chłodniczych klasy 8. Ma to zapewnić około 12 godzin pracy na jednym ładowaniu lub więcej.

Następnie firma eNow zintegruje ten system ze swoją architekturą, przede wszystkim z panelami słonecznymi zamontowanymi na dachu naczepy. Dzięki temu panele słoneczne staną się użyteczne do ładowania akumulatorów i systemów zasilania na biegu jałowym lub podczas załadunku i rozładunku pojazdu. Ponadto instalacja będzie wyposażona w system zarządzania temperaturą, co przełoży się na możliwość całorocznej pracy systemu w Ameryce Północnej.

Korzyści z elektryfikacji ciężarówek chłodni

Od jakiegoś czasu współpracujemy z eNow nad krytycznymi elementami inżynieryjnymi tej ekscytującej, zelektryfikowanej naczepy chłodniczej nowej generacji i nadal jesteśmy pod wrażeniem technologii, pomysłowości i wspólnej pasji do zrównoważonego rozwoju.

Dimitri Kazarinoff, dyrektor generalny XL Fleet

Nie ulega wątpliwości, że nowe ciężarówki chłodnie pozwalają obecnie na niższy całkowity koszt posiadania. Co więcej, są one bardziej przyjazne dla środowiska niż jednostki zasilane olejem napędowym. Oznacza to, że elektryfikacja floty przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Pierwsza dostawa zelektryfikowanych naczep chłodniczych

XL Fleet i eNow planują dostarczać pierwsze zelektryfikowane jednostki w pierwszej połowie 2022 roku. Naczepy chłodnicze trafią wtedy do klientów branży spożywczej, detalicznej, produkcyjnej i dystrybucyjnej.

Powiązane artykuły

energetyka wiatrowa

Sektor wiatrowy ma pomysł na repolonizację

W Świnoujściu, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), premier Donald Tusk symbolicznie „położył biało-czerwoną flagę na polskiej gospodarce”. To nie tylko gest polityczny, ale deklaracja końca „naiwnej globalizacji” i początek nowego rozdziału – odbudowy narodowego przemysłu. Ważnym elementem tej strategii…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
list pompy ciepła

Polska branża pomp ciepła apeluje o repolonizację technologii i nową politykę przemysłową. Galmet pisze do Premiera Tuska

Po deklaracji Premiera Donalda Tuska o konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, pojawił się pierwszy wyraźny głos poparcia ze strony polskiego przemysłu. Prezes firmy Galmet – największego polskiego producenta pomp ciepła i zasobników ciepłej wody – wystosował list otwarty do szefa…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty