Ile kosztowałaby nas energia elektryczna, gdyby nie OZE?

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
oze

Według raportu IEA konsumenci energii elektrycznej w UE zaoszczędzili około 100 mld EUR w latach 2021–2023. Jest to efekt produkcji energii elektrycznej z powstałych instalacji PV i elektrowni wiatrowych.

Nowe instalacje OZE zastąpiły od rosyjskiej inwazji na Ukrainę około 230 TWh energii, która zostałaby wyprodukowana z paliw kopalnych. Doprowadziło to do obniżenia hurtowych cen energii elektrycznej na wszystkich rynkach europejskich.

Jak wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej bez OZE średnia hurtowa cena energii elektrycznej w Unii Europejskiej w 2022 roku byłaby o 8% wyższa.

wykres koszty energii
Ceny energii elektrycznej w UE. Źródło: IEA

Odpowiedź na redukcję dostaw rosyjskiego gazu

Po inwazji na Ukrainę dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Unii Europejskiej zmniejszyły się o 80% (w latach 2021-2022). Od stycznia 2021 roku do sierpnia 2022 roku średnia miesięczna cena gazu ziemnego wzrosła dziesięciokrotnie, a cena węgla kamiennego pięciokrotnie.

W rezultacie koszt wytwarzania energii z gazu ziemnego, który zwykle decyduje o jej cenie na większości rynków hurtowych UE, osiągnął prawie 800 EUR/MWh dla elektrowni OCGT i 500 EUR/MWh dla CCGT.

W 2021 i 2022 roku Unia Europejska zainstalowała prawie 90 GW w systemach fotowoltaicznych i wiatrowych. Projekty te zastąpiły prawie 10% produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i gazu ziemnego. Według planów kolejne projekty wiatrowe i PV o łącznej mocy 60 GW zostaną uruchomione w bieżącym roku.

Całkowity koszt inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe w latach 2021–2023 wyniesie około 200 mld EUR. Prawie 50% tych kosztów inwestycji zwróci w postaci oszczędności na rachunkach odbiorców energii już do końca 2023 roku.

Zgodnie z prognozą IEA oszczędności mogłyby być o około 15% wyższe, gdyby państwa UE szybciej wdrażały politykę wsparcia dla OZE. Podkreślono również rolę uproszczenia zasad przyłączania mikroinstalacji oraz ograniczenia biurokracji w przypadku projektów znajdujących na zaawansowanych etapach.

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
lądek zdrój powódź

Ruszył program „Czyste Powietrze dla powodzian”

Właściciele domów uszkodzonych w wyniku powodzi mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na odbudowę i termomodernizację swoich nieruchomości. Program „Czyste Powietrze dla powodzian” wystartował 12 grudnia o godzinie 12:00. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył na ten…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
samochody spalninowe

Jest postulat zniesienia zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim, do której należą m.in. Platforma Obywatelska (PO) i Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), zaapelowała do Komisji Europejskiej o wycofanie się z planowanego zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku. Na konferencji…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty