Turbiny wiatrowe, które można przerobić na żelki

Nowa generacja łopat turbin wiatrowych po okresie eksploatacji mogłaby zostać przetworzona na kolorowe żelki w kształcie misiów – stwierdzili naukowcy zajmujący się projektowaniem kompozytowej żywicy dla łopat. Materiał ten jest wszechstronny i według naukowców będzie mógł być przekształcony na nowe produkty, w tym słodycze – żelki.

Naukowcy z Michigan State University stworzyli kompozytową żywicę dla łopat poprzez połączenie włókien szklanych z polimerem pochodzenia roślinnego i syntetycznego. Po zakończeniu okresu eksploatacji łopat turbin wiatrowych, materiały z których wykonano łopaty mogą zostać rozłożone i poddane recyklingowi. Dzięki temu z tych komponentów możliwe stanie się wytworzenie nowych produktów, w tym łopat turbin i słodyczy do żucia.

Wyzwanie energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa jest jedną z dominujących form energii odnawialnej. Jednak łopatki turbin wiatrowych, zwykle wykonane z włókna szklanego, mogą mieć długość nawet połowy boiska piłkarskiego. W związku z taką wielkością powodują problemy z utylizacją. Wiele z nich jest po prostu wyrzucana na wysypiska śmieci, gdy osiągnie koniec cyklu użytkowania.

Rozwiązanie problemu branży wiatrowej

Żywica może stać się rozwiązaniem wspomnianego wyżej problemu branży wiatrowej. Warto zaznaczyć, że aby walczyć z odpadami, naukowcy zaprojektowali nową formę żywicy. W wyniku trawienia żywicy w roztworze alkalicznym powstał mleczan potasu, który można oczyścić i przerobić na słodycze i napoje dla sportowców.

Odzyskaliśmy mleczan potasu nadający się do spożycia i użyliśmy go do produkcji cukierków, gumowych misiów, które zjadłem.

John Dorgan, jeden z autorów pracy

W wyniku alkalicznego trawienia uwolniono również poli(metakrylan metylu), PMMA – powszechny materiał akrylowy stosowany w oknach i światłach samochodowych.

Piękno naszego systemu żywicy polega na tym, że pod koniec cyklu jej użytkowania możemy ją rozpuścić. A to uwalnia ją z dowolnej matrycy, w której się znajduje. Dzięki temu może być używana wielokrotnie w nieskończonej pętli. Taki jest właśnie cel gospodarki cyrkularnej, o obiegu zamkniętym.

John Dorgan

Na temat żelek w kształcie misiów, które pochodzą z turbiny wiatrowej, John Dorgan wypowiadał się wielokrotnie. Według niego atom węgla pochodzący z rośliny, takiej jak kukurydza czy trawa, nie różni się zbytnio od atomu węgla pochodzącego z paliwa kopalnego. Wszystko to jest częścią globalnego cyklu węglowego. 

Naukowcy zaprezentowali efekty swoich działań podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. Dzięki tej pracy pokazali, że można przejść od biomasy w terenie do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do żywności.

Źródła:

Wind turbine blades could be recycled into gummy bears, scientists say, The Guardian

1 KOMENTARZ

  1. Piszecie ciekawe artykuły na temat recyklingu oczywiście wspaniale ale czy nasze organizmy potrafią takie żele strawić .Dobre może jest i do strawienia ale najlepsze jest to że w obiegu zamkniętym materiały użyte są a i to cel, dobro nasze i natury i środowisko zdrowe. Szacum i czapki z głów ,ale co z resztą tego ogromnego ,wysokiego olbrzyma stojącego na jednej nodze?.Elektronika jest przydatna do następnych podobnych celów, gondola również przy naziemnej mojego pomysłu napędu hydrologicznej elektrowni ,a wielką ,,stopę,, rozkruszyć na kamień wielkości 50-100 kg i wykorzystam na budowę kataraktową zapór spowalniających spływ wód do morza w celu ochrony wód głębinowych rozległych mokradeł i meandrującego charakteru rzeki . Wiem wszystkie mądre głowy przerabiały rzeki w regulowane betonowe brzegi i wielkie zapory spiętrzające w cieki rzeczne , teraz powracają do naturalizacji natury. Głupota, to tylko gadanina bo jeśli coś zrobione i zaklepane ,pozostawić a Natura sama to załatwi ,a głupotę nie należy leczyć a pozostawić na uboczu, niech się modli do stwórcy o zdrowie. Rzeka posiadająca swoje koryto niech w tym korycie jeśli chce niech zostanie nie należy nikomu dyktować i nakazywać niech płynie ,a my módlmy się do stwórcy aby nam na wieki wieków płynęła. Ja chcę wzorować się na naturze która miliony lat praktykuje i katarakty buduje ,spowalniając zabezpieczając przed powodzią i suszą ,a wybudowane w ten sposób magazyny ENERGII zaprząc do ,,kieratu,, i energia ,,darmowa,,dla użytku narodu. MAGAZYN to też jest i to liczny i niemały licząc kilometry rzek naszych lub innych cieków to ogromnej nieprzerobionej mocy spływającej w otchłań słonych mórz, paranoja świata i naszego światka. Gustaw PS Jaka siła potrzebna na obracanie tego napędowego wałka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE